Има отворени 6 приема от Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони 2023-2027 г. Първият от тях е за инвестиции за неселскостопански дейности в селските райони – услуги. Останалите са: „II.Г.6 – Инвестиции в основни услуги и дребни по мащаби инфраструктура в селските райони – втори прием", „II.Ж.5 - Изпълнението на операции, включително дейности за сътрудничество и тяхната подготовка, избрани в рамките на стратегията за местно развитие", „II.Г.13 - Намаляване загубата на биологично разнообразие, опазване на горските местообитания и намаляване на незаконните дейности в горските територии", както и „Подкрепа за разширяване на капацитета за предоставяне на съветнически услуги" по интервенция II.И.1 „Консултантски услуги и повишаване на консултантския капацитет" и II.И.1 „Консултантски услуги и повишаване на консултантския капацитет - Предоставяне на съветнически пакети на земеделски и горски стопани".
В помощ на земеделските стопани „Български фермер" и ДФЗ продължават кампанията за разясняване на условията и правилата по приемите с отговори на конкретни въпроси. Първата тема беше за подпомагане на много малки земеделски стопанства, втората – за приемите за подкрепа на организации на производители или групи производители, както и за професионално обучение и придобиване на знания. Третата и четвъртата тема бяха за инвестициите за неселскостопански дейности в селските райони - производство. Сега продължаваме с въпросите по инвестициите за неселскостопански дейности при услугите.
Цели на процедурата:
1. Диверсификацията на икономиката към неселскостопански дейности в селските райони;
2. Насърчаване на местната конкурентоспособност;
3. Постигане на жизненост на населените места в селските райони и повишаване качеството и стандарта на живот, както и подобряване степента на развитие на човешкия капитал и инфраструктура.
Услуги
По интервенцията крайният срок на приема е 23,59 ч на 30 май.
Въпрос:
„Пиша Ви с молба за допълнителни разяснения относно Условията за кандидатстване по Интервенция II.Г.3. „Инвестиции за неселскостопански дейности в селските райони" - УСЛУГИ 1. Моля за разяснение какво се има предвид под "Автономна фотоволтаична система" в Приложение 11, т. 10.1. Правилно ли е разбирането ни, че това са фотоволтаични системи, които не са свързани с електроразпределителната мрежа и към тях са присъединени батерии? В тази връзка имаме следните въпроси:
1.1. В таблицата с референтни стойности мерната единица е само kWp, няма стойност за капацитет на батерия (в kWh). Това означава ли, че се финансира само частта за Фотоволтаичната система, без батерията? В такъв случай каква е разликата между автономната и мрежовата централа и защо има различни референтни стойности?
1.2. Как се третират хибридните фотоволтаични системи, т.е. Такива, които са свързани към мрежата на ЕРП и имат система за съхранение на електроенергията към тях (батерия)? Коя референтна стойност е приложима за тях - мрежови или автономни?
2. Автономните фотоволтаични системи не са ясно регламентирани в законодателството. За да се изгради такава система, с мощност над 20 kW, е необходимо издаването на разрешение за строеж. За издаването му е необходимо становище или допълнително споразумение към договор с потребител (когато е само за собствени нужди по уведомителен режим) с ЕРП. Но, когато е автономна система, тя не е свързана към мрежата на ЕРП и съответно ЕРП не издава становище или допълнително споразумение. Вследствие на това, не може да се издаде разрешение за строеж.
3. Батериите към фотоволтаични централи са допустим разход, но за тях няма референтна стойност. Това означава ли, че трябва да се набавят и приложат три оферти, както за останалите допустими разходи без референти стойности? Какъв е допустимият капацитет на батериите и как се определя?
4. Моля за разяснение допустим разход ли е разход за закупуване МПС - товарен микробус, които не е снабден с устройство за постоянен контрол на температурата.
5. Моля за разяснение допустими разходи ли са разходите за закупуване МПС микробуси, които са с комбинирано предназначение за превоз на пътници и превоз на товари."
Отговор:
1.1. Допустими са инвестиции за изграждане на автономна ВЕИ, която да съдържа панели, инвертори и акумулатори (батерии) за съхранение, поради което не е необходимо да бъде свързана с електропреносната мрежа . В референтната цена са включени всички разходи за нейното функциониране, включително и акумулаторите (батериите). При мрежовите централи не са необходими батерии за съхранение на електричеството. Състои се от фотоволтаични панели, инвертор/и и разпределително ел. табло. Не се използват акумулатори.
