Напомняме на градинарите, които са пропуснали да наторят почвата през есента, да го направят сега. След разхвърлянето на торовете се извършва обработка, с която те се заравят.

Оформяне на лехи за зеленчуците

Кои видове за кои култури са подходящи

През пролетта идва ред на работата в зеленчуковите лехи. Препоръчително е подготовката на лехите да започне още докато почвата е леко влажна. Ако просъхне повече, при окопаването и се получават по-големи буци, които по-късно е по-трудно да се раздробят, а почвата да се наситни добре. Неслучайно се напомня постоянно, че почвата трябва да се доведе до т.нар. градинско състояние, което е най-подходящо за засаждане на зеленчуците.

Рохкавата и добре подготвена почва е много подходяща основа както за засяване на семена, когато зеленчуците се отглеждат директно, така и за засаждане на разсади. Буците, камъчета и другите примеси затрудняват пониците, както и развитието на кореновата система, а при кореноплодните видове, водят до деформирането им.

От изключително значение е да определите точното място на зеленчуците в различните лехи, като се съобразите с правилата за редуването им в градината.

Кои лехи са най-разпространени

1, 2 и 3 - тиpове, 4 - равна повърхност, 5 - висока леxа; Б - фитаpии
1, 2 и 3 - тиpове, 4 - равна повърхност, 5 - висока леxа; Б - фитаpии

В дворната градина зеленчуците се засаждат на няколко вида лехи, като най-често се правят тирове, фитарии и високи лехи.

Тировете са подходящи за повечето зеленчуци - домати, краставици, пипер, патладжан, тиквички, бобовите и зелевите представители и др.

Те представляват бразди, които са на разстояние 50-60-70 см една от друга, в зависимост от зеленчука, който ще засаждате. Напречно през браздите се прокарват вади, по които се пуска водата, за да се поливат растенията.

На фитарии може да се отглеждат пипер, праз, лук и др.

Представляват правоъгълна площ с размери: ширина - 1.20-1.50 м, а дължината е според мястото. Фитарията е заградена с тирове, като от едната страна се прави вада, през която се пропуска водата за поливане.

Във високите лехи се засаждат всички зеленчуци. Те съединяват два тира, като почвата между тях е задиганата. В зависимост от големината на лехата може да засаждате на един или два реда. Отстрани на лехата се правят вади, по които се поливат растенията.