Ако къртица се е поселила в имота ви, очаквайте неприятности. Това означава, че тя е открила във вашите декари онези тлъсти червеи, които сте донесли, за да подобрите почвата, и още куп вкусни за нея обитатели, които са дошли сами. Къртицата няма да се откаже от тази храна и постепенно ще звладее „бюфета".
Колкото и да обичате природата, едва ли ще се радвате на подобна гледка. Изкопавайки множество подземни проходи къртицата нарушава горния слой на почвата, разкрива корените на градинските и зеленчуковите култури, което се отразява на растенията и реколтата. И когато перфектната изумрудена морава, на която отделяте толкова много време и усилия, се превръща в „минно" поле, изцяло покрито с дупки, става ясно: решителните действия не могат да бъдат избегнати!
Можете да изберете екологични
или по-сурови методи
за справяне с неканения гост в зависимост от това колко отдавна са започнали атаките на вредителя и колко ви е „притеснил". Ще изброим всички опции, които са признати за най-ефективни от опитни градинари. Ще започнем с народни методи - като най-хуманни.
Народни методи за борба
Всички устройства, изобретени от сръчните стопани, могат да бъдат разделени на две големи групи: „шумящи" и „смрадливи". Първите са предназначени да плашат слепите гости, като издават неприятни звуци, които дразнят нервната система на къртицата. Това са всякакви тенекии, пластмасови бутилки и други „шумни" предмети, които са прикрепени към метални пръчки, забити в земята близо до къртичини.
Необходимо е да се създаде шум не толкова над земята, колкото вътре в почвата, като за това е най-добре да инсталирате „шумотвореца" в метална тръба, вкопана в дупката на къртицата. Колкото по-силно резонира материалът, толкова по-добър е ефектът.
Вторият вариант е да ги изплашите с неприятна миризма. За да се прогони къртица по този начин, ходовете се разкопават и в тях се поставят парцали, напоени с някаква миризлива течност. Мненията на градинарите по този въпрос са разделени: някои препоръчват използването на керосин или белина, други настояват за амоняк, а трети се застъпват за терпентин и катран. А някои дори предпочитат развалени рибени глави или фасове.
Такива домашни репеленти могат да са доста ефективни, особено ако „вашата" къртица има деликатна психика и е нервна заради досадните звуци или неприятни миризми. Практиката обаче показва, че в природата няма много такива нежни индивиди - повечето идват отново и отново, въпреки звучната и миришеща „украса" на обекта. Освен това не е ясно кого ще раздразнят повече тези репеленти - къртицата или вас...
За да не стигате до крайности, струва си да опитате естествени репеленти за къртици - някои цветя, храсти и градински растения имат това свойство: невен, нарциси, рицина, бобови растения, лук и чесън. С тяхна помощ можете да защитите зеленчуковата си градина или цветната леха, но едва ли ще спасите моравата.
Репелери
Ако не се доверявате на народните изобретения или предпочитате бързи (макар и по-скъпи) решения, купете специално средство за прогонване на къртици в градински център. Такива устройства могат да работят с батерии или да се зареждат от слънцето, а принципът на действие се основава на въздействието върху слуха и докосването на животните.
В зависимост от начина на действие те могат да бъдат ултразвукови или вибрационни - и двата вида принуждават къртиците да избягват местата, където са монтирани. Вярно е, че тези устройства работят в малък диапазон и за да постигнете оптимален ефект, ще трябва да инсталирате няколко.
Може би причината за недоволството на летните жители, които смятат такива устройства за загуба на пари, се крие точно във факта, че са използвали малък брой устройства, недостатъчни за покриване на цялата площ на обекта.
Домашни любимци
Онези градинари и зеленчукопроизводители, които имат умен и опитен ловец - куче или котка - живеят в летните си къщи и не страдат от къртици. В идеалния случай това е порода куче, което е специализирано за лов в дупки (дакел, шпаньол, териер) или на малки животни с кожа (хъски). Е, котката трябва да е възрастна и за предпочитане опитен ловец на плъхове.
Разбира се, ако имате късмет, древният инстинкт може да се събуди и в спокоен домашен британец, но е по-безопасно, ако той е местен жител с дълго „досие" и опит. Такъв ловец бързо ще „обясни" на размирниците, че нямат право да влизат във вашия район.
Димни бомби
Димната бомба е друг метод за борба с къртиците, който се смята за хуманен и безвреден за хората и домашните любимци. Може да вярвате или да се съмнявате, но ако другите методи са неефективни, струва си да опитате тази опция.
