Степента на резитбата зависи от силата на растежа на дърветата и от особеностите на сорта. Основните дейности тук са прореждането на плододаващата дървесина. Силните клонки се използват за заменяне на отстранените застарели клонки.

Превиване на клонки през плододаващия период почти не се извършва. Превиват се само много силни клонки, които растат отвесно нагоре.

Обрастващите клонки към междуредията се съкращават на по-стара дървесина над слаба клонка, като се поддържа ширина на живия плет от 2 до 2,5 м.

Клонките, които растат ниско към почвата или удължават палметите на височина, се съкращават или се премахват.

Палметните дървета са в добро състояние, когато ежегодния прираст е около 25-40 см. Когато растежът е по-силен, резитбата е по-слаба, а когато дърветата застареят и прирастът им отслабне, извършва се по-силна резитба. По-силната резитба трябва да се придружава и от торене.

Формиране като вретено

Как се прави при неспърови ябълкови сортове

Тази система на формиране се прилага при ябълкови дървета от неспърови сортове със слаборастящи подложки и от спърови сортове с умерено до силнорастящи подложки. Такива дървета образуват малки по размери корони, което позволява да се засаждат по-гъсто. Като вретено може да се формират и дървета от неспърови сортове с подложка ММ106, но те изискват малко по-големи разстояния на засаждане. Задължително е привързването на дърветата за подпорни конструкции.

Напълно оформеното като вретено дърво има вид на пресечен конус. В основата на короната са разположени 3-4 постоянни, силни клонки, а над тях по водача - плодни клонки, чиито размери намаляват постепенно с увеличаване на височината, на която израстват по водача. Дължината на полускелетните рамена се определя от разстоянията на засаждане - при по-големи разстояния тя е по-голяма, и обратно. 

След засаждането

След засаждането дръвчетата се съкращават на 80-100 см над почвената повърхност. Височината на съкращаване зависи от размерите на дръвчетата и от наличието на предивременни клончета върху тях. Слабите дръвчета се съкращават по-ниско, а по-добре развитите, с повече предивременни клончета - по-високо.

Разположените на височина до 50 см над почвената повърхност предивременни клончета се премахват, а останалите се оставят без резитба. През пролетта се прави филизене само по стъблото.

През втората година

Провежда се спрямо растежната сила на дърветата, като се спазва правилото да се премахва колкото е възможно по-малко дървесина. Ако продължителят на стъблото е по-силно развит от страничните клончета, той се премахва, като се реже на двегодишна дървесина. Вместо него за водач се избира някое по-слабо странично клонче. Понякога се налага да се премахнат и някои изправенорастящи клончета, които биха се превърнали в конкуренти на водача. Когато страничните клончета не се различават съществено по дължина от връхно разположеното, подменяне на водача не се налага.