Падналите валежи са провокирали заразата
Валежите през юни са сериозна предпоставка за развитие на една от най-опасните болести по доматите - алтернария или кафяви листни петна. Освен за доматите болестта е много опасна и за картофи, а също така може да нападне и патладжана.
Какво трябва да знаете:
Болестта се причинява от гъба.
Заразата се запазва в растителните остатъци и при подходящи условия напада.
Патогенът се провокира от висока въздушна влажност.

Често алтернарията се бърка от градинарите с картофената мана. В началото двете болести имат различни симптоми, но по-късно те се припокриват.
Добрата новина, ако може да се кажетака е, че и двете болести се контролират от сходни фунгициди. Така че дори да не различите дали става въпрос за алтернария или картофена мана, трябва да третирате.
Какви са симптомите по болните растения

Признаците на алтернарията се развиват по всички надземни части на растението. Появяват се под формата на тъмнокафяви концентрични петна. При влажно време петната се покриват с черен налеп.

По листата петната са обвити с жълт ореол, а при висока степен на нападение листата некротират.
По плодовете петната са черни и напукващи се, като започват най-често от чашката.
Трябва да се правят редовни пръскания

Срещу алтернарията трябва да предприемете различни мерки, за да контролирате болестта.
Не бива да отглеждате доматите на едно и също място, както и на такова, където са били култури, които също се нападат от болестта.
При благоприятни условия за развитие на болестта, трябва да се направи профилактично третиране, а при поява на първите признаци - също се пръска.
Могат да се използват следните продукти: куадрис 25СК - 7.5 мл, акробат плюс 20 г, скор 250ЕК - 4 мл, дитан М-45 - 20 г, ридомил голд МЦ 68МЦ - 25 г, корсейт М ДФ - 25 г и др.
ПРАВИЛА ПРИ ПЪСКАНЕ

През изминалите седмици, макар и за кратко, в някои райони често преваляваше.
Затова напомняме на градинарите, че е добре да са подготвени. Ако и при тях превали, след дъжд трябва да се пръска.
Препоръчително е да спазват правилата:
Да се пръска, ако в следващите няколко часа не се очакват валежи.
Да се третира в по-хладните часове на деня, за да има ефект от рз-продукта, както и да няма повреди по растенията.
Разтворът да се изпръсква на фина струя, за да е по-ефективен.
Ако листата на доматите се завиват

Завиването на листата на доматите често се наблюдава от градинарите, които ни питат каква е причината за това. Възможностите са няколко.
Кои са те:
Растенията са нападнати от вирус. Това е най-лошият сценарии, тъй като срещу вирусните болести няма лечение. Трябва да се уверите обаче, че наистина става въпрос за заболяването. Завиването не е водещият симптом, трябва да има и други.
Завиването на листата не е причинено от патоген, т. е. не е болест. Това е по-добър вариант, въпреки че причините за листното завиване не са напълно изяснени. Най-често те се дължат на неблагоприятни условия на средата, както и при недостатъчни грижи.

Няколко основателни причини
Силно слънчево греене, т.е. високи температури, съчетани с преовлажняване на почвата, причинено от чести и обилни валежи, и завиването е налице.
Освен това понякога градинарите поливат прекомерно растенията, което също води до завиване. Причината е, че в листата се натрупват повече хранителни вещества, които не могат да се усвоят, и те се завиват.
Колтученето и прекършването на върха на високорастящите сортове също може да доведе до подобни симптоми.
Небалансираното торене е друга причина за завиването. Понякога градинарите внасят само азот, а не торят с останалите макро- и микроелементи.
Завиване може да се наблюдава и при по-нагъсто засадени растения.
ДОБРИ ГРИЖИ

Препоръчително е градинарите да полагат много добри грижи за растенията. Това включва обработка, напояване, торене, борба с вредителите и т. н.
Така ще се избегнат всички фактори, които оказват влияние на завивавенто, и които са следствие на неправилни или недостатъчни грижи.
Коментари