Димните бомби се продават в опаковки по няколко и са предназначени да опушват къртиците от подземни лабиринти. За да направите това, трябва да отворите няколко къртичини, да изчистите входа на тунела и да поставите димката със запален предпазител в дупката. Неприятният дим (серен диоксид) ще се разпространи по каналите и ще се утаи по стените, буквално насищайки почвата с остра миризма, поради което възпиращият ефект може да продължи до 2-3 месеца. Освен това всяка димка е проектирана да обработва около 10 квадратни метра площ.
Съществено предимство на този метод е, че той „работи" не само срещу къртици, но и срещу други космати вредители - например полевки.
Механична преграда
Най-надеждната превантивна мярка, която помага да държите къртиците далеч от вашия имот, е да инсталирате бариера около периметъра, изработена от устойчив материал, като например метална или пластмасова мрежа с фини отвори. Вкопава се в ров на дълбочина най-малко 50 см, а горният ръб на мрежата трябва да е над повърхността 30-40 см. Въпреки че е общоприето, че къртицата се движи само под земята, тя е способна да се придвижва на къси разстояния над земята.
Ако решетка, стърчаща от земята, не ви изглежда като добро дизайнерско решение, ще трябва да похарчите пари за впечатляваща основа, когато инсталирате оградата. Или вкопайте нещо по-привлекателно според вас (неръждаеми листове, метални профили).
Също така е препоръчително да поставите мрежа за къртици под моравата и градинските лехи. В първия случай се полага на дълбочина около 20 см, а във втория се оставя слой почва над мрежата около 50 см, за да има място за развитие на корените на растенията и за по-лесна обработка на почвата.
Разбира се, по-добре е да създадете такава бариера при полагане на моравата и подготовка на лехите. Но ако не сте помислили за това предварително, има смисъл да помислите за радикален „ремонт" на моравата.
Капани и примки
Е, дотук свършват хуманните методи и се преминава към „драконовски" мерки - капани и примки. Те ще бъдат полезни, когато всички предишни методи вече са били изпробвани, но не са дали очаквания резултат.
Капаните обаче не е задължително да са смъртоносни - можете да хванете къртица с жив капан. Основното нещо е да не страдате по-късно, когато решавате за бъдещата съдба на животното. В края на краищата ще трябва да се отървете от него по един или друг начин. В най-добрия случай го отнесете в гората или полето, а в най-лошия - го унищожете.
В продажба има различни модели капани за къртици - някои са направени под формата на клетка с падаща врата, други работят на принципа на харпун. Когато избирате, започнете от цената (най-вероятно ще ви трябват няколко капана) и вашата готовност за по-нататъшни действия.
Можете да изградите капан и сами - например от парче PVC тръба с метални „врати", монтирани от двете страни, които са направени да се отварят само навътре. В такъв капан за къртици стръвта обикновено се поставя и монтира в изкопан тунел за къртици, след което се поръсва с пръст или се покрива с дебел материал отгоре, така че светлината да не изплаши животното. Следвайки обичайния маршрут, къртицата ще попадне в капан, от който няма да може да избяга.
Отровни и корозивни течности
За тези, които не са свикнали да бъдат деликатни и искат да получат бърз резултат, без да се съобразяват с мнението на защитниците на правата на животните, в магазините има различни отровни примамки за гризачи. Някои продукти са направени под формата на восъчни таблетки, които не се влияят от валежите и почвената влага, докато други са изсушени ларви на насекоми, напоени с отрова.
Ако сте отчаяни и нищо не помага, можете да прибегнете до този метод на борба. Важно е само да запомните, че гранулите, лежащи в земята, се разлагат с течение на времето и отделят токсични вещества в почвата. Поради това не се препоръчва използването на отровни агенти в градината. Също така тези летни жители, които имат малки деца или домашни любимци в имота си, трябва да бъдат изключително внимателни (в този случай е по-добре да избягвате отровите изобщо).
Различни технически течности, които виладжиите често изливат в дупките на къртиците, също имат токсичен и изгарящ ефект - не само върху гризачите, но и върху почвата и корените на растенията: керосин, използвано моторно масло, бял спирт. Преди да използвате тези продукти, добре е да оцените възможните рискове.
Има и друга гледна точка върху тази вечна борба. Много собственици на крайградски къщи смятат къртиците не за врагове, а за помощници - в крайна сметка тези малки чревоугодници хващат най-неприятните градински вредители: охлюви, гъсеници и ларви на различни бръмбари. В допълнение, те аерират почвата и създават допълнителен дренаж на мястото. Така че, ако оставите настрана естетиката и засадите правилните растения в градината си, можете дори да се разберете с къртица.




Коментари