Напомняме: Изобилието на храна е до края на август

Сега е моментът всеки стопанин да осигури нужните фуражи за балансирано хранене. Така всички хранителни вещества в диетата ще са в необходимите количества и в правилните пропорции, и ще се гарантира продуктивността и здравето на птиците.

Внимание! Добре е стопаните постепенно да започнат да заделят фуражи за домашните птици през юли и август. Защото от септември и първите есенни месеци цените на фуражите се вдигат.

Стопаните птицевъди знаят, че зърнените храни осигуряват по-голямата част от диетата на птиците и са концентриран източник на въглехидрати, съдържащи протеини, мазнини, минерали, витамини и фибри.

Царевицата е един от най-добрите,

като по отношение на общата хранителна стойност (енергийно съдържание) тя превъзхожда всички останали зърнени фуражи и същевременно съдържа доста протеини. Освен това, царевицата има много малко фибри, което позволява да се хранят млади животни в натрошен вид. Важно е също, че жълтите сортове царевица съдържат много каротин (източник на витамин А). Използва се смляна или натрошена царевица. Тя се включва в диетата на птиците, снасящи яйца, до 40-45 г, а месото - до 70 г.

Пшеницата съдържа значително

количество протеини,

има повече аминокиселини в сравнение с други култури, сравнително много витамини от група В и витамин Е. В тази връзка пшеницата, подобно на царевицата, може да се използва във фуражни смеси (до 80 г за възрастни птици). Като цяло половината от общата фуражна маса може да бъде пшеница.

Ечемичните зърна

се дават на птиците както като част от брашнена смес, така и в цял вид (на възрастни птици), докато зърното често се използва в покълнал вид (преди да се появят кълновете). По отношение на общата хранителна стойност ечемикът е по-нисък от царевицата и пшеницата, но в сравнение с овеса хранителната му стойност е по-висока. Пилетата до 40-45-дневна възраст се хранят с ечемик само в смлян вид, след пресяване. В дневната фуражна дажба той може да бъде:

  • 30-35 г за пилета;
  • 50-80 г за патици и гъски;
  • до 50 г за пуйки.

Овесът е полезен както за

възрастни така и за пилета

Дава се в количество до една трета от сухия фураж от общата маса на зърнения. Особено полезно е да се дава на разплодни птици. Овесът обаче често е слаб - съставлява до 30%.

Соята - по точно соевият протеин

е най-пълноценният и близък по качество до протеина на животинската храна. Птиците често се хранят не с натурално зърно, а със соеви кюспета или шротове. Калоричното съдържание на пълнозърнеста соя е много високо.

Важно е да се помни: Суровата соя съдържа специално вещество, което инхибира секрецията на храносмилателни сокове в организма и така намалява усвояването на протеините. Соевите кюспета и шротове не съдържат това специално вещество, което означава, че когато се консумират от птиците, усвояването на протеините не намалява.

Грахът

е добър протеинов фураж от растителен произход. Смленият грах обаче има специфичен вкус и мирис. Птиците не се хранят добре с фураж, съдържащ значително количество грах.

  • диетата на възрастните кокошки включва 8-10 г грах;
  • при патиците, гъските и пуйките - 15-30 г на глава на ден;
  • а младите животни от 10-дневна възраст - започват с 2 г на глава.

Слънчогледови кюспета

Този фураж е много ценен, съдържа суров протеин, богат набор от аминокиселини, по-специално метионин, който има благоприятен ефект върху растежа и развитието на младите животни, служи като източник на сяра за организма.

Шротът съдържа малко повече суров протеин, но по-малко мазнини. Цветът на този фураж е сив (с различни нюанси) или кафяв. Слънчогледовата тортила и шрот се въвеждат в диетата на младите животни в количество 80-100 г на кг зърнен фураж, в диетата на възрастните птици - до 150-170 г на кг фураж.

Пшеничните трици са богати на фосфор

под формата на органично съединение - фитин, което има слабителен ефект върху чревния тракт. Но съдържанието на фибри води до лошо усвояване на фуража от птиците, така че се използват в малки количества.

Въвеждат се в диетата на:

  • пилета по 5 г;
  • патици и гъски по 25-60 г;
  • пуйки по 30 г.

Факт е, че храната е необходима за успешното отглеждане и развъждане на домашни птици, но пилетата се нуждаят особено от нея в самото начало на живота си. Птиците рядко се хранят с пълномаслено мляко , по-често се използват обезмаслено мляко и течни отпадъци. Ферментиралото мляко, приготвено с помощта на гъбична закваска, е много полезно за младите животни. То е силно хранително и има добър ефект върху храносмилателната система.