1.2. Водещото при определяне на коректния вид фотоволтаична система, е дали системата притежава акумулаторен блок/батерия, в който се съхранява произведената от фотоволтаичните панели енергия. При наличие на акумулаторен блок/батерия, независимо от това дали фотоволтаичната система е свързана или не към електропреносната мрежа, системата се определя като автономна. За тях е приложима референтна стойност за автономна фотоволтаична (соларна) система.
2. Моля да се запознаете с чл. 25а от Закона за енергията от възобновяеми източници.
3. Съгласно т. 32 от Раздел 12.2. на УК недопустими разходи по настоящите условия за кандидатстване са разходи за закупуване и инсталиране на съоръжения за локално съхранение на произведената енергия (батерии), в случаите в които същите не са част от инсталациите по т. 3.4 от Раздел 12 „Допустими разходи".
4. Съгласно т. 1.1 от определението за „Специализирани транспортни средства" в Раздел 2 на УК, по настоящият прием са допустими МПС за превоз на товари, категория N1 с технически допустима максимална маса не повече от 3,5 t. за извършване на нехладилен и хладилен транспорт. Пояснението, че следва да са снабдени с устройства за постоянен контрол на температурата, които поддържат както отрицателни, така и положителни температури, необходими за превоза на замразени и охладени продукти се отнася само за хладилни.
5. Допустимите специализирани транспортни средства са изброени в определението в Раздел 2 на УК.
Въпрос:
„Здравейте! Фирма с КИД 5510 Хотели и подобни места за настаняване предвижда да подаде заявление за подпомагане по Интервенция II.Г.3 - „Инвестиции за неселскостопански дейности в селските райони - УСЛУГИ" за изграждане на инсталация от соларни панели за собствени нужди на къща за гости. Обектът на интервенция е в допустимите селски райони, но седалището по регистрация на фирмата не е в селски район.
Въпроси:
1. С оглед допустимостта на кандидата необходима ли е промяна на седалището? Допустима ли е такава промяна преди подаване на заявлението за подпомагане?
2. Допустимо ли е изграждането на станция за зареждане на електрически автомобили в обекта?"
Отговор:
1. Съгласно изискванията за допустими кандидати в Раздел 10.1. на УК, кандидатите следва да имат седалище на територията на селски район (Приложение № 4 към УК). В допълнение, моля да се запознаете с разяснение по запитване № 10.
2. Съгласно т. 5 от Раздел 12.2 „Разходи, свързани с изграждане (ремонт) реконструкция на помещенията, свързани с нощуване в места за настаняване, включително оборудване и обзавеждане на помещенията за настаняване в тях, с изключение на разходите за дейности, свързани с раздел по КИД-2008 Q 87 „Медико-социални грижи с настаняване". Съгласно УК по настоящия прием, разходи за изграждане на станция за зареждане на електрически автомобили, свързана с места за настаняване, са недопустими..
Въпрос:
„Нашето дружество стопанисва туристически обект, който е с "Временно удостоверение" за категоризиране за "Туристически учебен център", по силата на Заповед за издаване на ВУ: Т-РД-15-230/ 15.11.2024 Категоризацията на тези обекти се осъществява от Министерство на туризма, като процесът по категоризиране е с голяма продължителност и понякога отнема повече от година и половина.
В тази връзка, моля да ни информирате:
1. Ще бъдем ли допустими кандидати по интервенция II. Г. 3. "Инвестиции за нестопански дейности в селски райони" - УСЛУГИ, представяйки "Временно удостоверение" и подавайки проектна документация?
2. Допустимо ли е в процеса на оценяване по процедурата да предоставим допълнително "Удостоверение за категоризация"?
3. Допустимо ли е преди подписване на Административен договор за БФП (при положение, че проектното предложение е одобрено) да бъде предоставено Удостоверение за категоризация?"
Отговор:
1, 2 и 3. Съгласно т. 12 от Раздел 11.2 на УК в рамките на приема не се подпомагат дейности към съществуващи места за настаняване, за които не е издаден валиден документ за категоризация на мястото за настаняване.
Условието не се счита за изпълнено при наличие на временното удостоверение за открита процедура за категоризиране към датата на кандидатстване.
Коментари