За пореден път си крада клонки от бугенвилия, нали уж крадено цвете се хваща лесно! Да, ама не! Колкото пъти пробвам, толкова пъти се провалям. Кажете как се вкоренява тази бугенвилия?

Мая Илиева от Мездра

Вместо да се мъчите да вкорените откраднатите клонки ще е по-лесно да си купите вече вкоренена бугенвилия. Цената им вече не е висока, а цветовата гама се обогатява все повече.

Все пак ето как се вкореняват резници от тази красавица. Те трябва да са зрели, дълги около 15-20 сантиметра. Поне половината листа в долната част се отстраняват. Отрезът - да е под ъгъл и на около сантиметър под последната пъпка. Потапя се във вкоренител, след което се засажда в качествен и обеззаразен торфен субстрат. Полива се и редовно се оросява. За поддържане на висока влажност се покрива с прозрачен полиетилен.

Образуването на корени отнема между 6 и 10 седмици, а може и повече в зависимост от условията. Вкореняването е успешно, когато започнат да се развиват млади листенца.

Имайте предвид, че не всички сортове бугенвилия имат добра вкоренителна способност. Важно е и в кой момент от годината ще заложите резниците. Препоръчваме ви да опитате с повече от 1-2, пък дано имате успех.

Най-добрият съвет, който можем да ви дадем, е да си купите бугенвилия, щом толкова много я желаете. Успех!