Община град Добрич, Регионалният исторически музей и Художествената галерия организират второто издание на фестивала „Хлябът, който ни свързва“. То ще се проведе в съобта, на 21 септември от 10 ч. до 17. ч. на централния площад „Свобода“.

Събитието има за цел да представи културното наследство и традициите в Добруджа като част от българската национална идентичност – казват организаторите. Чрез реализацията на проекта ще бъдат визуализирани по нетрадиционен и атрактивен начин отделни епохи от европейската цивилизация. Предвидените експериментални работилници представляват обособени места, където ще бъдат представени мястото и функцията на хляба през различните исторически епохи – Праистория, Античност, Средновековие, Възраждане,Съвремие. Чрез подходящ декор и театрално симулирана историческа среда с помощта на посредник-аниматор ще оживеят най-емблематичните за съответната епоха културни пейзажи, разкриващи отношението към хляба. Всеки посетител ще чуе разказа на аниматора за ролята и функцията на хляба, ще наблюдава различни демонстрации и възстановки на ежедневни или празнични ритуали и обреди и ще има възможност да участва в тях.

Събитието ще бъде допълнено и от фолклорен концерт, в който ще участват фолклорен танцов ансамбъл „Добротица“ и танцова студия „Добрич“ при Младежкия център – Добрич, с главен художествен ръководител Александър Александров и пом.-хореограф Юрий Митев и фолклорен ансамбъл „Златна Добруджа“ с главен художествен ръководител Коста Георгиев.