Първите оценки сочат намаление с между 15 и 25 % в сравнение с настоящите нива

Европейската комисия се опита да намали бюджета на ЕС за земеделските стопанства. Фермерите, министрите и лобистите се противопоставиха и спечелиха. Но тъй като средствата намаляват, болката само се отлага.

Изправена пред 30 млрд. евро годишно за изплащане на заеми от ерата на Ковида, Европейската комисия за кратко обмисляше немислимото - да посегне на най-свещената крава на ЕС - земеделските субсидии.

В продължение на няколко напрегнати месеца Брюксел флиртуваше с включването на Общата селскостопанска политика и кохезионните фондове в по-широки национални пакети, т.нар. национален план за партньорство по модела на Механизма за възстановяване и устойчивост от времето на пандемията.

Според предложението националните правителства ще имат по-голям контрол върху изразходването на средствата на ЕС, което ще позволи по-бързото им пренасочване към приоритети като отбраната, конкурентоспособността и климата. Длъжностните лица представиха системата като гъвкава и рационализирана. Критиците видяха в нея заграбване на властта и скрит опит за обезсилване на ОСП.

Със засилването на преговорите за бюджета се увеличи и съпротивата

Земеделските лобисти се мобилизираха. Министрите на земеделието се разбунтуваха. Еврокомисарят Кристоф Хансен започна да оказва вътрешен натиск. Управляващите в Германия християндемократи изпратиха писмо до председателя на Комисията Урсула фон дер Лайен, която е от тази партия, в което призоваха своята "скъпа Урсула" да не включва бюджета за земеделие в по-широки планове за разходи.

"Съкращаването на Общата селскостопанска политика би изпратило напълно погрешен сигнал", заяви пред "Политико" Йоханес Щайнигер, един от авторите на писмото. "ОСП трябва да продължи да има независим и надежден бюджет."

Целта беше да се промени из основи начинът на функциониране на земеделския бюджет. Но в крайна сметка следващата ОСП ще прилича много на сегашната, като основната ѝ структура ще остане непокътната.

До юни ЕК тихомълком отложи плана за преструктуриране. Ян Олбрихт, специален съветник на комисаря по бюджета Пьотр Серафин, заяви, че ОСП ще остане като отделен стълб в бюджета на ЕС за периода 2028-2034 г. Финансирането на развитието на селските райони ще остане в рамките на двустълбовата структура на ОСП. Според Олбрихт по-ранните идеи за прехвърляне на тези средства към рубриката за сближаване са "приключени".

Това бе голямо отстъпление преди официалното представяне на предложението за бюджет на Комисията на 16 юли. То подчерта суровата политическа сила, която земеделското лоби все още може да упражнява в Брюксел, дори когато броят на земеделските производители намалява, а ЕС е изправен пред все по-силни призиви за пренасочване на средства към стратегически предизвикателства.

Структурата е спасена, но съкращенията продължават да бодат

За европейските фермери победата е горчива. С нарастващия натиск за изплащане на дълга от Ковида и финансиране на нови приоритети, Брюксел се опитва да разтегне бюджет, който едва ли ще нарасне.

Очаква се ЕК все още да предложи значителни съкращения на общото финансиране на ОСП. Първите оценки сочат намаление с между 15 и 25 % в сравнение с настоящите нива. Въпреки че структурата на ОСП може да е сигурна, размерът на средствата не е.

В момента ОСП възлиза на почти 400 млрд. евро и представлява почти една трета от целия седемгодишен бюджет на ЕС. Създадена през 1962 г., тя е най-старата обща политика на блока и е яростно защитавана от интересите, които са се възползвали от нея толкова дълго време.

На практика обаче фермерите все още ще губят пари. Доплащанията към директните плащания, които са гръбнакът на ОСП, вероятно ще намалеят. Това може да бъде достатъчно, за да се разпалят отново протестите, които обхванаха цяла Европа миналата година, особено ако земеделските стопани смятат, че са били подложени на структурни защити, но не и на финансови.

„Ако Комисията има сериозни намерения по отношение на визията си за селското стопанство и иска да укрепи европейското селско стопанство и да го направи подходящо за бъдещето, слуховете за драстично намаляване на бюджета не могат да бъдат сериозен вариант", заяви пред "Политико" Бернхард Крюскен, генерален секретар на Асоциацията на германските фермери.

„Всичко друго, освен увеличен и целеви бюджет за селското стопанство, няма да отговори на предизвикателствата на времето".

Неуспешният опит за преструктуриране на ОСП разкрива и колко трудно е да се прехвърлят пари в Брюксел. Дори когато служителите на ЕС настояват за по-стратегически бюджет, традиционният алианс от земеделски групи, консервативни членове на ЕП и земеделски министерства продължава да защитава ОСП с почти религиозен плам.

Политическият компромис оставя неудовлетворени и двете страни. За земеделските групи структурното оцеляване без финансова сигурност е слабо утешение. За бюджетните ястреби и модернизаторите запазването на ОСП непокътната изглежда като пропусната възможност.

Но това показва и една по-дълбока истина за Брюксел: Властта в бюджетната политика на ЕС не е само в числата. Става дума за коалициите, които могат да бъдат мобилизирани, и за червените линии, очертани рано и на висок глас.

И този път фермерите крещяха най-силно.