Проект доказва колко е важна разрастващата се в цяла Европа механична борба с плевелите
Контролът на плевелите става все по-труден. Устойчивостта и резистентността им към хербициди се увеличава, особено при интензивно земеделие. Налага се активен машинен отпор. До скоро усилията на агрономическата наука и фермерите са се насочвали основно в химическото въздействие за ликвидирането им. Обаче настъпва промяна. Утвърждава се, както писахме в „Български фермер“, по-резултатен, интегриран подход за контрол на плевелите. Т.е. атаката срещу нарастващото заплевеляване вече се насочва на няколко фронта - към конвенционалното се добавя и селективно пръскане. Бързо навлиза и механичният способ - обработки с дигитални инвентари, с нови технологии и сензори. Механичното плевене се усъвършенства и разнообразява с „комбайни“ за изрязване на плевели или с обработка с газови горелки (изгаряне).
Във всяко едно агронаправление са нужни инвестиции, по-големи или по-умерени. Цената на пестицидите нараства бързо, селективната растителна защита изисква високо ниво на електронизация. Плевелните комбайни и горелките са скъпи и непознати все още у нас, употребяват се при по-големи площи. Така на преден план излизат
новите интелигентни култиватори и брани
умеещи да пазят засетите култури. Иначе казано, прилагат се почвообработващи машини и сеялки от ново поколение със специализирани органи за очистване около всяко едно растение, с гаранция за неговата цялост. Това е интелигентна методика, която ползва система от прибори, датчици и камери, сканиращи всеки стрък и разпознаващи плевелната растителност. При отстраняване с технологично разрохкване се получава в допълнение и високо покритие на обработваната площ.
С такъв замисъл е и решението, предложено от тандема фермери-механици Щефан Хайнрих и Томас Стангл, които са разработили култиватор-терминатор на плевели с камери Photoheyler. Чрез интелигентния софтуер те подобряват машинния контрол над заплевеляването и намаляват ръчната работа до минимум. Тяхната оригинална система Photoheyler е била предложена на вниманието на специализираното жури на конкурса
за иновативни технически разработки
на Агритехника, Хановер 2022 и става част от шестнайсетте предложения, които бяха отличени със сребърен медал. В състезанието между образци на новаторско оборудване бяха отличени постижения на техническата мисъл, идеи, подходи с практическа стойност в областта на свързаността и възхода на дигиталното земеделие. Бяха наградени щадящи културите машини и инвентари с принос в областта на екологичните практики, с приложение на новите еконорми и правилата за опазване на околната среда.
Резултатите, както съобщихме в миналия брой, бяха огласени в края на март т.г. При оценката на Photoheyler един от основните аргументи на журито е бил възможността култиваторът да отстранява плевели в духа на концепцията за органично и биоземеделие. Неговата работа помага да се осигури
постоянен контрол върху плевели и треви
На фона на нарастващата резистентност към действащите хербициди се нуждаем от ефективни алтернативи, като култиватори и брани с избирателно ликвидиране на заплевеляването. Затова се обръщаме към огромния потенциал на умните машини, отбелязват експерти.
Новата оригинална технология Photoheyler, включваща 4 камери, се съчетава с отстраняване на плевели от междуредията и около растенията. Чрез устройства, като роторна мотика, дискове и лемежи се установява контрол върху тях по методиката за селективно извличане, надробяване и унищожаване. В комплекса Photoheyler е заложена гъвкавост и висока продуктивност на работния процес. Всяко междуредие и стрък на засятата култура се обработва избирателно и се отхвърлят треви, плевели и самосевки. Това става чрез прецизния софтуер на технологията и синхронното управление на трактора и предно навесвания култиватор.
Новоразработената система Photoheyler с камери е уникална, казват от журито на Agritechnica Innovation Award 2022 на DLG (Германското земеделско дружество). С нея може да се постигне
степен на разпознаване над 98%
Благодарение на специалните фотоустройства операторът получава данните за работните параметри на трактора и инвентара, с който се въздейства върху плевелите. Камерите действат синхронизирано с интервенционните мотики и те не само плевят, но и подобряват структурата на почвата, запазват влагата, съхраняват хранителните вещества и микроорганизмите в нея.
