Евродепутатът призова за по-строг контрол и борба срещу нелегалния внос на забранени препарати, които носят риск за околната среда и за гражданите

 Публичен регистър до проучванията при разрешенията за пестициди и повече прозрачност при оторизацията на препаратите за растителна защита. За това призовава докладът за разрешаването за пестициди в ЕС, който беше приет с голямо мнозинство на пленарното заседание в Страсбург вчера.

През 2018 Европарламентът създаде специална комисия по въпроса след назрелия скандал с американската фирма Монсанто. Един от продуктите на компанията е веществото глифозат, което е широко използвано в земеделието и градинарството.

Момчил Неков, българският представител в тази специална комисия. коментира, че не трябва и в Европа да има случаи подобни на този на заболелия от рак заради пестициди градинар Дуейн Джонсън, за да разберем, че трябват нова процедура и мерки. Бюджетът на Европейския орган за безопасност на храните (EFSA), който координира процедурата по одобрение на пестициди, също е недостатъчен и трябва да бъде увеличен, коментира Неков.

Нехимичните методи трябва да имат по-голямо приложение в селското стопанство. Активните вещества в препаратите за растителна защита носят рискове за околната среда и конкретно за опрашители като пчелите, допълни българският евродепутат.

Приетият доклад на ЕП приканва държавите членки за по-ефективен контрол по външните граници на ЕС.

Европарламентът гласува планове за процедурата по разрешаване на пестициди

В Съюза годишно влизат милиони тонове препарати, забранени от ЕС. За последните две години в ЕС са заловени близо 500 тона нелегални или фалшиви пестициди в ЕС.

„Нерегламентираните препарати носят риск за здравето на европейските граждани, затова е необходимо много високо ниво на контрол. Трябва да се обърне и много сериозно внимание на борбата с нелегалния внос, не само на пестициди, но и на всякакви други препарати, внесени от трети страни. Освен прекия аспект за вредата върху здравето, тези препарати създават икономически риск за много сектори. Нелегалните пестициди могат да попаднат в краен продукт, заради което да се наложи забрана за износ от територията на община, област или цялата страна. Нелегалният внос е особено остър проблем за страни като България, които са външна граница на Съюза.“ коментира още Момчил Неков.