Какъвто и да е размерът на вашия парцел, винаги ще има иглолистни растения в него. Без тях нито една градина не може да е пълна.

Днешното изобилие от сортове и видове ви позволява да експериментирате и да създавате нови иглолистни композиции в ландшафтния дизайн на малки и големи градини.

Иглолистните растения с тяхното разнообразие объркват градинаря при избора на кандидати за създаване на ландшафтни композиции. Подреждането на знанията ви за вечнозелени растения е първата стъпка в планирането на красива градина.

Цялото разнообразие от иглолистни дървета е по-добре представено, ако се разделят на групи:

  • големи, чийто годишен прираст е 30 cм или повече на година;
  • средните и полуджуджетата растат не повече от 30 см годишно;
  • джуджета с годишен прираст около 8 см;
  • миниатюрни, които добавят 3-5 см на година;
  • микроскопични с увеличение не повече от 1 см на година.

Въз основа на тези характеристики градинарите определяте мястото, което иглолистните дървета ще заемат в ландшафтния дизайн на обекта.

Кой колко и къде расте

Първата група растения достига височина от 3 метра или повече на десетгодишна възраст. Например обикновеният смърч (Picea abies) на 12-та година от живота е красота с височина 4 метра, а короната му в долната част достига диаметър около 3 метра.

Ливанският кедър (Cedrus libani) от тази група също принадлежи към категорията на гигантите. На 10-годишна възраст може да достигне височина от 5 метра. В зряла възраст иглолистните дървета растат много дълго време, това ще бъде 25-метров гигант, представящ възхитителна гледка.

  • Полуджуджетата на иглолистните растения са най-привлекателните за градински композиции поради тяхната гъвкавост. Те не се нуждаят от много място, но дори от разстояние 10 метра група от такива растения изглежда доста представителна.
  • Джуджетата и миниатюрните форми са подходящи за малки градини, където на растенията е дадена малка площ и картината трябва да се наблюдава от разстояние не повече от 5 метра, за да се оцени красотата на всеки участник и цялата композиция като цяло.
  • Микроскопичните вечнозелени растения се отглеждат от любителите на стайни градини в японски стил. Ансамбъл от такива растения може да бъде поставен на пиедестал в малък двор.

Евъргрийните също трябва да бъдат

разделени на групи - дървета и храсти:

  • Храстите са обикновени и джуджета. Например казашката хвойна (Juniperus sabina tamariscifolia) е често срещан обитател на паркове и градини, поради своята непретенциозност и жизненост. Не достига височина повече от един метър, но на ширина, ако се освободи и не образува корона, може да заеме площ от около пет или повече метра в диаметър.
  • Напротив, хоризонталната хвойна (Juniperus horizontalis) в ландшафтния дизайн на обекта играе ролята на бодливо одеяло, което се простира по земята и достига височина не повече от 15 см. Расте доста бавно.

Предимства и недостатъци

  • Предимствата на иглолистните растения включват: лесна грижа; декориране на градината по всяко време на годината; липса на паднали листа; липса на съцветия, които трябва да бъдат подрязани; изобилие от форми, размери и цветове; способността да се формират с помощта на подрязване; подобряване на атмосферния въздух; издръжливост.
  • В някои източници недостатъците на иглолистните култури включват непредсказуемостта на техния растеж и външен вид в зряла възраст. Правилният подход към отглеждането на иглолистни растения елиминира всички недостатъци.

Ако мястото за засаждане и вида на растението са избрани, като се вземат предвид неговите нужди, размер и климат, тогава градинарят може само своевременно да лекува болести и вредители и да храни своите иглолистни домашни любимци няколко пъти на сезон с вкусен тор за здраве и пухкав вид.

С помощта на иглолистни растения градината може да получи напълно различни форми. Бързорастящите иглолистни дървета ще бъдат оценени от тези, които обичат бързите резултати.

Добре планираният проект е

половината от успеха

  • Входната зона на обекта може да бъде декорирана в церемониален стил: ясни форми на подрязани туи със сферична и конична форма поздравяват гостите и собствениците близо до входа на къщата. Те са заобиколени от добре поддържана морава или цветна настъргана кора в дискретни нюанси.
  • За да могат туите да зарадват окото със свежа зеленина, те се нуждаят от правилна грижа и внимание. Доста често срещана ситуация е туята да започне да пожълтява, изсъхва и изглежда зле (не бъркайте тези случаи със златните сортове на това растение).
  • Жива ограда, направена от подрязана туя, ще ви помогне да разделите градината на няколко различни зони. Зад двуметрова стена от туя продължението на обекта няма да се вижда, а криволичещата пътека мистериозно ще се скрие и ще ви привлече по-нататък в градината.
  • В градините туите са доста чест и популярен гост. Те са много подходящи за отглеждане и в градска среда, тъй като могат да издържат на повишено замърсяване на въздуха.

Мащабни структури

и големи дървета ще бъдат подходящи, ако има достатъчно място.

Иглолистните дървета в ландшафтния дизайн на градината не трябва да изглеждат чужди и ненужни. След като оцени пространството, разпределено за иглолистни дървета, добрият градинар първо ще проучи сортовете, които ще бъдат подходящи за конкретните цели.

В малката градина

групи от средни и полуджуджета изглеждат добре на фона на морава или чакъл. Поради липса на пространство по оградата се създава миксбордер от иглолистни растения. На заден план можете да поставите няколко топки от западна туя (Thuja ossidentalis), между тях пълзяща хвойна полуджудже (Juniperus horizontalis "Glauca"), а на преден план ще има спретнат смърч "Conica" (Picea glauca albertiana " Conica") с малкия си размер и яркозелени игли. Съчетава се добре със златната топка на японската спирея „Златна принцеса" (Spiraea japonica). За цветова хармония можете да добавите джудже ориенталска туя със златиста зеленина (Thuja orientalis „Aurea Nana"). В началото на лятото цялото това великолепие е украсено с розови цветя спирея.