Целта е да се осигури спиране на оттока при дъждове и снеготопене, за да не се изнася с него почва, но и да се подобри обезпечеността с вода на отглежданите култури
Част от обработваемите площи у нас са разположени на хълмисти терени, някои с по-малък, други с по-голям наклон. Все още много от земеделските производители обработват почвата по еднаква технология, независимо от това дали полетата са равни или на склонове. А това не е правилно, тъй като наканените терени изискват не само по-малко обработки, но и те са по-специфични. По този начин почвата се опазва от разпрашаване, както и от ерозия.
Ерозираните и застрашените от ерозия земи у нас са повече от неерозираните, категорични са специалистите. Основание за това заключение са проучванията, които показват, че и при наклон от 0,5 градуса до 1,0 градуса, когато не се прилагат макар и елементарни мероприятия за защита на почвата, тя се ерозира. Проучванията също така показват, че добивите от селскостопанските култури на склоновите и ерозирани земи са значително по-малки.
Успехът на фермерите в опазване на земите от ерозия зависи преди всичко от въвеждането на комплекс от противоерозионни мероприятия. За успешното прилагане на противоерозионните технологии и обработката на почвата, особено значение имат определянето и прилагането на правилно структурно съотношение между културите, специализацията в зависимост от наклоните и ерозионността на почвата, планиране, проектиране и прилагане на противоерозионните мероприятия. Голямо значение за фермерите има противоерозионната организация на територията, без която е невъзможно технически ефективно и икономически изгодно прилагане на противоерозионните технологии и обработка на почвата. Във всички случаи
по-дългата страна на работния участък
трябва да бъде успоредно на хоризонталите,
което задължава обработките и всички останали технологични операции да се извършват напряко на наклона.
На едноскатните, дълги и широки склонове, праволинейни участъци и полета може да се създадат без сериозни противоречия и в границите на благоприятните изисквания за производителност на машините и разход на гориво. На сложните склонове трябва да се търсят многовариантни решения, без да се правят сериозни отстъпления от възможността обработката да се извършва по хоризонталите. Големината на работните участъци и тяхната конфигурация не отговарят напълно на изискванията на машините и агрегатите, които се използват сега в нашата страна.
Изследванията показват, че когато обработката на почвата е ориентирана по посока на наклона, ерозията се проявява и при наклон 0,5 градуса. Ето защо фермерите трябва да извършват всички технологични операции по хоризонталите, независимо от големината на наклона. Към обработката на почвата на ерозираните и склонови земи се предявяват всички основни изисквания, както и при равните площи. Чрез обработката на склоновите земи трябва да се осигурява и спиране на водния отток не само за да не се изнася почвата, но и да се подобри водния режим на отглежданите култури.
Съобразно големината и наклона на работните участъци противоерозионните агротехнически мероприятия и обработки на почвата биха могли да се разделят на две групи: основни и допълнителни.
Основни практики:
Те са достатъчни за площи с наклон 2-3 градуса, т.е. разположени върху част от платото и горната част на склона. Чрез обработката трябва да се създадат условия водата от топящите се снегове или от дъждовете върху тези площи при всички случаи да се попие в почвата. Не бива да се допуска образуване на воден отток още в тази зона на склона, който да се съедини с образувания отток от средата на склона, да увеличи неговото количество и заедно с това неговата разрушителна изнасяща сила. Достатъчно сигурно средство за спиране на оттока на площите, разположени на склонове до 3 градуса е извършване на основната, предсеитбената и вегетационната обработка по хоризонталите. Оранта и другите почвообразуващи операции на псевдоподзолистите, глеевидните и тежките почви със слаба водопропускливост, върху които през пролетта се образуват така наречените „висящи води”, трябва да се извършват с 2-3 градуса отклонение от хоризонталите, което създава възможност за безопасно извеждане на повърхностните води извън площта. При тези почви заслужава внимание и разрохването на дълбочина до 50-80 см без обръщане на орния слой.
Допълнителни агромероприятия:
На територии с наклон по-голям от 3 градуса, върху каквито са разположени около 16 млн. декара е необходимо да се прилагат допълнителни мероприятия. В този случай се въвеждат допълнителни операции, чрез които фермерите създават условия за увеличаване водопропускливостта и чрез удължаване на времето за попиване.
Основният технологичен въпрос е за начина, дълбочината и срока на извършване на обработката на почвата. За всяка площ трябва да се определи дали е необходимо да се извършват подмятане на стърнището и допълнителните обработки. Разнообразието на почвите, степента на ерозиране на наклоните, дълбочината на почвения профил и неговата диференциация, мощността на хумусния хоризонт, културата за която ще се извършва обработката, заплевелаването на участъка, осигуреност с торове, хербициди влияят в крайна сметка върху количеството на получената продукция.
Подмятането е необходимо мероприятие на площи, заплевелени от троскот, балур, повитица, паламида и др. многогодишни коренищни и кореновоиздънкови плевели, а също с някои късни пролетни и стърнищни едногодишни плевели. Дълбочината трябва да бъде не по-плитка от 8-12 см, като се запазят стърнищни и други растителни остатъци, за намаляване разрушителната сила на дъждовните капки, забавят движението на водния отток, служат за преграда, спира твърдата фаза на оттока. След появата на издънките или образуването на розетките на многогодишните плевели незабавно трябва да се пристъпи към извършване на дълбока оран.
Създаването на прегради за водата
с цел да се продължи периодът
на попиването и предпазването от оттичане
може да се постигне чрез оран на гребени и бразди с различна дълбочина, височина и разстояние помежду им, или чрез направа на непрекъснати бразди или ямки. Оранта с образуване на гребени се извършва с плуг, отметателната дъска на последното плужно тяло, на който е удължена с 40-45 см. По този начин се образуват гребени с височина 10-12 см и бразди, които преграждат пътя на водата. Тирове и бразди с по-големи размери може да се получат, като се свалят отметателните дъски през една или през две.
При многоскатните и сложни склонове браздовогребенистата оран крие опасности от засилване на ерозията и от образуване на ровини, ако не се извърши строго по хоризонталите. Затова е необходимо да се прокарат буферни пояси, или да се премине към поясно разположение на площите.
На многоскатните и сложни склонове с наклон до 5-9 градуса фермерите с по-добър успех може да прилагат създаването на микронеравности от ямки или прекъснати бразди.
На обработваемите земи с по-големи наклони трябва да се промени начинът на земеползването, като се въведат почвозащитни сеитбообращения, с участието на култури с по-висок противоерозионен ефект, поясно земеделие, тревни буферни пояси, тераси от различен тип и др.
Със създаването на микронеравности се нарушава основното агротехническо изискване за изравненост на площта при сеитбата с оглед семената да се разпределят равномерно върху почвата и по дълбочина. За това трябва да се направи култивиране и брануване, или дискуване и брануване, като по този начин повърхността на площта се заравнява за сеитба и семената попадат на благоприятна дълбочина.



Коментари