Твърде различни са видовете документи, с които се доказва реализираната продукция
Диана Ванччева
Каква подкрепа могат да получават овцевъдите за настоящата година и при какви условия? Мнозина се интересуват, защото не им е съвсем ясно по какъв начин трябва да доказват реализираната на пазара продукция.
Отговори:
По схемата за обвързано подпомагане за овце-майки и кози-майки в планински райони стопаните имат право да отглеждат от единия или от другия вид животни, или смесено и от двата вида.
Във фермата им трябва да са включени всички животновъдни обекти, регистрирани на името на земеделския производители по реда на Закона за ветеринарномедицинската дейност. Задължително е да са вписани в системата за идентификация и регистрация на животните на БАБХ.
Има и други задължителни изисквания: животните да са идентифицирани с одобрени от БАБХ обикновена ушна марка и електронно средство за идентификация за животните родени след 31.12.2009 г.
Или обикновена ушна марка или електронно средство за идентификация за животните, родени преди 31.12.2009 г.
Животните да бъдат задържани 80 дни, считано от деня, следващ последния ден за подаване на заявленията за подпомагане.
На практика това означава, че трябва да се отглеждат заявените за подпомагане глави в стопанството /за кампания 2019 г. / от 11 юни 2018 г. до 29 август 2019 г.
При желание за замяна на сегашните животни с други, новите също трябва да отговарят на изискванията за подпомагане по схемата към момента на замяната.
Важно!
Всички регистрирани животновъдни обекти трябва да са разположени в планински район. Животновъди, които имат дори един обект извън такъв район, не са допустими за финансова подкрепа.
За стадата под селекционен контрол
Стопаните трябва да имат налични в стопанството
50 и повече овце-майки под селекционен контрол от една порода, или
20 и повече кози-майки под селекционен контрол от една порода.
Останалите изисквания са идентични на тези в планински райони.
Но тук е задължително да има доказан произход и вписване в родословната книга. А тази информация да е отразена и в системата за идентификация и регистрация на животните на БАБХ, както и в регистрите по Закона за животновъдството - тази информация да е отразена в информационната система на БАБХ.
Задължително е да има издаден зоотехнически сертификат
Периодът на задържане също е 80 дни, считано от деня, следващ последния ден за подаване на заявленията за подпомагане. Тоест пак от 11 юни 2018 до 29 август 2019 г.
Тук е важно да се помни, че при проверка на стопанството земеделският производители трябва да може да покаже зоотехническия сертификат за всяко едно животно, което е заявено за подпомагане.
Важни са документите за доказана реализация
Те са различни за всяка порода. Запомнете:
Ако заявите за подпомагане животни от някоя от следните породи: Синтетична популация Българска млечна; Плевенска черноглава овца; Лакон; Асаф; Аваси; Хиос; Българска бяла млечна коза; Англонубийска коза; Тогенбургска коза; Саанска коза; Алпийска коза; Тюринген Валд, тогава е необходимо да реализирате на пазара количества мляко или млечни продукти в еквивалент мляко, съответстващ на най-малко 70 кг или най-малко на 35 кг и 0.2 животни от един от двата вида за допустимо за подпомагане животно.
Реализацията на пазара трябва да е станала в периода 1 октомври 2018 г.- 30 септември 2019 г. и документите да са с дата от този период.
Ако заявите за подпомагане от Ил дьо Франс; Мутон шароле; Старопланински Цигай; Родопски Цигай; Кавказка тънкорунна; Асканийска тънкорунна; Североизточна българска тънкорунна; Тракийска тънкорунна; Карнобатска тънкорунна; Романовска; Боер; Мутон Вендеен, е необходимо да реализирате на пазара животни от един от двата вида, които съответстват най-малко на 0.5 за допустимо за подпомагане животно.
Реализацията на пазара трябва да е в периода 1 октомври 2018 г.- 30 септември 2019 г.
Ако заявите за подпомагане от автохтонните Каракачанска овца; Копривщенска овца; Сакарска овца; Котленска овца; Местна старозагорска овца; Местна карнобатска овца; Тетевенска овца;
Западностаропланинска овца; Брезнишка овца; Софийска (Елинпелинска) овца; Средностаропланинска овца; Среднородопска овца; Медночервена шуменска овца; Дъбенска овца; Реплянска овца; Бяла маришка овца; Вакла маришка овца; Калоферска дългокосместа коза; Местна дългокосместа коза (Малашевски тип); Българска виторога дългокосместа коза; Местна дългокосместа коза, е необходимо да реализирате на пазара количества мляко или млечни продукти в еквивалент мляко, съответстващ най-малко на 35 кг или 0.2 животни от един от двата вида. Реализацията на пазара да е в периода 1 октомври 2018 г.- 30 септември 2019 г.
Важно! Ако отговаряте на всички условия за допустимост по схемата за селекционен контрол и тази, обвързана с производството, можете да заявите само една от двете схеми по избор. За едно и също животно може да се получи подпомагане само по една от двете схеми.
Какви фактури и протоколи ще се искат
Реализираната продукция може да се доказва с фактури или фискални касови бележки, издадени от фискално устройство, когато земеделските стопани са търговци и документи по Закона за счетоводството, и когато земеделските стопани са лица по Закона за данъците върху доходите на физическите лица.
Фактури - когато животновъди доставят на търговци в други държави - членки на ЕС.
Фактури или касови бележки за директни продажби - когато земеделските стопани са регистрирани или вписани по Наредба 26 от 2010 г. за директни доставки.
Фактури или фискални касови бележки, издадени от фискално устройство ще се признават, когато стопаните имат затворен цикъл на производство и притежават регистрирано млекопреработвателно предприятие.
Приемно-предавателни протоколи по Закона за счетоводството ще бъдат валидни при преработка на ишлеме в млекопреработвателно предприятие.
Фактури или касови бележки за директно продадено сурово мляко - при продажба на мляко на други стопани за изхранване на животните.
Коментари