Днес сме подготвили едно леко опознавателно приключение. То е свързано с малко познати билки и подправки, които противно на очакванията да се срещат рядко, са точно обратното, дори смело можем да ги наречем плевели. Но дали…?

Познаваме ли плевелите си или билките, които растат в двора, на тротоара, край пътя или в близките гори и ливади? Знаем ли колко полезни са и как можем да ги използваме, ако не в ежедневието си, то поне когато се наложи?

Неколкократно сме заявявали, че именно растенията, които ни заобикалят, могат да ни подскажат много за почвата и за района, където растат. Да започваме…

Жилавец 

Плантагото (Plantago major) по-известно като жилавец и живовляк се среща в цялата ни страна на слънчеви до частично засенчени места и няма предпочитания към почвения тип и условия. Листата му са лесно разпознаваеми, но малко хора знаят, че той е истинско богатство в двора при спешни нужди.

Жилавецът може да успокои зъбобол, болки в гърлото и други неразположения в устната кухина. Достатъчно е само да измиете добре едно-две листа и да ги сдъвчете. Дискомфортът бързо ще изчезне.

Със сдъвкани или счукани листа ще успокоите и сърбеж в следствие от ухапване от насекоми. Листата могат още да спрат или поне намалят кръвотечение от пресни рани. Но могат и например да извадят трънче или треска изпод кожата.

Ако си приготвите чай от въпросния плевел, ще успокоите киселини в стомаха, болки или подуване. Същият чай може да помогне при бронхити и настинки.

Ако знаете още ползи, които жилавецът има, ако сте ги тествали лично, споделете ги с нас и нашите читатели.

Червена мъртва коприва 

Пореден плевел, който всъщност има неподозирани лечебни свойства. Среща се навсякъде и противно на името си не пари при допир. Хербалистите твърдят, че растението е полезно за консумация, че осигурява дневната доза от витамини, минерали и антиоксиданти за човешкото тяло. Вкусът е с леки флорални нотки, а като добавка към салати е идеален.

Червената мъртва коприва се счита за антиоксидант, има антибактериални и противогъбни свойства. Растението е една от първите питателни храни за пчелите напролет, а предвид, че цъфти почти целогодишно, е идеално допълнение към пчелина и неговата флора.

Още, листата могат да спрат кръвотечение, да се борят с инфекции, а чаят повишава имунитета и спомага облекчаването на алергии.

Глухарче 

Доскоро заклеймяван плевел, днес за глухарчето се пишат само суперлативи. Пчелите са облагодетелствани от него почти през цялата година, може да служи като растение капан в овошната градина при нападение от мъхнат бръмбар и златки, а освен това е полезен и за човешкото здраве. Заключението – не убивайте плевела!

Тараксакумът се явява нежен диуретик, който осигурява нутриенти и помага на храносмилателната система да работи на пълни обороти. Богат на калций, той е полезен за костите, зъбите и косата. Полезен е за диабетиците и пикочните пътища. Помага за пречистване на кръвта, а също и на кожата от екземи, псориазис, акне.

Не на последно място, високото съдържание на желязо и витамин В го прави перфектна добавка към менюто на страдащите от анемия или други подобни дефицити.

Лайка 

Е, за лайката всички знаем, че е полезна, а много от нас свързват нежните ѝ цветчета със свобода, простор, природа… Все мечтани алтернативи на иначе забързаното ни ежедневие в голямата бетонна джунгла.

Лайката се смята за една от най-старите билки в народната медицина, а ние сме облагодетелствани да живеем в страна, в която расте в диво състояние. Чаят от лайка и самият аромат успокояват тялото и духа, но тя не е полезна само в борбата срещу стреса.

Семената могат да се засеят директно в градината или пък да се направи разсад. Поникването при оптимални условия става за около месец. Мястото ѝ е на слънце, а грижите са съвсем тривиални. Дори не е нужно да я торите.

Съветваме ви да настаните лайката в зеленчуковата градина. Там тя ще привлече полезни насекоми и пчели, като в същото време ще предпазва растенията от въшки и патогени. Особено зелеви култури се чувстват изключително добре в компанията ѝ. С чай или извлек от нея пък може да третирате превантивно цялата градина, включително и разсадите.