През лятото се увеличава развалянето на плодове и зеленчуци. Последните проучвания показват, че срокът на годност може да бъде удължен с помощта на мелатонин и целулозни нанофибри, извлечени от лукова люспа, което потенциално намалява зависимостта от дистрибуцията.
В проучване, ръководено от Бенедето Марели от MIT и Сароджам Раджани от Temasek Life Sciences Laboratory в Сингапур, беше установено, че мелатонинът, известен с това, че помага на човека да заспива, може също да удължи срока на годност на зеленчуците. Екипът публикува своите открития в списанието „Nano Letters" на Американското химическо дружество. Експериментите включваха инжектиране на 22 микрограма мелатонин в китайско зеле с помощта на микроигли, изработени от биоразградима коприна. Този метод удължи срока на годност на зеленчука с четири дни при 25 °C и с десет дни при съхранение в хладилник. Третирането също така запази зелето свежо над обичайния му срок на годност.
Ролята на мелатонина в намаляването на стреса при растенията чрез забавяне на разграждането на хлорофила изглежда обещаваща за поддържане на свежестта без съхранение в хладилник. Въпреки че изследването първоначално беше ръчно, екипът предвижда мащабиране с помощта на селскостопански машини и потенциални приложения с дронове.
В Индия Poornima Vijayan от Sri Narayana College проведе изследване, публикувано в Hybrid Advances, фокусиращо се върху удължаването на срока на годност на плодовете чрез използване на целулозни нанофибри от лукова кора. Тези целулозни нанофибри бяха комбинирани с поливинилалкохол (PVA) и куркумин, за да се създаде покритие за портокали. Този метод подобри срока на годност на портокалите над стандартните 13 дни. Биоразградимият филм, благодарение на свойствата на PVA, осигурява подобрена влагоустойчивост и термоустойчивост, което е от решаващо значение за климатичните условия в региони като Индия.
Производството на целулозни нановлакна в нанометричен мащаб предоставя възможности за намаляване на селскостопанските отпадъци и зависимостта от неразградими пластмасови опаковки. Прилагането на тези иновации е в съответствие с намаляването на загубите на пресни продукти, които могат да достигнат до 30% поради проблеми с узряването след прибирането на реколтата.
Коментари