Погрижете се за здравето на дръвчетата и ягодоплодните храсти

Санитарна резитба

През ноември е подходящо да направите санитарна резитба, която е различна от основната резитба на овошките, извършвана през невегетационния период. С нея се цели да се премахнат болните, счупени или нападнати от неприятели клони. С тази практика се намалява значително числеността на някои от вредителите през следващата година.

Какво да се реже:

  • Ако на овощните клонки има гъсенични гнезда, яйчни купчинки и пръстенчета, причинени от листогризещи гъсеници, те се отстраняват.
  • Старата и напукана кора по ствола и дебелите клони на ърветата се остъргва, като се внимава да не се нарани ликото. С тази мярка се унищожат зимуващите форми на плодовите червеи, на кръгломиниращия молец, на гъботворката, на ябълковата стъкленка, на бялата американска пеперуда, на ябълковия и златистия хоботник, на глоговата и розената листозавивачка, на някои щитоносни въшки, овощни акари и други.

Всички изрязани клонки и изстъргани отпадъците се събират и изгарят.

  • Трябва да знаете, че изсъхналите и болни дървета са огнище на зарази от корояди, дървесинояди, бактерийно изсъхване, огнен пригор, шарка по сливата и други опасни вредители. Ето защо те се изкореняват и изгарят.
  • Мумифицираните плодове от кафяво гниене, загиване на завръзите на дюлята, черните бадемови плодове, тъй като в тях зимува бадемовият семеяд, както и окапалите на земята, също се събират и изгарят.

Варосване

Задължителна практика е през есента стъблата и дебелите клони на овощните дървета да се варосват преди да настъпят зимните студове. Използва се 20%-ова варна каша. Тази дейност е добре да се повтори и през пролетта.

Окопаване на почвата

Чрез обработката на почвата около стъблото на дърветата се унищожават зимуващите в нея стадии на черешовата муха, плодовите оси, на хоботниците - ягодов, кестенов, лешников, на юнския бръмбар, на малиновия бръмбар и малиновото комарче и други. С разместването на почвените частици зимните им убежища се разрушават, намиращите се там насекоми се изкарват на повърхността и те загиват от неблагоприятните метеорологични условия през зимата.

С обработката на почвата се заорават и окапалите листа, в които се намират причинителите на редица болести - струпясване по ябълката и крушата, антракнозата и бактериозата по ореха, червените листни петна по сливата, рьждата и листните петна по малината, бялата ръжда по черешата и вишнята и други.

Защита от мишки и диви животни

През студените месеци полски мишки, зайци, сърни и други диви животни нагризват кората на младите дръвчета непосредствено над почвата. Затова е важна да се поставят протектори на фиданките. Срещу мишките може да се разхвърлят отровни примамки, които се продават в агроаптеките. Примамките се покриват задължително с растителни остатъци, за да се предпазят птиците и животните от натравяне. Срещу дивите животни пък се използват специални репеленти, с които се пръскат стъблата.

Предзимно третиране

В края на есента или началото на зимата, ако овощарите все още не са напръскали костилковите овощни видове, трябва да го направят сега. За целта могат да използват бордолезов разтвор или други подходящи препарати.

Пръскането цели овощните да се предпазят от бактерийно изсъхване, сачмянка, къдравост по прасковите, ранно кафяво гниене, огнен пригор, мехурки по сливите и др.

Пръсканията на овощните дървета и храсти трябва да се провеждат в тихи, слънчеви дни, при температура на въздуха над 5 оС.

При ягодоплодните видове

Изрязват се нападнатите издънки на касиса и малината от болестите антракноза, дидимела, кониотириум, брашнеста мана, както и от неприятелите - стъкленка, малинов агрилус, малинова галица, малинов молец и други, могат значително да намалят заразата през следващата година.

Малините и касиса се третират с бордолезов разтвор - 2% срещу дидимела и антракноза.

Всички гъсенични гнезда, мумифицирани плодове, болни клони и т.н. трябва да се унищожат
Всички гъсенични гнезда, мумифицирани плодове, болни клони и т.н. трябва да се унищожат
Ако има опасност за кората на дръвчетата, защитете ги с протектори срещу гризачи
Ако има опасност за кората на дръвчетата, защитете ги с протектори срещу гризачи
Издънките на малини, къпини и другите дребноплодни видове се преглеждат за симптоми на зарази. Ако се установят, необходимо е да се изрежат.
Издънките на малини, къпини и другите дребноплодни видове се преглеждат за симптоми на зарази. Ако се установят, необходимо е да се изрежат.