Екосхемите ще се подават в едно заявление с базовото плащане
Младите трябва да са завършили курсове
Прехвърлянето на площи от баща на дете не е единствен фактор за изкуствено създаване на условия
Радина ИВАНОВА
„Еволюция, а не революция“ – това е мотото, под което родната агроадминистрация работи върху Стратегическия ни план още от 2018 г. Точно заради това той представлява „надграждане на всичко това, което сме правили до момента“, поясни Аделина Стоянова, директор на дирекция „Директни плащания“ към земеделското министерство пред учени и стопани от района на Пловдив.
На първо място, всички вече трябва да имат регистрация в СЕУ, тъй като цялата комуникация с Държавен фонд „Земеделие“, от заявяване до получаване на подпомагането, ще се извършва там.
Всеки, който има електронен подпис, може да се регистрира и да си подаде заявлението от вкъщи, без да посещава службите по земеделие. Тези, които нямат е-подпис или се притесняват, че не могат да се справят, могат да поискат помощ от службите по земеделие и ДФЗ за това.
Второ, заявяването по интервенциите от първи стълб, включително и новите екосхеми, са в едно общо заявление. Очаква се скоро да бъде готов целият пакет от наредби за директните плащания, тогава ще бъде публикуван и наръчникът, по който да се ръководят кандидатите за субсидии.
Доброволните екосхеми са с най-голям процент – 25% от бюджета в директните плащания. Те възмездяват екологичния принос на фермерите, като след 2027 г. най-вероятно ще заемат 50% от бюджета на стълб 1.
И трето, и през 2023 г. ще продължи дерогацията за угари, като не могат да бъдат декларирани земи с царевица и соя, както и трябва да се очертаят на различни от миналогодишните площи с угари.
Аделина Стоянова представи подробно интервенциите в новата ОСП според няколко направления: необвързани с производството плащания (базово плащане, преразпределително, за малки и млади), обвързана подкрепа, както и комбинация от интервенции за зърнопроизводители, за трайни насаждения, за плодове и зеленчуци, и за животновъди.
По необвързаните с производството интервенции процедурата по подпомагането за малки земеделски стопани е улеснена. Те са изключени от общата група фермери, които подлежат на проверки, свързани с предварителната условност (ДЗЕС стандартите). За минимум 5-декарово стопанство получават до 1250 евро, но при условие, че заявят единствено тази помощ. Тъй като средствата от земеделие не могат да достигнат средното ниво в ЕС, при мнозина те са допълващ доход. Поради тази причина има преразпределително плащане към малки и средни, които да подкрепят дохода им.
То е за първите 30 ха, при стопанство до 600 ха. Горната граница е такава, защото анализът на структурата на земеделските стопанства у нас показа, че средният размер в зърнопроизводството е около 600 ха.
Младите фермери, както и приемствеността между поколенията също са във фокуса на новата европолитика. Затова например най-малко 3% от директните плащания трябва да отиват за младите стопани, като индикативната ставка е 100 евро на ха за цялата площ без значение от големината на стопанство.
От 2023 г. млади земеделски стопани са всички физически лица, ЕТ или управителите на ЕООД до 40 г., като стопанството им трябва да е създадено до максимум преди 5 години. Нужно е те да притежават квалификация и умения. Това означава завършено образование в областта на земеделие или курсове в рамките на минимум 150 часа за придобиване на компетенции в областта. Не се разглежда трудов стаж. Младите, които до момента са получавали подпомагане, могат и през този програмен период да продължат, но в рамките на общо до 5 години. Т.е., ако сте получавали подпомагане през 2021 и 2022 г., можете да получите за още 3 години. Счита се, че за 5 години младият е придобил базова устойчивост, за да може да продължи самостоятелно без наличието на тази подкрепа.
В същото време обаче има тънкости в условията за приемствеността. Възрастен земеделец попита Стоянова: ще има ли правила за стопанствата да прехвърлим площи на наследниците си, без да се счита за създаване на изкуствени условия?
„Преди 2 години се опитахме да напишем наредба за изкуствено създаване на условия, в която ясно да бъдат разписани правилата. За съжаление срещнахме отпор от страна на сектора и наредбата остана. По отношение на темата в стратегическия план има няколко помощи, които биха предизвикали интерес – интервенция за млади, за преразпределително плащане и налагане на таван на плащания. Затова в наредбата е разписан текст, в който се казва, че ДФЗ ще следи за изкуствено създадени условия за подпомагане след 1 юли 2018 г.
