„Става все по-трудно да се прогнозира пазарът на цитрусови плодове", казва Гийсберт ван Льовен от Olympic Fruit.
„Доставките стават все по-консолидирани, но това води до по-големи колебания на свободния пазар. Ако има забавяне, пазарните цени се покачват, за да паднат отново, когато има свръхпредлагане. В резултат на това на свободния пазар е трудно да се намери стабилност".
Пазарът на южноафрикански грейпфрут е изненадващо силен в сравнение с предишни години. Продажбите вървят добре, с добри цени (18-19 евро) и отличен процент на оборот. Турският сезон приключи по-рано от обичайното, а качеството на испанските грейпфрути в момента се понижава, което прави южноафриканската продукция практически продаваема. Източна Европа, която обикновено разчита на турския грейпфрут и консумира големи количества, купува усилено. В резултат на това всяка седмица всички са разпродадени".
Силно търсене на лимони в световен мащаб
В момента предлагането на лимони се увеличава всяка седмица. „Миналата седмица се наблюдаваше голям обем на доставките от Южна Африка, а Аржентина също изненадващо се завърна на европейските и руските пазари, главно защото Северна Америка все още не е отворена за внос", казва Гисберт. „Наблюдаваме и силно търсене в Европа. Цените за кратко достигнаха 29 евро, но сега се установиха на ниво от 24 евро".
„Така че много лимони са на път, но има една уговорка: търговията все още трябва да бъде изчистена и одобрена, а това продължава да бъде риск поради всички регулации на Черната точка", продължава вносителят. „Очакваме стабилен, силен пазар поне до 33-та седмица, отчасти защото пикът в Южна Африка идва по-късно през сезона. Освен това, като световен износител, Южна Африка в момента наблюдава добри цени на всички пазари, което позволява обемите да бъдат равномерно разпределени. Това дава възможност на пазари като Близкия изток да поемат значителни количества лимони, след което Европа ще трябва да ги последва със своите цени".
Противно на очакванията, през последните седмици
предлагането на мандарини остана сравнително високо
„След като сезонът в Южна Африка се забави с две седмици, очаквахме повече място на пазара между 15 и 20 седмица. Но при наличието на Tango, Orri и Nadorcott от Испания, Clemensol от Перу и мароканската Nadorcott, наред с други, все още имаше свръхпредлагане. Вместо цените да се повишат до 16-18 евро, пазарът донякъде отслабна. Сега пазарът отново е доста празен и се надяваме да запазим сегашната стабилност. Няма да започнем от 18 евро, но ако цените останат стабилни на 14-15 евро, това също ще бъде приемливо".
Ценово разделение на портокаловия сок
„При портокалите за сок наблюдаваме ценово разделение между по-старите и пресните запаси, тъй като голям брой портокали за сок бяха доставени от Египет. В момента на пазара се наблюдава възходяща тенденция, като цените са 13-14 евро. В Испания хладилните складове са пълни и големият въпрос е доколко плодовете ще се задържат след обилните валежи през вегетационния период - това несъмнено ще окаже влияние. Така че можем да очакваме известно развитие през юни и юли".
„Ръчните портокали от Южна Африка също ще пристигнат на пазара около две седмици по-късно. Този сезон сега започва и първите доставки ще пристигнат около 25-ата седмица. Фокусът е върху по-малките размери, които не са най-желаните. Във всеки случай се очаква недостиг на големи размери (48-56)", казва Ван Льовен, който отговаря за снабдяването с цитрусови плодове в Olympic Fruit.
Трудна година за лаймовете
Пазарът на лайм имаше труден старт на годината. „През последните две години беше сравнително лесно да се предвиди как ще се развият цените. През тази година обаче пазарът е подложен предимно на натиск, като цените се колебаят около или дори под себестойността. Голямото разнообразие в качеството и голямото предлагане оформят пазара и става все по-трудно да се прогнозира накъде ще тръгнат нещата", заключава Гийсберт.
Коментари