Климатичните промени са бреме не само за хората. Флората и фауната страдат от все по-чести метеорологични крайности като горещи вълни, обилни валежи или бури. Дърветата също не са пощадени от тези въздействия, но поради голямото им значение в борбата с градските топлинни острови, те изискват специални грижи.
Докато по-старите дървета са много по-устойчиви на външни влияния, това не е така при новозасадените или по-младите дървета и те изискват специални грижи през първите четири години. Най-често срещано при новозасадени дървета и храсти е стресът от суша. Дори и времето да е дъждовно и хладно, падащите дъждове рядко биха дали необходимата влажност на растенията. Почвата може да е суха около корените, дори когато повърхността изглежда влажна.
70 специално обучени служители на общинското предприятие "Виенски градини" се грижат целогодишно за повече от 500 000 дървета във Виена. През лятото 150 служители отговарят за поливането им. Те поливат младите дървета с около 400 000 литра вода всеки ден!
"Виенски градини" разполагат с над 1000 автоматични напоителни системи и броят им непрекъснато расте. Там, където автоматичното поливане не е възможно, младите дървета се поливат ръчно веднъж седмично в продължение на поне четири години, а по време на горещи вълни дори два пъти седмично. Интензивността на поливане зависи от температурите и количеството валежи. За ръчно поливане се използват и близо 25 000 торби за бавно поливане. Те се поставят около ствола на фиданката и се закопчават с цип. Всяка торба побира 75 литра и се пълни редовно от служителите. Допълнителни 100 литра се изливат директно в ствола на дървото.
Засаждането на повече дървета в градските райони с цел понижаване на летните температури може да намали с 1/3 смъртните случаи, пряко свързани с горещото време и горещите вълни, твърдят учените. Затова всяка година във Виена се засаждат около 4000-4500 фиданки. Дърветата обаче започват да развиват пълното си въздействие върху климата едва когато са на около 20 години.
Смъртността на младите дървета във Виена тази година е едва 0,5 %. Има много причини за изсъхването им, сред които са гъбични заболявания, вандализъм, пътнотранспортни произшествия, екстремни бури и др. Изключително рядко причината за това е липсата на поливане.

Коментари