Това, което Европарламентът разбира като приемственост между поколенията: земеделски стопанин, който прехвърля цялото стопанство на децата си или го разпределя помежду им. Тоест той трайно преустановява дейността си и тя преминава в ръцете на наследниците“, отговори експертът. Не мога при 5 хил. дка да дам 2 хиляди на сина, правилно разбра обяснението ѝ фермерът. Това ще се счита за изкуствено създаване на условия по интервенцията за младите. Но, когато се прави проверката, никога не се следи само едно условие, уточни още Стоянова. Проверяващите трябва да обследват комбинация от условия, за да се докаже. Като например използване на обща техника, офиси, общи управители и всичко, което може да говори, че младият е получил тази площ по документи, а цялата грижа остава на старото стопанство.
Що се отнася до базовото плащане, основание за пълния му размер е предварителната условност – или ДЗЕС стандартите. България прилага 9 такива, като експертите от дирекция „Растениевъдство“ в момента подготвят наръчника. Очакваната ставка е 100 евро на ха. Новата ОСП, включвайки директните плащания в Стратегическия план, постави индикатори за изпълнение, постигането на които трябва да се гарантира с бюджета. Затова имаме индикативна ставка по всяка интервенция, която може да използвате за изготвяне на бизнесплановете ви, е съветът на Аделина Стоянова.
Към необвързаните плащания е и подкрепата за памук, която прилагаме заедно с Гърция и Испания. Условие е памукопроизводителите да имат сключен договор с предприятие, което да им изкупи продукцията.
Най-голям интерес за фермерите е обвързаната подкрепа, тя е с 13% от бюджета на директните плащания за секторите плодове, зеленчуци и животновъдство; и 2% за протеиновите култури. Различното до момента е, че от списъка на протеиновите са изключени зеленият грах и зеленият фасул, тъй като в зелената си форма се считат за зеленчуци. Интервенцията е предназначена за фуражи, остава фасул за зърно и грах за зърно - пролетен и зимен, ставката е 130 евро на ха.
Към целия този пакет евросредства добавяме и държавно финансиране от 280 млн. евро за Преходна национална помощ за тютюн; ПНП, обвързана с производство за непородисти овце и кози; и необвързана подкрепа за говеда и биволи.
Възможни комбинации:
- За зърнопроизводители
Примерът, който бе даден, е за стопанство със 100 ха или 1000 дка. За тях фермерът може да получи 10 031 евро по базово плащане, преразпределително 3690 (123 х 30 ха), 10 000 евро за млад, екосхема за разнообразяване на отглежданите култури – 2000 евро, екосхема за запазване и възстановяване на почвения потенциал – 6683 евро, екосхема за намаляване използването на пестициди – 6527 евро, и екосхема за подддържане на биоразнообразието и екологична инфраструктура за условно 1 ха – 696 евро. Или общо около 40 хил. евро.
Важно е да се знае, че екосхемата за разнообразяване на отглежданите култури, накратко „диверсификация“, е единствената, която трябва да се приложи на цялото стопанство. Всички останали екосхеми могат да се прилагат на ниво парцел. Т.е. фермерът може да избере определени площи, върху които да поеме ангажимент за дадена екосхема, а може и да ги комбинира. Т.е. върху една и съща земеделска площ да се приложат всички приложими екосхеми според дадения начин на трайно ползване. Единствено екосхемата за биологично животновъдство не може да се комбинира с други.
- За зеленчукопроизводители
Те могат да кандидатства по същите интервенции като има две особености.
В новата ОСП се стреми да се повиши конкурентоспособността на земеделските стопани. Затова за зеленчукопроизводители следва правилото на ниво кандидатстване да предоставят документ, че са закупили сертифицирани семена и посевен материал, от който да произведат конкуренти зеленчуци. Към наредба 3 могат да се открият в приложение какво количество семена са необходими по култури.
Втората особеност е подпомагането на картофите. „Дълга дискусия водихме с ЕК, тъй като производителите са ни основно малки стопани в планински райони, където трудно вирее друга култура. Не срещнахме разбиране от страна на Еврокомисията и другите страни, и подпомагането в директните помощи на трапезните картофи отпадна. Единствено ще се подпомагат картофи за нишесте. Тъй като те не могат да се делят по сортова листа, за това ще се следи за предварително сключен договор с предприятие – изкупвач“, допълни Стоянова.
