От 30 до 100% от реколтата от кайсии и череши в страната е била компрометирана
Производството на костилкови плодове в Молдова е било силно засегнато от два периода на студове, което е нанесло щети на потенциалните добиви през този сезон, съобщава FreshPlaza.
"През април 2025 г. в Молдова имаше две силни измръзвания, които нанесоха значителни щети на овощните култури в цялата страна. На 11 април температурите паднаха до -6°C в северните райони, а националните доклади сочат, че от 30 до 100% от реколтата от кайсии и череши е била компрометирана в различни райони. В StarАgro Group регистрирахме минимална температура от -3,24°C по време на първото застудяване, което оказа сериозно влияние върху продукцията ни. Втората вълна на 28 април достигна едва 0,12°C в нашите овощни градини и за щастие не нанесе допълнителни щети," казва Стефан Пислару, търговски директор на молдовския износител на череши StarAgro Group.
Според Пислару компанията е загубила около половината от продукцията си от кайсии през първия период на измръзване.
"Първата слана засегна пряко сортовете, които бяха в пълен цъфтеж. В резултат на това претърпяхме 50% загуба в производството на кайсии и приблизително 30% намаление на черешите. Пораженията бяха особено видими при чувствителни сортове като Kordia, Skeena, Zirat, Stella и Red Pacific. Kordia беше най-тежко засегната. В същото време други сортове като Regina, Rocket, Frisco, Black Star, Early Star, Grace Star, Ferrovia и Red Giant показаха много по-добра устойчивост. Забележително е, че сортовете Nimba и Samba не бяха засегнати и показват по-високи добиви в сравнение с минали години".
Въпреки че черешите не са били засегнати толкова силно, колкото кайсиите, все още има значителни загуби вследствие на измръзването, обяснява Пислару: "Като цяло производството на череши ще бъде по-ниско от очакваното. Макар че няколко сорта остават незасегнати и се развиват добре, 30-процентните загуби при други, особено при премиум сортове като Kordia, означават, че общите обеми няма да достигнат прогнозите ни за началото на сезона. Това ще бъде трудна година и ние пренасочваме вниманието си към оптимизиране на качеството и пазарната реализация на останалата реколта".
Пислару подчертава, че настоящата ситуация ще се отрази не само на износа, но и на вътрешния пазар. "По-ниските добиви вероятно ще окажат натиск както върху вътрешните, така и върху експортните канали. Ние ще дадем приоритет на установените ни договори за износ, което може да доведе до ограничаване на наличностите на местния пазар. Въпреки това представянето на някои незасегнати сортове ни дава известен резерв за ориентиране в ситуацията, макар и не без трудности".
"Този сезон несъмнено ще бъде по-труден от очакваното. Свързаните с измръзване загуби, особено при кайсиите и някои черешови сортове, ни принудиха да преразгледаме прогнозите си. Въпреки това доброто състояние на някои сортове и диверсифицираното ни портфолио предлагат известно облекчение. Въпреки че може да не постигнем целите за растеж, които си поставихме по-рано тази година, ние сме фокусирани върху поддържането на нашите стандарти и изпълнението на най-важните ни пазарни задължения", заключава Пислару.
Коментари