Подправките и билките подобряват вкуса на ястията, подтискат растежа на бактериите, активират храносмилането и стимулират имунната система. Но опитните стопани намират ползата от билките не само в готвенето, но и в градината, в борбата срещу вредителите.

Подправките, които се намират във всяка кухня - куркума, черен пипер, джинджифил, карамфил, канела - съдържат етерични масла, алкалоиди, танини и други вещества, които насекомите по правило не харесват. И ако следвате принципите на естественото земеделие и не искате да замърсявате почвата, опитайте да защитите културите си с естествени инсектициди.

За приготвяне на запарки и добавяне към почвата можете да използвате и стари подправки с отдавна изтекъл срок на годност.

Черен пипер

Черният пипер съдържа голям брой биологично активни вещества: витамини С, Е, К, от група В, магнезий, калий, калций, фосфор, желязо, мед, манган, селен, цинк, монозахариди, аминокиселини. Лютивият вкус на пипера се придава от алкалоида пиперин, а миризмата се дължи на наличието на етерично масло.

Пиперинът и етеричните масла помагат в борбата с насекомите вредители. За да се изплашат мравките, местата, където се натрупват насекомите, се поръсват със смлян черен пипер, а дърветата и храстите, стволовете и лехите се напръскват със запарка от черен пипер. Той е абсолютно безопасен и дори полезен за почвата.

За да приготвите инфузия за третиране на растения срещу листни въшки, трипси, паякообразни акари, белокрилки, червеи и др., вземете 100 г смлян черен пипер, залейте с 1 литър гореща вода и оставете за един ден. След това прецедете, добавете 50 г течен сапун, увеличете обема до 10 литра и напръскайте растенията.

За пролетно третиране на почвата в оранжерия и стволовете на дърветата срещу фитопатогени и ларви на насекоми може да се използва инфузия на черен пипер заедно с такава от чесън (150 г счукани скилидки на 10 литра вода).

Лют пипер

Лютият пипер се е доказал като ефективно средство срещу всякакви листогризещи и смучещи вредители. За да приготвите отвара за третиране на растенията, вземете 100 г пресни или 50 г сушени люти чушки и ги нарежете на ситно, като носите ръкавици. След това ги залейте с 1 л гореща вода, захлупете с капак и оставете на котлона да къкри 20 минути на тих огън. Отстранете и оставете за един ден да кисне. След това прецедете, добавете 9 литра вода, 50 г настърган на ситно сапун за пране и третирайте растенията, като обръщате специално внимание на долната страна на листата.

Куркума

Куркумата има силно антибактериално и противогъбично действие - затова се използва като средство за защита на растенията не само от насекоми, но и от различни заболявания. Куркурминът, най-ценният полифенол на тази подправка, е силно разтворим в алкохол и мазнини. Затова куркумата може да се добави към сапунено-маслена емулсия (1 суп. лъж. куркума, 100 г сапун за пране, 100 мл растително масло на 5 литра вода) или да се направи тинктура.

За да приготвите тинктурата, вземете 10 г куркума на прах, 0,5 ч. лъж. смлян черен пипер и 200 мл алкохол (водка или спирт). Смесете съставките и оставете за един ден на тъмно при стайна температура. За третиране на растения срещу болести и вредители, разредете 2 суп. лъж. от тинктурата в 5 литра вода.

Алкохолният екстракт от куркума може да се съхранява на тъмно място в продължение на шест месеца и растенията могат да се третират на всеки 10-14 дни. За да засилите инсектицидните свойства, можете да добавите масло от нийм (продава се в билковите аптеки) към работния разтвор (50 мл на 10 литра работен разтвор).

Горчица

Горчицата ще помогне за бързо намаляване на популацията на охлюви и плужеци в двора ви и ще подобри здравето на почвата. За да се отървете от неприятните нашественици, поръсете горчица на прах между растенията, по повърхността на почвата или мулчиращия материал, а листата на растенията се напрашават. Прахът създава бариера за мекотелите: изсушава повърхността на телата им, което прави невъзможно движението. За повишаване на ефективността се препоръчва смесване на горчица на прах с дървесна пепел (в съотношение 1:1), смлян червен пипер (20 г пипер на 200 г горчица на прах).

За предотвратяване на мухи по лука и морковите горчицата се смесва с пресята дървесна пепел в съотношение 1:3 и сместа се добавя към почвата при засяване на семена, а по време на вегетационния период насажденията се напрашават сутрин или вечер.