Взели сме за пример стопанство с полско производство 1 ха на домати, краставици, корнишони и патладжан. Земеделецът може да получи базово плащане, преразпределително, за млад, по обвързана подкрепа, която за тези видове е 696 евро на ха. Може да заяви и 4 екосхеми – за разнообразяване на културите - 47 евро на ха. Или пък екосхемата за възстановяване на почвения потенциал – 66 евро, за намалено използване на пестициди – 65 евро, и екосхема „ландшафтни елементи“ - 69 евро на ха. Средното плащане е 1269 евро.
Ако стопанството попада в планински райони и е с от 5 до 15 дка, независимо от видовете зеленчуци, както и плодове, може да кандидатства за нова целенасочена интервенция за тях. Плащането е твърдо 1214 евро на ха за цялата площ и то замества всички други интервенции.
- За овощари
Едно стопанство с 10 ха плодове може да заяви базово подпомагане, обвързано с производството (9 114 евро общо), преразпределително и четири екосхеми.
Отделена екосхема има за трайните насаждения и включва две практики – засяване на междуредия с култури за зелено торене, те не се реколтират, за 114 евро на ха, или 1145 евро за съответния пример. На база на анализите за подпомагането за градини установихме, че така или иначе има ивици с естествена растителност, често се ползва за складиране на техника. Наричаме ги буферни ивици, поясни експертът. За тях ще се дават по 61 евро на ха, като стопаните трябва да ги поддържат.
Останалите 3 екосхеми са за запазване на почвения потенциал, като тук приложима практика е внасяне на органични препарати – по почти 67 евро на ха, 123 евро/ха е да не използват тотални хербициди. И последната екосхема са ландшафтните елементи - с 901 евро/ха.
Така средният размер е 1572 евро на ха или 15 727 за цялото 10-хектарово стопанство.
Ново: от 2023 г. може да се вземе подпомагане на дръвчета до встъпването им в плододаване, в размер на 434 евро на ха, без да се търси реализация. Но след това трябва да се премине към другите помощи.
- За животновъди
Постоянно затревените площи - ПЗП се подпомагат по 5 екосхеми. 80 евро на ха се дават за екстензивно поддържане на пасища, което включва екстензивна паша от 0,3 до 1 ЖЕ за най-малко 60 дни. Това се доказва с планове за паша.
За екосхемата възстановяване на почвения потенциал използват оборски тор, но трябва да е обработен до органичен подобрител. Общото количество азот да не е 150 кг на ха, ставката е 66 евро на ха.
Следващата екосхема е за намаляване на ПРЗ. Единствената потребност тук на стопаните е да третират преди извеждането на паша срещу инсектициди, затова се дават едва 6 евро на ха.
Върху пасищата има най-много ландшафтна архитектура. Тя може да бъде заявена, но да не бъде премахвана - за 290 евро на ха.
Биологичното животновъдство ще се подпомага чрез отделна екосхема, тя включва подпомагане на ПЗП, фуражни култури в преход и био (357 евро/ха), както и животни преход и био (от 0,15 до 1 ЖЕ съотношение). Преходът е само до 2 години. Площите могат да бъдат и по-дълго време в преход, но няма да получават субсидия по тази помощ.
Подпомагане за ПЗП чрез паша може да приложи – базово, преразпределително, млади, да очертае екосхемите за средно 484 евро на ха.
Сметките излизат различно при обвързаната подкрепа спрямо вида животни и годините им. Изискванията за реализирано количество се запазват, като има завишаване за реализация на продукцията, както следва - до 100 кг мляко на овца и 250 кг на коза. И реализация на минимум едно яре или агне от месодайните дребни преживни, до 12 месеца.
Застрашените от изчезване породи са в отделни интервенции, трябва да са навършили най-малко 22 месеца, а горна граница тук няма. Изискването за реализация е по-ниско с избор от мляко или приплоди. Както и досега няма да се изисква реализация на ОП за овце и кози майки в планински райони за 10 до 49 бройки.
Овце и кози, които излизат от ОП, заради възрастта си, могат да бъдат заявени в Преходна национална помощ, максимумът за България е 21 евро. За разлика от преходната национална помощ за биволи и говеда, при дребните преживни не се комбинира с интервенциите за обвързана подкрепа.
Референтна дата за ПНП – биволи и говеда е 31 декемрви 2018 г. Всички животни, които са били налични в системата тогава, могат да бъдат подпомагани, като сега трябва да отглеждате поне 50% от тях.





Коментари