Когато създавате градина в празен парцел, не е толкова трудно да обмислите всичко, така че тя да изглежда стилна и хармонична. Трудно е да се постигне това в стария двор, тъй като външният вид се формира дълго време. И ако няма специални оплаквания за функционалността, тогава поне почти винаги има проблеми с целостта на външния вид и впечатлението.

Преработването на всичко изцяло е дори по-трудно от изграждането от нулата. И все пак, понякога наистина искате да добавите малко жар. Измислете нещо, което ще придаде на градината по-завършен/стилен вид. Можете да го направите сами при това с минимални разходи.

1. Фитостени, направени от рафтове за книги 

Вертикалното градинарство е не само една от по-трайните тенденции, но и удобен начин за организиране на пространството. Тази техника често се използва в изложбени и модулни градини. На рафтовете се поставят декоративно-листни и цъфтящи, изправени и висящи растения в саксии и сандъчета. На такъв изкуствен зелен вертикал можете дори да засадите малка зеленчукова градина с билки, ядливи билки, градински ягоди и др.

Стелаж с растения може да се постави на слънчевата южна страна на сгради/огради. Така растенията ще получат достатъчно светлина и ще бъдат надеждно защитени от студени ветрове. По този начин можете не само да спестите място, но и да украсите грозна/неинтересна повърхност. Ако рафтовете не трябва да се монтират към стената за стабилност, лесно е да създадете истински зелен офис с тях. Или организирайте зона за уединение, почивка, работа, пиене на чай или кафе на чист въздух и др.

2. Имитация на езерце 

Да имат собствено декоративно езерце е мечтата на много градинари. Напълно възможно е сами да построите малко езерце, като изберете за основа една от наличните в търговската мрежа пластмасови купи за езерца или просто варел за вода/боклук. Такъв контейнер се монтира в предварително подготвена яма.

Но дори такъв прост бюджетен метод не винаги е подходящ, предимно от съображения за безопасност (например, когато обектът граничи с гора и водата помага за привличането на нежелана фауна под формата на змии или в семейството има много малки деца). В този случай можете да създадете илюзията за вода.

За симулиране на водна повърхност обикновено се използва черен поликарбонат :

  • Изрязваме повърхността с необходимия размер и форма от листа.
  • Поставяме го на избраното място върху предварително подравнена площ.
  • Обезопасяваме и декорираме банките по своя идея и според стила на обекта.
  • Засаждаме растения, характерни за крайбрежната зона.

Черният поликарбонат имитира вода по изненадващо естествен начин. Алтернативен вариант за създаване на фалшива вода са стъклени камъчета за декорация или дори голямо огледало.

3. Саксии от стари вещи 

Става дума не само за стари съдове за вода: керамични саксии, чайници, ламаринени лейки и кофи, котли, корита, менци, и др. Почти всичко ще свърши работа.

Можете да използвате като саксия: плетени кошници, кутии за инструменти, гумени ботуши и високи обувки, сандъци, градински колички, дори провиснал диван или останки от лодка.

Стар скрин, който вече няма място в стаята, ще служи не само като саксия, но и като поставка.

В такива необичайни контейнери, като правило, се поставят летни цветя или ароматни растения.

За да не изглеждат такива импровизирани саксии като обикновени боклуци, е важно да се погрижите за външния им вид.

. Украсете повърхността с помощта на техниката на декупаж.

. Използвайте текстурирана мазилка или антична теракота, лак, боя, боя за състаряване и др.

По този начин можете да дадете нов живот на старите вещи и да добавите интересни детайли към вашата градина. Дори повредени транспортни средства могат да се адаптират за отглеждане на растения. Например счупена кола, мотоциклет или велосипед. В този случай ще получите истински предмет на изкуството в ретро стил, заобиколен от живи растения.

4. Декоративни пътеки 

Павираните площи и пътеки са един от най-важните компоненти на всеки дизайн и трябва да присъстват в генералния план. В малки площи често има само функционална настилка. Понякога дори не става дума за декоративна настилка и няма особена нужда от това.

Въпреки това, ако пространството позволява, такива пътеки са много изгодни. По принцип всички настилки трябва да бъдат направени преди засаждането на основните растения и моравата. Но декоративните пътеки могат да се добавят и по-късно, когато градината се „успокои" и стане ясно къде са необходими.

Материалът, видът на пътеката, методът на монтаж и моделът на настилката се определят от стила и цветовата схема на обекта.

  • Пътеките от отделни плочи се вписват най-добре в пейзажни градини (японска градина, скандинавски стил и др.).
  • В идеалния случай дори каменните плочи на пътеките „стъпка по стъпка" са в перфектна хармония със строгия класически стил, с високотехнологичните и модерните смесени градини. Такива плочи изглеждат особено добре на тревни площи и насипи.
  • Пътеките от чакъл, трошен камък, камъчета и големи каменни плочи са подходящи за морски градини, стил Прованс и японски градини.
  • Дървените изрезки, вкопани в земята, чудесно ще допълнят „горската" градина.
  • С помощта на светещи (рефлекторни, флуоресцентни, луминисцентни) плочки можете да създадете оригинални предмети на нощното изкуство или да осветите главните пътеки.

5. Жива беседка 

Живата беседка е необичайна алтернатива на обичайните стационарни конструкции и класически перголи. Разбира се, такава конструкция не може напълно да предпази от дъжд, но ще осигури сянка и прохлада не по-лошо от пергола, преплетена с увивни растения. Основният недостатък е, че ще трябва да изчакате 2-3 години, докато беседката порасне достатъчно. По същата технология можете да изградите не само беседка, но и например козирка над пейка или люлка.

За направата на такива беседки се използват гъвкави върбови издънки. Има два основни варианта.

В първия случай върбовите клони се вкореняват на мястото на бъдещите „колони", поддържащи „купола". Издънките могат да бъдат преплетени една с друга, около армировъчната рамка или просто насочени нагоре. Всички странични пъпки на „колоните" се отрязват. Горните клони постепенно се свързват заедно. За по-лесно тъкане можете да изградите основа от същата армировка, дебела тел или да използвате обикновено въже. След като се достигне желаната плътност на купола, започвате да подрязвате структурата, за да й придадете идеалната форма.

При втория вариант върбовите клони се вкореняват по периметъра на бъдещата беседка с такава честота, че се образува плътен сферичен купол. Издънките могат просто да бъдат огънати към центъра и вързани в горната точка или преплетени и огънати по същия начин. В бъдеще ще е необходимо постепенно да се вплитат нови клони в получената структура. Такава беседка първоначално е малка и прилича повече на колиба за детски игри. Но тя не е просто „жива", а има свойството да расте.

6. Повдигнати лехи 

Темата за създаване не просто на функционална, а на красива зеленчукова градина е по-актуална от всякога. Производителите предлагат много готови решения. Стените на такива високи лехи най-често са изработени от устойчиво дърво, но има конструкции от пластмаса и метал. Лесно е и сами да изградите рамката.

Можете да сглобите дървена форма от дъски. Или изградете стени от тухли или дървени греди, естествен камък и дори габиони.
Високите лехи имат своите плюсове и минуси, но безспорното им предимство е възможността да организирате и подобрите външния вид на вашата градина.

Можете да изберете не само стандартната правоъгълна форма, но например триъгълна или с формата на пчелна пита. Или например да изградите многослойна структура и да спестите място.

На повдигнати лехи успешно се отглеждат зеленчуци, марули, ароматни билки, градински ягоди и ядливи цветя. Пространството между лехите може да бъде павирано или запълнено с декоративни пълнежи.