Значението на свързаността на прикачния инвентар с трактора
Една от новите тенденции в земеделието прави почвообработката все по-плитка и минимална, но според експерти в бранша първоначалното обръщане на земята трябва да бъде конвенционално. Разбъркването на по-дълбоките пластове поне веднъж годишно, дава оптимални резултати за структурата на почвата. Това обикновено се случва след зимата, в подготовката на нивите за предстоящата пролетна кампания, а най-верните помощници в дълбоката оран си остават плуговете. Сред тях навлизат много свръхлеки модели, които наблягат върху минимизиране на уплътнението на почвата, и такива за плитка оран (с работни тела навлизащи на дълбочина до 10-20 см).
Редовната плитка оран е не по-малко ефективна
от конвенционалната, справяйки се със заравянето на останалата излишна растителност. Плуговете Kverneland Ecomat, Ovlac, Lemken Juwel са едни от най-популярните модели за плитка почвообработка между смяната на отглежданите през годината култури.
Плуговете с марка Kuhn, произведени в Германия, през последните години навлизат в конкурентния сектор на пазара на селскостопански машини. Една от най-отличителните изработки на Kuhn е произведеният във Франция обръщателен плуг Kuhn MultiMaster 123. Той се предлага с от 3 до 6 тела и има 120 x 120 мм рама. Подходящ е за работа в средно големи ферми с трактори от 65 до 210 к.с., които имат нужда от универсален, лесен за използване и здрав плуг за оран на леки до средни почви. Моделът се характеризира с лекота на употребата с бързи и лесни настройки, качествено обръщане и заравяне на остатъци, здравина на солидната структура и висока инвестиционна възвращаемост. Навесните плугове Kuhn MultiMatser 123, 153 и 183 имат обща цел: да ви помогнат бързо да извлечете ползите от вашата инвестиция. Те са предназначени да задоволят нуждите на средните ферми за гъвкавост, адаптиране към условията на работа, комфорт и надеждност.
Плугът Tyrok Onland осигурява високо ниво на гъвкавост в резултат на бързата и лесна смяна между работа по равно или работа в бразда. Новите модели се предлагат с избор от 7, 8 или 9 бразди за трактори до 400 к.с. Използването му с вериги, двойни колела или широки гуми, по-големи от 710 мм, не позволява шофиране в браздата без повреда от уплътняването върху почва, която вече е частично изорана. Основно предимство на оранта е намаленото налягане на почвата в резултат на голямата контактна площ на широките гуми на трактора и възможността за работа с по-ниско налягане в гумите. Това означава, че се причиняват значително по-малко щети от уплътняването и се предотвратява образуването на плужна пета. Освен това моделът осигурява подобрена теглителна линия в резултат на намаленото странично теглене и по-ефективно предаване на мощността. Системите за GPS насочване също могат да се използват за максимален работен комфорт и прецизно привеждане в съответствие със следващата бразда. Постоянният контрол на дълбочината се осигурява чрез предното водещо колело, което се движи постоянно върху необработената почва.
Tyrok Onland има солидна стоманена правоъгълна греда с висока якост с размери 200x150x10 мм. Решаващо предимство пред квадратната греда е, че гредата не се огъва дори при твърда почва. Това осигурява еднаква работна дълбочина по цялата дължина и работна ширина, което е от решаващо значение, особено при по-големи работни ширини. Този плуг печели точки и със системата SmartTurn. На синора процедурата за бързо завиване се забавя хидравлично два пъти точно преди края. Няма нужда да се правят компромиси със скоростта, тъй като при варианта Onland „гредата" автоматично се прибира преди обръщане чрез цилиндъра Onland, така че центърът на тежестта на обръщане да е възможно най-нисък и така силите, действащи върху трактор и плуг са сведени до минимум. Основната точка на износване автоматично се измества все по-назад към центъра на тялото на плуга, чрез увеличаване на работната скорост от например 6 км/ч до 8 км/ч.
Благодарение на това, че върхът покрива острието никакви растителни остатъци или канап за балиране не могат да се заплитат в работните органи. Допълнителното въвеждане на карбон прави износващите се части на Tyrok много по-твърди и по-издръжливи. Tyrok Onland е оборудван стандартно с механично регулиране на ширината на браздата. Като опция работната ширина може да се регулира безстепенно хидравлично от кабината на трактора, за да отговаря на условията. Регулирането на предната бразда също може да бъде механично или хидравлично. Предимство тук е директното свързване на цилиндъра на предната бразда в предната част на плуга за прецизно напасване към последната бразда.
Шведската фирма Överum е също една от водещите марки плугове на пазара в редица страни. Тя предлага навесни прави, навесни обръщателни и полунавесни обръщателни плугове. Един от най-предпочитаните модели е реверсивният плуг 4f Vari-Flex DX 490. Той има клирънс от 90 см и голям просвет между работните тела, с който осигурява добър контрол на плевелите. Оборудването включва напречен вал за свързване към трактора. Ширината на работната бразда е лесно регулируема до три различни ширини, което позволява на плугът да работи, когато телата, обръщащи се над рамата, изискват малко по-висок капацитет на повдигане.
Интересна комбинация
са тракторът Schlüter Profi Gigant – 650 к.с., 20 т работно тегло и осем гуми с размер 710/60 R42 и полунавесният плуг на френската марка Grégoire Besson – 20-редов, с 10 м работна ширина. Въпреки, че нито една от машините все още не се предлага в търговската мрежа, тази комбинация по време на изложения прави винаги силно впечатление с гигантските си размери. Важно е прикачният инвентар да кореспондира правилно на трактора, както и обратното, отбелязват специалистите.
Синхронизация между плугове и трактори
Фондацията за електроника на селскостопанската промишленост ежегодно организира Plugfest – фестивал на цифровото земеделие. Миналогодишното издание се проведе между 18 и 22 септември в Антиб, Франция с цел подобряване на съвместимостта на самоходни и прикачни селскостопански машини и инвентари на различни марки. Дигитализацията на селскостопанските операции повдига на видно място въпроса за споделянето на данни и информация между прикачното оборудване, произведено от различни производители. Прилагането на техниките на „Земеделие от четвърто поколение" изисква тракторите и работните машини, като плуговете да могат да „говорят" помежду си. Без обща платформа всеки производител би разработил специфичен език, неразбираем за механичното оборудване, направено от неговите конкуренти, и това в крайна сметка ще е минус за целия сектор, който няма да може да използва напълно предимствата на технологиите от последно поколение. На събитието производителите тестват ISOBUS системите за синхронизиране на своите машини с тези на други производители, решавайки възможни проблеми във фазата на разработване на приложения. Тестват се цифрови системи за управление на селскостопанския инвентар и технологии за управление на тракторни приспособления, които позволяват плуговете, например, да се контролират от функциите на трактора.




Коментари