За бели или зелеви молци разтворете чаша горчица и тютюнев прах в 10 литра вода, оставете за два дни, прецедете и третирайте зелето веднъж на 10 дни.

През първата половина на лятото с инфузия на горчица се пръскат и ягодоплодни храсти срещу молец и мухи (100 г прах на 10 литра вода, оставете за два дни, прецедете, добавете 50 г сапун). Тази инфузия ще предпази овощните дървета от листоядни гъсеници (третирайте дърветата 15-20 дни след цъфтежа) и ще помогне срещу листни въшки и трипси.

Канела и касия

Канелата е популярна подправка, която често се използва в сладкарски изделия, десерти и напитки. Често обаче вместо канела в торбички се пакетира касия – по-евтин заместител. Истинската канела или цейлонската канела е вътрешният слой на кората на млади издънки на канела, вечнозелен храст, роден в Шри Ланка и Южна Индия. Касията се получава от цели парчета кора от 10-годишни дървета, растящи в Китай. Касията, която се нарича още „китайска канела", има по-остър мирис и люто-пикантен вкус.

И касията, и канелата отблъскват насекомите с аромат, който остава в почвата за дълго време. Тези подправки придобиха особена популярност в борбата срещу мравки и листни въшки. Прахът от канела или касия се разпръсква в местообитанията на мравките и след това леко се вкопава в почвата - това не само ще принуди насекомите да напуснат района, но и ще служи като допълнително подхранване за растенията. Прахът може да се използва за опрашване на стволове на дървета и ягодоплодни храсти, за да се намалят популациите на листни въшки и да се отблъснат други вредители.

Канелата и касията имат антибактериални и фунгицидни свойства: те потискат развитието на вредни микроорганизми в почвата, намалявайки вероятността от базално и кореново гниене и трахеомикотично увяхване на зеленчукови култури.

Карамфил

Карамфилът е добре позната подправка, представлява сухите, неотворени пъпки на карамфиловото дърво Syzygium. Яркият аромат на тази подправка и етеричното масло отблъсква мравки, комари, белокрилки и различни мушици.

За да приготвите инфузия от карамфил, вземете 2 суп. лъж. сухи пъпки, залейте с гореща вода, оставете да ври няколко минути, затворете плътно и оставете за 6-8 часа. След това прецедете, доведете обема до 3 литра и с получения разтвор напръскайте градински и зеленчукови култури, стайни растения.

Карамфилът е богат на витамини и минерали: магнезий, желязо, калий. Следователно лечението с инфузия ще служи и като листен тор за растенията.

Кориандър

Кориандърът се смята не само за кулинарна подправка, но и за лечебно растение. Тази подправка укрепва имунната система, стимулира метаболизма, подобрява храносмилането, има бактерицидни и антипаразитни свойства.

Кориандърът, който расте в градината, намалява нематодите, отблъсква гризачи и много насекоми-вредители: бели мухи, колорадски бръмбари, червеи и мравки. Ето защо има смисъл да засадите тази пикантно-ароматна култура в оранжерията и по периметъра на лехите.

От семена от кориандър се прави запарка за обработка на почва и растения: 2 суп. лъж. натрошени семена се сипват в 1 литър гореща вода и да се загряват на водна баня в продължение на 15 минути. След накисване в продължение на два часа, прецедете и доведете обема на течността до 10 литра. За да се преборите с нематодите и ларвите по храстите, те се поливат в корена, за да се предотвратят листоядните насекоми, а растенията се напръскват, докато листата се навлажнят леко.

Клонки от кориандър, градински чай, котешка билка, мента, исоп, пелин и естрагон са полезни за добавяне към компост и течен зелен тор, направен от плевели. Това ще помогне за подобряване на здравето на почвата и намаляване на почвените вредители. А цъфтящите сенникоцветни (кориандър, копър, магданоз, копър) привличат полезни насекоми: калинки, мухи, които помагат в борбата с вредителите.

Ако имате ненужни или стари подправки в кухнята си: хмел, къри, смес от провансалски билки, смес от чушки и т.н., те могат да се използват в борбата с насекомите. Добавете ги към компоста, в лехите, около ствола на дърветата. Когато използвате смеси от подправки, уверете се, че в състава няма сол.

При третиране на растенията използвайте фина пръскачка, за да може работният разтвор да достигне равномерно до всички части на растенията. Обърнете специално внимание на долната страна на листата. Опитайте се да обработвате растенията в тихо време, рано сутрин или след залез слънце. Ако след пръскане на градината вали в рамките на 6-8 часа, лечението трябва да се повтори.