В края на зимата много хора се чувстват отпаднали и изтощени - състояние, познато като пролетна умора. Това е съвсем естествен завършек на зимното “изпомпване” от организма на витамини и минерали. Тъй като храната през зимата по принцип е по-бедна откъм жизненоважните макро- и микроелементи, както и витамини, имунитетът силно отслабва и това води естествено до познатия дискомфорт.

Аналогично е състоянието и при животните. Още повече че последните са принудени да дават и продукция и да живеят в студените, влажни помещения. А овцете и козите раждат през зимата и това допълнително изчерпва организма. След зимата следва сезонът на авитаминози - животните отслабват, изтощават се, намаляват продуктивността, податливи са на всякакви заболявания и изгубват нормалния си тонус и жизненост. Храната през студените месеци е предимно сено, слама, ярма и зърнени фуражи. Липсват зелените сочни храни, богати на витамини и минерали. Авитаминозите засягат целия организъм: кожата, храносмилателната, репродуктивната, нервната система и т.н.

Недостигът на витамин А например прави организмът податлив на инфекции, появяват се очни заболявания и др.

Авитаминоза или хиповитаминоза Е (съчетана с недостиг на кобалт и цинк) е причина за трудно заплождане (повторки), незаплождане, ниска носливост при птиците, проблемно износване на плода, преждевременно изключване от разплод и др.

Недоимъкът на витамин Д3 води до появата на рахит, тъй като витаминът е отговорен за калциево-фосфорната обмяна.

Хиповитаминоза или авитаминоза на витамини от групата В са причина за появата на симптоми с неврологичен произход (особено при птиците) - парези, парализи, неестествено изкривяване на главата и др.

Дефицитът на витамин К води до появата на кръвоизливи.

Същият резултат може да се получи и при недостиг на витамин С в организма. Този витамин има особено важна роля за поддържане на добър имунен статус на организма.

Не по-малко значими са и минералите

Недостигът на калций и фосфор, както и неправилното им съотношение, води до развитието на рахит при младите организми и остеомалация при възрастните.

Недостигът на селен е причина за клека при животните, а магнезият и борът имат пряко отношение както към калциевата обмяна, така и към сърдечната дейност. Както вече споменахме, кобалтът и цинкът са виновни за проблемите в репродуктивната система, освен това цинкът е особено важен за кожата на животните. За състоянието на последната важна роля играе и сярата. Желязото (в съчетание с витамин В12) е отговорно за образуването на хемоглобина на кръвта. Много минерали влизат в състава на определени аминокиселини, участват в ензимните системи и така стават отговорни за растежа и развитието на животните.

В края на зимата почти при всички животни се установява силно намаляване в количеството на витамини, макро- и микроелементи в организма. За да не страдат животните от банални и/или по-тежки заболявания, добре е стопаните да вземат спешни мерки за попълване на депата в организма с жизненоважните компоненти.

Естествените източници на витамини и минерали са зелената трева, корено- и клубеноплодните фуражи - моркови, картофи, цвекло, тиква и др.

Особено ценна храна през този сезон представляват зелените кълнове от зърнени фуражи. Ценен и евтин източник на минерали са кредата и рибеното брашно. Най-бързо недоимъчните заболявания могат да се борят с комбинирани витаминно-минерални добавки - медистрес, витамино, калгофос, промотор, селед и др. Пазарът е буквално преситен с такива медикаменти и е добре да се ориентирате по цената - в най-евтините обикновено има само овкусител и аромат. Всички те се прилагат обикновено с водата за пиене и са много удобни. Достатъчно е прилагането им еднократно през деня в продължение на 2-3 седмици.

В този сезон наистина е необходимо да подсилите животните, за да можете да очаквате от тях добра продуктивност, силно и здраво потомство и добър здравен статус. Направените незначителни разходи ще ви се върнат десетократно само след няколко месеца, а вие ще видите добрите резултати от своя труд.