Първата задача включва прочистване на курника от кокошинки. Оръжието е периодично обработване с акарицидни препарати и почистването му.

Извадете отвътре всички дървени конструкции - кацалки, хранилки и друг инвентар. Почистете кокошарника от тора и напръскайте двукратно помещението с разтвор на акарицид през интервал от 5-7 дни.

Докато обработвате кокошарника, преместете птиците в друго помещение.

На другия ден след последната обработка с препарати проветрете добре курника, а целият инвентар обработете с калцинирана сода.

След като почистите кокошарника, се заемете с птиците - всички възрастни пернати са преносители на кокошинки. Напръскайте ги с акарициден препарат, препоръчан от ветеринарен лекар. И птиците трябва да се обработят два пъти с интервал от 10 дни.

Ако не искате да използвате химия, трябва да знаете, че много добро решение на кокошинковия проблем е периодичната обработка на повърхностите с вряла вода.

Може да използвате и различни растения. Кокошинките бягат от силните миризми, така че чесънът, хрянът и магданозът са доста ефективни. Използването им в постелята на птгиците значително намалява броя на кокошинките. Може да застилате пода на кокошарника и със стъбла от картофи и домати. А през зимата добавяйте в дажбите на птиците по малко счукани чесън и лук.