За трети пореден ден селяни от община Русънещ в граничещия с България окръг Олт, където е потвърдено огнище на африканска чума по свинете, не позволиха на ветеринарите да умъртвят превантивно прасетата в техните стопанства, съобщава информационният сайт Зиаре, цитиран от БТА.

Още миналата седмица ветеринари установиха, че в три стопанства в община Русънещ са започнали да измират прасета. Лекарите са взели проби от мъртвите животни и първоначалните тестове са потвърдили наличие на африканска чума по свинете. Специалисти от Букурещ потвърдиха диагнозата в понеделник, информира Зиаре.

В опит да спрат разпространението на болестта, властите в окръг Олт решиха всичките над хиляда прасета в Русънещ да бъдат умъртвени превантивно. За целта във вторник сутринта бяха сформирани специализирани екипи за евтаназия на животните. Около 200 селяни обаче посрещнаха враждебно специализираните екипи на входа на селището, посочва Зиаре. Хората отказаха да дадат животните си и във вторник ветеринарите не успяха да умъртвят нито едно прасе. В сряда операцията бе подновена и след продължителни убеждавания ветеринарите умъртвиха две прасета.

Междувременно селяните от Русънещ са заклали във вторник и сряда почти всички прасета и при пристигането на специализираните екипи днес, отново вдигнали скандал, съобщава Зиаре.

Кметът на селото Александру Кира заяви пред Зиаре, че не е подтиквал хората да се съпротивляват, а точно обратното. "Аз имам 140 прасета и им казах да дойдат да ги умъртвят", каза кметът. Според него хората са толкова разгневени, защото властите са се забавили с интервенцията срещу африканската чума по свинете в съседния окръг Телеорман и затова болестта се е разпространила и в Олт. Кметът заяви, че към момента в селото има 200 живи прасета.

Говорителката на окръжната дирекция по санитарно-ветеринарна медицина д-р Венера Попа заяви пред Зиаре, че и днес специализираните екипи за превантивно умъртвяване на прасета са в село Русънещ и опитват да си свършат работата.

Възможно е част от прасетата, които местните жители вече са заклали, да са били заразени с болестта. В този случай съществува риск хората да я разпространят, раздавайки месото на роднини и приятели от други селища. Ветеринарните лекари могат да конфискуват месото, но само със съдебно решение, което не може да се получи от днес за утре, посочва Зиаре.