Не допускайте опасни вредители в градината!

Короядите са скрита напаст за овошките

Най-уязвими са лошо гледаните дръвчета "Имам един проблем, за който още не мога да намеря решение - дръвчетата ми се нападат от корояди! Много ви моля да дадете повече информация за тези неприятели - кога и как се води борбата с тях."Иван Иванов от гр. Бургас

ОТГОВОР: От практиката се знае, че короядите са опасни вредители, способни са не само да нападнат градината, но и да доведат до загиване на овощните дървета. По-често срещани и опасни са малкият бръчков беловинояд и големият овощен беловинояд.

НЕПРИЯТЕЛИТЕ СЕ ХРАНЯТ С ЖИВА ТЪКАН И СОКОВЕКороядите са малки бръмбари с късо тяло, достигащо дължина до 4 мм. Ларвите им водят скрит начин на живот и също са с малки размери - до 4 мм. И личинките и бръмарите се хранят с жива тъкан и сокове на дърветата, прогризват под кората ходове, в които ларвите зимуват и какавидират.

ЗАСЕЛВАТ СЕ КАКТО ПО СТАРИ, ТАКА И ПО-МЛАДИ ДЪРВЕТА Всички корояди нападат отслабени  и болни дървета имащи в кората рани, цепнатини, процепи, повреди от мразове и т.н. Някой корояди често нападат и младите дървета, за които е характерно обилно сокодвижение.

Най-големи пакостници

Два вида корояди са най-разпространени

Биологичното им развитие определя борбата с тях

Голям овощен беловинояд. Този неприятел е широко разпространен у нас. Напада всички овощни видове, но най-много предпочита ябълката. Женските правят входни отвори и навлизат под кората. Там, на границата между кората и дървесината те изгризват майчини ходове. Надлъжно, от двете страни издълбават ямички, в които женските полагат по едно яйце. Излюпените ларви какавидират през юли в разширение в края на хода. Повредените дървета отслабват и изостават в развитието си.

Малък бръчков беловинояд. Малкият побратим също е повсеместно разпространен. Напада слива, праскова, череша, вишня, кайсия, круша, ябълка и други дървесни видове. Малкият бръчков беловинояд развива две поколения годишно. Бръмбарите от 1-во поколение летят през май и юни и се хранят  с пъпките и кората на клоните и леторастите. След известно време прогризват отвор, в основата на пъпките и на скелетните разклонения и навлизат в клоните. Бръмбарите от второто поколение летят през юли и се срещат в овощните насаждения до септември.

Любоопитна подробност

Силно развито обоняние позволява на короядите да "надушват" слабите дървета

Веднъж заселили се, привличат и нови екземпляри!

Установено е, че короядите притежават тънко обоняние, позволяващо, не само да  изберат предпочитани вид дърво, но с обонянието си разпознават и отслабеното дърво от здравото. Още със заселването на един бръмбар корояд в дървото, когато той започва да изхвърля навън загнила кора,  привлича нови групи с бръмбари.Ларвите на короядите нарастват бързо, защото имат достатъчно храна, а в ходовете прогризани от тях се образуват гъби, служещи за допълнителна храна на привлечените нови корояди. Процесите на разрушаване на дървесината в овощната градина  протичат много по-бързо отколкото в гората, тъй като там личинките и възрастните корояди имат естествени врагове - насекомоядните птици.

Борбата с короядите е трудна

Добрите грижи за дръвчетата са на първо място

Липсата на рани не е атрактивна за вредителите

Борбата с короядите в овощните градини е много трудна. Важни преди всичко са профилактичните мерки, които са насочени за отглеждане на здрави и силни дървета: добра агротехника; торене, подхранване; поливане; резитба и др.

ЗАСЕЛВАНЕТО НА КОРОЯДИТЕ МОЖЕ ДА СЕ ПРЕДОТВРАТИ

Вземането на допълнителни мерки срещу корояди в овощната градина е насочено към недопускане на рани, цепнатини, измръзнане и др. Това може да се постигне чрез: замазване на раните по стеблото и дебелите клони с овощарска замазка за предотвратяване на възможноста за снасяне на яйца от бръмбарите, варосване на стеблото преди зимата за предпазване на дърветата от образуване на рани от измръзване, в които короядите снасят яйца.

Последно решение

Химията е ефикасна, когато се приложи в точното време

Пръсканията трябва да засегнат възрастните екземпляри, преди яйцеснасяне

Ако всички тези препоръки се спазват, но въпреки това се появят дървесинояди, тогава се налага химична борба. Тя трябва да се проведе срещу излизащите възрастни - края на май, началото на юни и края на юли, началото на август. За всяко поколение са необходими по две пръскания през 15-20 дни.

Може да се използват контактни, широкоспектърни инсектициди, със завишено дози и с по-дълго последействие, като Ателик 50ЕК - 30 мл, Би-58 - 20 мл, Суперсект 10ЕК - 3 мл и др. В ходовете може да се поставят и тампони със същите препарати, които имат фумигиращ ефект. Тампонирането трябва да се направи в най-топлите часове на деня, а след това ходовете да се затворят с овощарска замазка.

ПРАКТИЧНИ ИЗВОДИ

Преди всичко е необходимо поддържане на градините в добро състояние, като не се допуска отслабване на дърветата. Нападнатите, загиващи и изсъхнали дървета, както и такива в съседство с градините, се изкореняват и изгарят.