Котките са известни с това, че почистват козината и цялото си тяло, като се лижат с езика си. Самият той е покрит с множество груби власинки, които са причината да се усеща грапав по кожата, и да отстранява нечистотиите. Мъркащите четириноги са много прилежни относно хигиената си, затова прекарват около половината от будното си време в тази дейност. Котенцата се научават да се облизват сами в много ранна възраст.
Четкането с език е
нещо повече от поддържане
на добрия външен вид
– то е необходимост, защото поддържа кожата здрава, като стимулира производството на себум - мазен секрет, произвеждан от мастните жлези в основата на всеки косъм. При близане себумът се разнася по космената покривка, за да смаже и защити козината и да я направи блестяща. Той също така премахва разпуснатия косъм и предотвратява образуването на кичури, както и премахва мръсотията и паразитите, като бълхите.
Лизането също
е мерило за здравословното
състояние на животното.
Неприветливият и „занемарен" външен вид може да сигнализира за заболяване. Възрастните котки с артрит или затлъстелите може да не са в състояние да се ближат достатъчно, за да останат чисти. Необичайно е за котката да спре да го прави – или няма възможност, или няма сили. Ако вашата възрастна или болна котка не се „фризира" редовно с езика си, нежно четкане на козината може да ѝ помогне да се почувства малко по-добре, както и да предотврати болезненото матиране на козината. Ако вече има големи възелчета, най-добре е да помолите професионалист да ви помогне да ги отстраните, за да избегнете наранявания на кожата. Междувременно проучете на каква здравословна причина се дължи поведението. Емоционалните или физическите заболявания от друга страна могат да предизвикат прекомерно груминг поведение, като например облизване на определен участък с плешивина, поради болка или стрес.
Мъркащите любимци не могат да се потят, за да се охлаждат, и разчитат на изпаряването на слюнката, която се разнася по козината чрез близане, за да се охлаждат. Докато кучетата се задъхват, за да се охладят, котка, която диша с отворена уста би трябвало да е сигнал, че е най-добре да бъде прегледана от ветеринарен лекар.
Всяка котка има свой собствен ритуал за оформяне на козината. Някои първо облизват брадичката и мустаците, а след това всяко рамо и преден крак. След това измиват и задните крака, гениталиите, а после опашката си от основата до края. Не всички котки обаче се почистват от главата до опашката на едно сядане и могат да разделят това занимание на по-кратки сесии през целия ден.
Котката
използва навлажнена предна лапа,
за да почисти лицето, главата и ушите,
и отново навлажнява лапата си, като я облизва след всеки няколко търкания. Тя сменя лапите си в зависимост от това коя страна мие. След това може да драска със задните нокти, за да почисти шията и ушите. Тя гризе задните нокти, за да ги поддържа оформени, и едновременно ги пили с помощта на предмет, например дървесина, където изпилва и формата на предните си нокти. Осигурете драскалка на любимеца си, за да не драска мебелите.
Както вече споменахме, езикът на котката има многобройни шипове - папили, които правят повърхността на езика грапава. Може да забележите това, когато котката оближе кожата ви и тя се усеща като шкурка. Тези
папили спомагат за захващането
на козината и разресването ѝ,
което прави оформянето й още по-ефективно.
Взаимното обгрижване с език изразява приятелските отношения между две котки. То също така им помага да обърнат внимание на грумирането на труднодостъпните части на тялото, обикновено задната част на главата и областите на шията. Взаимното обгрижване обаче е по-скоро социална дейност, отколкото хигиенна. Близането на друга котка изразява комфорт, другарство и дори любов. Котките, които облизват ръката на собственика си и приемат галенето, всъщност участват във взаимно обгрижване, което изразява доверие и привързаност.
Котките използват този вид разресване и за да се почувстват по-добре в емоционално отношение. Поведенията, които изглеждат неподходящи за ситуацията, но са самоуспокояващи, се наричат „заместващи" поведения. Котките използват груминга в тази функция повече от всяко друго поведение. Например, котка, изправена пред агресивно животно, може вместо да избяга внезапно да започне трескаво да се чисти. Или може би неправилно е преценила скок и е паднала, след което започва яростно да се оправя, сякаш е смутена. В този случай грумингът служи като механизъм за самоуспокояване (котешки масаж).
Специалистите по животинско поведение смятат, че самообгрижването като изместващо поведение помага на котката да се справи с конфликта. Може би усещането за допир има пряко въздействие върху мозъчната химия или неврологичните импулси, които карат изпадналото в беда четириного да се чувства по-добре. С други думи,
самообгрижването може да е самоуспокояващо
А може би това е просто несъзнателен начин котката да се разсее, както някои хора гризат ноктите си, за да облекчат напрежението. Някои случаи на изместване на грижата са напълно нормални за котките. Но ако стане обсебваща по отношение на оформянето, така че да пречи на друго нормално поведение или да причинява физически вреди (например загуба на козина или нараняване на кожата), потърсете съвет от ветеринарен лекар.
Коментари