Екип на Euronews посещава лешникова овощна градина и лозови масиви в Италия, за да види как новото поколение роботи може да помогне на фермерите и агрономите да направят земеделието по-евтино и по-екологично.
Италия произвежда повече от 100 000 тона лешници годишно. Това е тежък труд. Много големите земеделски площи, заети в случая с лешници, неизбежно водят да загуба на ресурси - вода, пестициди, тор и други. Всички растения в големите площи трябва да бъдат подложени на една и съща обработка независимо дали имат нужда от нея, или не. За да разрешат този проблем, изследователите работят за по-прецизно третиране на насажденията.
Око в небето
И за да инспектират големите овощни градини още по-бързо, изследователи от университета ULB в Брюксел работят с колегите си от университета TRIER върху автономен дрон: неговите камери помагат да се определят нуждите от напояване, да се намерят вредители или болести и да се предскаже реколтата от небето.
Един от тези изследователи е агрономът от университета в Тусия Валерио Кристофори. Той обяснява, че прецизното земеделие позволява да се извършват целеви обработки в точното време с точните количества, в зависимост от реалните нужди на растението - нещо, което традиционното селско стопанство днес е склонно да пренебрегва.
Коментари