Макар в други аспекти зрението им да отстъпва на нашето, в този определено ни бият
Когато кучетата ни гледат умолително с тези големи, дълбоки очи, те са доста неустоими. Лесно е да се предположи, че виждат същото като нас, когато гледат света. Но всъщност не е така. Кучетата виждат по-малко цветове от повечето хора, разпознават обекти само на много по-къси разстояния и тяхното възприемане на дълбочината е по-лошо от нашето. Въпреки това, когато става дума за виждане в тъмното, четириногите ни приятели определено ни бият.
Мястото да започнем да разбираме какво виждат кучетата в тъмното е еволюцията на нашите домашни любимци от диви кучета. Тогава те са били активни предимно при здрач и зазоряване и им се е налагало да забелязват движение при слаба светлина, за да проследят и уловят своята вечеря или закуска. С еволюирането си четириногите ни другари са запазили това предимство да виждат в тъмното, като същевременно са се адаптирали да функционират посред бял ден.
Фактори, определящи зрението
* визуална перспектива;
* полезрение;
* възприятие за дълбочина;
* зрителна острота (кучетата обикновено имат зрение 20/75);
* възприятие за цвят и форма;
* способност за възприемане на светлина и движение.
Структура на окото
Когато извеждате любимеца си през нощта, забелязвате ли как той предупреждава за предмети по-бързо от вас? Очевидно по-силното му обоняние е полезно, но това е също така, защото кучетата могат да виждат движение и светлина в тъмното и други ситуации на слаба светлина, по-добре от хората.
Те се подпомагат от големия брой светлочувствителни пръчици в ретината на очите им. Пръчиците събират слаба светлина, поддържайки по-добро нощно виждане. За разлика от тях, човешката ретина е доминирана от конуси, които разпознават цвета и функционират на дневна светлина.
Но тайното оръжие на кучето в способността му да вижда в тъмното е частта от кучешкото око, наречена tapetum lucidum. Това е специален слой от клетки зад ретината, който действа като огледало в окото, отразявайки светлината, влизаща в него, и дава на ретината още една възможност да регистрира тази светлина. Това увеличава и подобрява визуалната чувствителност при условия на сумрак и увеличава способността на кучето да открива обекти. Човешките очи нямат тапетум.
Зловещият светещ поглед в мрака
Несъмнено сте виждали онзи зловещ, зеленикаво-жълт светещ поглед на кучешките очи, когато светлината от фарове или фенерче ги срещне през нощта. Същото се получава и на снимки, където е предизвикано от светкавицата на фотоапарата. Това, което виждате, идва от тапетума.
Цветът на тапетума, тъй като отразява светлината напред и назад, може да варира от зелен, син, оранжев или жълт оттенък. Това оцветяване често се променя през първите 3 месеца от живота.
Някои кучета, най-често тези със сини очи, нямат тапетум. Така че, когато им правите снимка, вместо зеленикавото отражение от тапетума често получавате червени очи – идващи от червените кръвоносни съдове в задната част на очите на животното.
Коментари