Фермерите, при които е бил тестван Photoheyler свидетелстват, че специално конструираните роторни мотики надеждно премахват плевелната растителност в междуредията. Те се адаптират гъвкаво към различни ширини на редовете, по които са минали сеялки както за слети, така и за редови култури. Междуредовият роторен инвентар е съставен от две секции. Предната позволява цялостен обзор към окопаващото устройство, като операторът на машината може лесно да направи корекции. В секцията са монтирани интелигентните, хидравлично задвижвани работни ротори. Остриетата на всеки ротор-мотика надеждно обръщат почвата между растенията, дори при по-високи скорости. С натискането на бутон роторът се повдига хидравлично с 20 см и се спуска, когато това е нужно. Независимо от сечението винаги реже при 90°. Той може и да се сгъва, за да се използва като стандартна мотика, която лесно разрохква почвата и премахва плевели, като ги
изрязва, изкоренява и ги заравя
т.е. новият тип оборудване има способността при различни обстоятелства да култивира и едновременно да смесва остатъците в повърхностения слой, без да засяга насажденията. Работната скорост е 3 км/ч. А камерите на Photoheyler гарантират прецизност по протежение на реда и по цялата обработвана площ.
Във втората работна секция са разположени дискове или лемежи „пачи крак“. Тяхното предназначение е да довършват работата, така че да се получи реално предвиденото от конструкторите над 98% обезплевеляване. Те разрохкват почвата на дълбочина между 0 до 10 см. Действайки директно в реда, съоръжението с камери Photoheyler разбива кората, аерира почвата, изкоренява или спира покълването на плевелите, неутрализира ги на ниво корен, прониква и в твърди почви. Пази цялостта и здравето на посева или разсада.
Цялата система улеснява работата на производителите и осигурява най-добро качество дори при трудни условия. В допълнение, навесването съчетано с активно управлявани опорни колела осигурява оптимално разпределение на теглото в редовете. Те се управляват синхронно с трактора и с помощта на хидравлични цилиндри насочват култиватора в редовете с голяма прецизност, а колелата винаги следват коловоза.
Нещо повече, при комплекта Photoheyler се постига синергията трактори и инвентари да говорят на общ технологичен език. Трендът е:
усъвършенстване на свързаността им
и комбиниране на различни работни органи при обработките. Единството „трактор-инвентар-Photoheyler“ е автоматизирано. Целта е: повишаване на коефициента на надеждност и продуктивност плюс редица улеснения за тракториста. Качеството видимо нараства, което съответства на днешните завишени изисквания на фермерите. Машината по всяко време позволява прецизна работа чак до последния ред.
Максималното покритие на площта и в същото време високата точност, без големи технологични изисквания към водача, правят мотиката рентабилна. Успешно се решава и нарастващият проблем със сезонните работници. Така и от икономическа гледна точка инвестицията в дигиталния култиватор е обоснована. Още повече, че той е годен за употреба в голямо разнообразие от култури. Ако инвентарът терминатор на плевели се усъвършенства и
с ISOBUS протоколи
добива възможност успешно да решава задачи и в биоземеделието.
Операторският терминал осигурява лесен преглед на машината. Софтуерът на Photoheyler е разработен по такъв начин, че експлотацията му е безпроблемна при стандартна компютърна грамотност. Настройките се извършват бързо и лесно. Промените в параметрите се проследяват в реално време. Алгоритъмът е прост за разбиране и технологията се използва успешно, без да се губи време. Photoheyler намалява ръчното плевене и разходите, свързани с тази важна дейност, с до 75%. Култиваторът се агрегатира с леки трактори до 100 к.с., за да се избегне прекомерно утъпкване на почвата. Интелигентното управление на секциите е напълно интегрирано в системата. При работа по наклонени терени или в крайни зони, камерите, необходими за проследяване, се включват или изключват според секциите.





Коментари