Най-хубавият, цветен и зелен месец дава на градинарите и най-много вдъхновение за нови забавления навън. Прави сме нали? Сигурни сме, че всеки планира или вече изпълнява мечтан проект. Ние пък сме готови да ви съветваме през целия процес на градинарстване във всичките му аспекти, а също и да ви даваме нови идеи.
Ето една задачка, която ни зададе наш редовен читател от Троянско - Иван Георгиев. Парцелът, който е наследил и иска да облагороди, е с голяма денивелация, а терасирането му логично намалява процента полезна площ. Тази полезна площ ще бъде използвана за засаждане на плодни дръвчета, лози, зеленчуци и други. Питанката е как в картинката да се вместят и възможно най-много билки и подправки.
Ако решението зависеше само от нас, то буквално бихме „разхвърляли" навсякъде всички растения попадащи в гореспоменатата графа „билки и подправки". Безброй пъти сме изтъквали предимствата на смесеното засаждане.
Друго предложение, което можем да дадем е именно неизползваемата площ да се превърне в билкова градина. Все пак много от лечебните растения имат и скрити способности. Например много голяма сухоустойчивост, противоерозионни способности и други.
Имайки предвид обаче, че билките и зеленчуците са най-често използваните в кухнята растения, а също и че именно те имат нужда от най-често обгрижване, поливане и т.н., затова те трябва да бъдат разположени възможно най-близо до дома. Иначе рискуваме да бъдат забравени или занемарени по ред причини.
Та, за да се изпълни това условие трябва да търсим други решения. Все пак, не изключваме идеята по склоновете на терасите да се засади мащерка или друга многогодишна и почвопокривна ароматка. Тя ще пази почвата от ерозия, ще привлича полезни насекоми и опрашители, ще дава отличен добив без грижи и напояване. Какво повече можем да искаме?
По-лесно, а и много по-рационално решение е
да се направи билкова спирала в близост до къщата
Такава спирала може да се изгради с най-различни материали – тухли, камъни, дърво и други. Тя ще спести място в хоризонтала. В същото време ще позволи засаждане на много растения на малко пространство.
Изграждането на спиралата е лесно, по-трудното е растенията в нея да се организират така, че изискванията им към факторите на средата да бъдат изпълнени, а конкуренцията между тях да се сведе до минимум.
Основните правила са:
- Във високите части да се засаждат сухоустойчиви и слънцелюбиви растения. Такива са мащерка, както вече споменахме, розмарин, риган, майорана, лавандула, салвия.
- В ниските части да се засаждат по-влаголюбиви видове. Например копър, кервиз, магданоз, босилек.
- Разстоянието на засаждане трябва да бъде съобразено с размера на растенията, колко бързо растат и колко често се използват в кухнята.
Голямото разнообразие от билки и подправки дава възможност някои от тях да се отглеждат и в контейнер. Колкото по-голям е съдът, толкова повече и различни растения ще побере, а може да се постави практически почти навсякъде.
Не забравяйте, че групирането се съобразява с нуждата от вода и изискванията за светлина. Също, на дъното на контейнера е добре да се постави дренаж, да се използва качествен субстрат и чак след това да се пристъпи към засаждане.
Ментата и всички нейни роднини са изключително подходящи за отглеждане в контейнер. Така тя няма да избяга и да се превърне в досадница. Гореизброените видове също биха се чувствали добре в съд.
Не е добра идея да се отглеждат на малки пространства големи растения или такива, които биха потиснали съседите си.



Коментари