Суроватката е бедна на протеини,

но съдържа лесно смилаеми минерали, така че е полезна за пилета и възрастни птици по време на периода на снасяне на яйца. Суроватката обикновено се дава вместо вода и не забравяйте, че млечните продукти не могат да се съхраняват в поцинковани съдове.

Рибено брашно

На младите птици се дават от еднодневна възраст, в комбинация с месокостно брашно (в съотношение 2:1) в количество 50-150 г на кг зърнен фураж. Мазнините се окисляват бързо, така че рибното брашно трябва да се съхранява в хладилник и да се използва само прясно. По-добре е да се използва обезмаслено брашно; то се добавя към храната в размер на една непълна чаена лъжичка на възрастна птица.

Месокостното брашно съдържа протеини, мазнини и пепелни елементи. Тази ценна минерална част (източник на калций и фосфор) се образува в резултат на преработката не само на месните части от животинските трупове в брашно, но и на костите им. Месокостното брашно се включва в диетата на птиците в количество от 30-100 г на кг фуражно тегло. Тъй като невинаги е възможно да се закупи риба или месокостно брашно, то може да се замени с евтина риба (треска, цаца, костур и др.) или месни субпродукти (кайма и кости, месни обрезки, виме, бял дроб, перитонеум и др.). Тези фуражи е най-добре да се варят и да се дават като част от мокра каша в размер на 5-15 г на птица на ден.

Сухото мляко

Лесно смилаемо от домашни птици, включително млади пилета. Този фураж е много ценен, но скъп, затова се използва главно за хранене на млади пилета в количество 20-30 г на 1 кг суха част от диетата. Понякога се дава на възрастни птици в количество 5-15 г на кг, за да се увеличи пълноценността на протеина. Витаминните и минерални фуражни добавки (за пилета и домашни птици, за кокошки носачки и за пилета, патета и гъски) се доказват добре в частните ферми. Те осигуряват балансирано хранене, тъй като всички хранителни вещества се съдържат в тях в достатъчни количества и в правилното съотношение

Зелените растения

Те са добър диетичен фураж, важен източник на каротин, редица други витамини и отчасти протеини.

Този фураж се използва най-често при:

  • срещаната зелена маса от люцерна, детелина, грах, които са особено ценни в етапа на пъпкуване или ранен цъфтеж;
  • успешно се използват и млади коприви;
  • зелените растения се хранят само пресни, веднага след косене!

Зелените растения се нарязват добре и като правило се включват във влажна каша, но нарязаните зелени растения могат да се дават и в отделни хранилки. В зависимост от възрастта им:

  • на пилетата се дават от 5 до 15 г зелени растения;
  • на възрастните пилета се дават 30-40 г на ден;
  • на патиците - до 500 г;
  • на гъските - до 2 кг.

При сушене на зелените растения по естествен път на сянка може да се получи добра суха фуражна маса, която запазва почти всички полезни свойства на пресните зелени растения.

се приготвя от зелените растения от люцерна, детелина или други бобови растения и житни треви. При отглеждане през зимата е препоръчително да се включва витаминно брашно във фуражните смеси: за възрастни птици 50-70 г на кг фуражно тегло, за пилета 30-50 г.

Боровите иглички

са богати на каротин и витамин Е, съдържат витамини B1, C, PP, K, провитамин D и микроелементи (кобалт и др.). Смърчовите иглички са значително по-бедни на каротин (4 пъти), но съдържат и цяла група витамини и микроелементи. Боровите иглички се използват в ситно нарязан вид като витаминна добавка към храната. На възрастни птици обикновено се дават до 5 г на глава.

Прекомерното добавяне на борови иглички намалява вкусовите качества на фуража поради специфичния им вкус и мирис.

Царевицата е един от най-добрите фуражи за птици. Тя превъзхожда всички останали зърнени фуражи и същевременно съдържа доста протеини.
Царевицата е един от най-добрите фуражи за птици. Тя превъзхожда всички останали зърнени фуражи и същевременно съдържа доста протеини.
Овесената каша е полезна както за възрастни птици, така и за пилета. Особено полезна е да се дава на разплодни птици.
Овесената каша е полезна както за възрастни птици, така и за пилета. Особено полезна е да се дава на разплодни птици.
Билковото витаминно брашно се приготвя от зелените растения от люцерна, детелина или други бобови растения и житни треви.
Билковото витаминно брашно се приготвя от зелените растения от люцерна, детелина или други бобови растения и житни треви.