Реколтата от ябълки, която вече сте събрали и поставили за съхранение, всъщност може да ви „каже" много за състоянието на дървото – например за липсата на хранителни вещества или за опасни заболявания.
За да определите кои важни грижи за ябълковите дървета сте пропуснали, понякога е достатъчен дори един бегъл поглед към плодовете. И така, за какви „невидими" проблеми могат да разкажат някои признаци във външния вид на ябълките?
Плодовете са набръчкани
Някои от плодовете изведнъж изсъхват, въпреки че външно не се наблюдават други признаци.
Каква е причината:
Може да са поне две. На първо място, така нареченото „увяхване" на ябълките може да бъде свързано с неправилно прибиране на реколтата или дългосрочно съхранение - с течение на времето дори най-твърдите плодове неизбежно започват да се набръчкват.
Тревожно е, когато плодовете, събрани не толкова отдавна, изсъхват. В най-добрия случай това показва механично увреждане на ябълките, при което влагата се изпарява по-бързо от тях.
По-големият проблем се дължи на бактериална зараза. В този случай увяхването е придружено със сухи и навити листа, язви по кората и появата на бял ексудат от пукнатини. Освен това плодовете започват да изсъхват още на клона на дървото и впоследствие изгниват.
Какво да правите:
- В случай на обикновено увяхване на ябълките, просто изхвърлете развалените плодове, за да не разпространят гниенето, и следващия път бъдете по-внимателни при прибирането на реколтата. От повредените плодове пригответе разнообразни вкусотии.
При бактериална зараза нещата са много по-сложни. Погрижете се да полагате добри грижи за дърветата и да водите добра растителна защита, която да не допуска развитие на болести.
Ябълките са „прозрачни"
При разрязване забелязвате чисти и воднисти области вътре в плодовото месо.
Каква е причината:
Това е сигурен признак, че на дърветата не им достига калций. Елементът е отговорен за здравината на клетъчните стени. При липса на калций те се увреждат и това се отразява на нормалното състояние на плодовото месо.
Какво да правите:
- Ябълките трябва да се отделят от здравите и да се консумират възможно най-скоро.
- Препоръчително е да проверите рН на почвата - може да е вкислена. Ако е така, коригирайте я.
- Месец преди прибиране на следващата реколта дърветата се третират с 1% разтвор на калциев хлорид и две седмици по-късно процедурата се повтаря.
Напукване на кората
Често признакът се определя като следствие на механични повреди. Но ако отрежете напуканата част от ябълка, ще видите, че отвътре плодовото месо е с гъбеста консистенция и има вкус на памук.
Каква е причината:
Последствията от недостига на калций продължават. Това означава, че като коригирате този недостатък, ще решите няколко проблема наведнъж.
Какво да правите:
- Припомнете си какво количеството азотни торове сте внесли - може би са били по-високи от необходимите.
- Също така берете узрелите ябълки. Те не трябва да остават на дървото по-дълго време.
Малки черни ямки по кожицата
Това е неинфекциозна болест позната като горчиво гниене. Плодовете стават горчиви на вкус, откъдето е и името.
Каква е причината:
Отново има липса на калций. Това е елементът, който е необходим преди всичко на кожицата на плода.
Какво да правите:
Необходимо е да се предприемете гореспоменатите практики. Освен това, обърнете внимание на количествата добавен калий и магнезий - излишъкът им също може да причини недостиг на калций.
Кафяви петна
Покафеняването на кожата на ябълките, за съжаление, не е „тен", на който трябва да се радвате. Такива плодове впоследствие загниват напълно.
Каква е причината:
Възможно е ябълковите дървета да са засадени на по-сенчесто място или на по-влажна почва. А причината може да се дължи и на пренасищане с азот. Промените в температурата в помещението за съхранение също помагат на ябълките да са като след „слънчеви бани".
Какво да правите:
Трябва да полагате добри грижа за ябълковото дърво:
- намалете поливането;
- коригирайте торенето;
- ако е възможно, премахнете това, което засенчва дървото;
- съхранявайте плодовете на сухо място с постоянна температура.
Новите дръвчета да се засаждат само на подходящо място.
Коментари