Сателитни предаватели на 4 млади египетски лешояда в Източни Родопи са поставени вчера (14 май) от сдруженията "Българското дружество за защита на птиците" (БДЗП) и "Зелени Балкани". 

Четирите птици са дарени от зоопарковете в Шонбрун, Прага и Йерез. Това е пилотен за България опит за пускане в дивата природа на египетски лешояди, отгледани на затворено, по метода на забавеното освобождаване.

Близо два месеца птиците се подготвят за живот в дивата природа в специална адаптационна волиера. Лешоядите са прегледани и обезпаразитени и след два дни ще бъдат освободени. Чрез сателитните предаватели експертите ще следят тяхното поведение в природата и адаптацията им.

Поставянето на сателитни предаватели на представителите на единствения далечен мигрант сред лешоядите в Европа е посветено и на Международния ден на мигриращите птици, който се провежда всяка година във втората събота на май. Празникът се отбелязва в над 60 страни от цял свят, като темата за 2018 е „Общ глас за опазването на птиците“, свързана с основните миграционни пътища на планетата.

Египетският лешояд е световно застрашен вид миграционна птица. Затова за ефективното му опазване е необходимо многонационално и многоинституционално сътрудничество. LIFE проектът „Нова надежда за египетския лешояд“ е създаден именно, за да обединява институции и организации от 14 страни от Балканския полуостров, Близкия изток и Африка.