Спазването им ще осигури дълготрайни резултати
Омръзна ли ви да плевите? Вършите ли тази работа правилно? Факт е, че има правила за плевене, благодарение на които няма да се налага толкова често да се навеждате над лехите и цветните градини.
Вали, слънцето пече все по-силно с всеки изминал ден - и сега все повече диви цветя „се показват", а лехите са пълни с ненужни и незасяти растения... Време е да започнете с плевенето! За да сте сигурни, че е наистина ефективно и не е нужно да го повтаряте утре или вдругиден, препоръчваме да следвате тези прости правила.
Плевенето е жизненоважно за градинските култури: плевелите „отнемат" хранителни вещества и вода от културните растения, което е особено опасно за младите екземпляри. Те често се превръщат в убежище за насекоми вредители и фитопатогени. Някои плевели са отровни и могат да причинят алергични реакции. Катерливите плевели могат да увредят култивираните растения, като преплитат стъблата им и причиняват полягане.
Правило 1: Премахвайте плевелите, когато почвата е влажна
По-добре е плевенето да се прави след дъжд или поливане, когато плевелите се отстраняват лесно от почвата. Важно е обаче да се вземат предвид няколко нюанса.
Ако почвата е плътна, глинеста и скоро е валял проливен дъжд, ще бъде по-трудно да се изкорени ненужната трева. В тези случаи изчакайте земята изсъхне. Ако почвата на мястото е рохкава, плевелите се отстраняват веднага след навлажняването ѝ. Собствениците на леки песъчливи почви могат да изкореняват плевели по всяко време.
Преди плевене е полезно да разрохкате малко почвата, за да улесните работата си.
Правило 2. Изкоренявайте плевелите
Резултатът от плевенето ще се запази за дълго време, ако премахнете нежеланите растения веднага с корените. Правило 1 е много полезно в това отношение, защото е по-лесно да извадите растенията изцяло от влажна почва. Но не всички плевели са толкова податливи, така че собствениците на летни къщи имат две възможности:
• премахвайте плевелите, докато са малки и кореновата им система е близо до повърхността;
• използвайте специално устройство, което ви позволява лесно и ефективно да „изстръгвате" плевелите от земята.
Първият вариант е ценен и защото младите плевели са безопасни, преди да цъфтят и не могат да се разпространят по парцела. Ако изскубването на много малки стръкчета трева е неприемливо, изчакайте малко и когато плевелите пораснат малко повече, се разходете из парцела със специален кореноотстранител, вила за плевели или поне с обикновена мотика.
Дължината на корените на възрастното глухарче може да достигне 50 см, а тези на лободата - 1-1,5 м. Но корените на дребноцветната лайкучка обикновено не надвишават 15 см дължина.
Правило 3. Не оставяйте изкоренени плевели в градинската леха
Изглежда, че няма от какво да се страхувате: растението вече е извадено и скоро ще умре. Всъщност то може да е жизнеспособно още дълго време: остатъците от корена му или падналите семена бързо ще покълнат. Затова не бива да изскубвате плевели и да ги оставяте до лехите, особено ако почвата е влажна и рохкава.
Ако искате да използвате събраните плевели като мулч, трябва да ги изсушите на слънце, далеч от посевите, и след това или да ги нарежете, или да ги използвате цели. Ако плевелите вече са цъфнали и семената са се образували, би било по-добре да им намерите друго приложение (вижте Правило 4).
При премахване на плевели в близост до културните растения трябва да се внимава да не се повредят корените на последните.
Правило 4. Не разнасяйте плевели по целия участък
Много просто правило. Ако не го спазват много виладжии по-късно се оказват в трудна ситуация: лобода, ливадна власатка или земен бъз „по чудо" се появяват на места, където никога досега не са расли. И всичко това, защото просто сте пренесли куп отскубнати растения, заедно с цветове или семенни шушулки, през целия двор докато стигнете до компостера.
Винаги трябва да събирате растителните отпадъци в кофа, количка или торба и едва след това да ги залагате в компоста. Плевелите могат да се използват и по други начини. Вече сме писали за билковите настойки за подхранване на растения и естествените продукти за борба с вредителите (от коприва, глухарче, вратига, пелин и др.) са много ефективни.
Компостът, в който са поставени зрели плевели със семена, ще бъде безопасен само след пълно разлагане. Освен това компостирането в този случай трябва да се извършва анаеробно, без достъп на кислород. Тогава всички семена ще загинат. Неузрелият тор не може да се прилага в лехи и цветни градини. Същото важи и за пресния оборски тор, който често съдържа много семена на плевели. По-добре е тора да се остави да се разложи, така че да „изгори".
Правило 5. Мулчирайте почвата
За да намалите плевенето, препоръчваме използването на мулч. Въпреки това, рохкавият естествен мулч, изсипан на тънък слой, не е най-надеждната бариера срещу плевелите. За наистина добър ефект си струва или да положите мулчиращия материал на дебел слой и плътно, или, ако е възможно, да използвате нерохкави материали, като например картон, който определено няма да позволи на плевелите да растат. Ако тази опция не ви подхожда от естетическа гледна точка, нетъкан материал или мулчиращо фолио ще ви помогнат.
Нека си спомним, че самите плевели също могат да се използват като мулч, но те трябва да бъдат добре изсушени и не забравяйте, че в никакъв случай не трябва да са растения, които вече са цъфтяли и са образували семена.
* * *
Ако изобщо не искате да плевите, други растения ще помогнат за изместването на плевелите, например зелено торене, което се засява между редовете или по периметъра на лехите, където нежеланите треви имат най-голяма свобода. Същият метод е полезен и за защита на почвата след прибиране на реколтата. След това порасналото зелено торене се вкопава в почвата, като по този начин се повишава нейното плодородие.


















Коментари