Какво трябва да съобразите, ако заминавате с тях
Лятото е време за споделени емоции и изживявания, а отпуската през него е дългоочакваното време за почивка под слънчевите лъчи. Споделяйки я с любимците си обаче, трябва да внимавате колко време ще прекарвате под тези лъчи. Не забравяйте, че в някои отношения животните могат да бъдат по-чувствителни от вас. Зависи на какви фактори ще ги изложите по време на почивката. А ако мислите, че не могат да ги понесат, или просто предпочитате да прекарате време насаме със себе си, то бъдете сигурни, че има кой да ви отмени в грижите за кучето или котката.
Ако ще пътувате сами
Единственият начин да си починете от задълженията (дори приятните) по любимото четириного, е като има кой да го поеме и да се справи с него, вместо вас. Хубава практика е, ако поддържате добри отношения със съседите си, които имат любимци и сте изградили достатъчно доверие да поемате грижите по любимците си един на друг, когато се налага. Така хем животното не сменя средата, хем има кой да полива и цветята в дома ви. Друг вариант е да ги оставите при ваш роднина за времето на отсъствието ви, независимо дали е в същото населено място или провинцията – важно е условията да са подходящи за пребиваване на животното. Третата опция е да наемете „бавачка" за куче или котка – външен човек, който да поеме грижите на място или в собствения си дом. Някои приюти, ветеринарни кабинети и хотели предлагат престой за любимци при тях, докато стопаните отсъстват.
Багаж за любимеца
Дали ще пътувате с четириногото си или без него е ваш избор, но и в двата случая ще трябва да подготвите необходимите му вещи. Основните са храна, вода, съдове, играчки, дрехи, постеля, медикаменти. Ако отивате на плаж, езеро или язовир не забравяйте слънцезащитен крем, чадър, хавлия и ако се наложи чорапи или обувки, така че да не се опарят възглавничките на лапите по нагорещените настилки или пясък. Слънцезащитният крем за домашни любимци не трябва да съдържа цинков оксид или пара-аминобензоена киселина. Може да занесете любимите водни играчки на кучето като топка или фризби. По отношение на вашето собствено оборудване - пазете надуваемите предмети от обсега на кучета и котки, за да не ги спукат с ноктите си. Отивайки в планината също трябва да сте предвидили специална екипировка. Това обикновено са вече изброените артикули, също лакомства или свирка за обучение, за да давате сигнали за по-бързо изпълнение на командите с тяхна помощ. В планините бързата реакция може да бъде от критично значение за безопасността, особено ако е туристически натоварена дестинация, с изобилие от други диви или питомни животни. Във всеки случай, където и да сте не забравяйте повода и паспорта на животното. Ако се налага носете и намордник. В допълнение, може да направите домашен репелент срещу комари, изтисквайки няколко лимона в съотношение с вода 1:3 в спрей бутилка. Това е един от малкото безопасни начини да отървете любимеца си от досадното насекомо, напръсквайки с течността по повърхността на козината им.
Пътуване с кола
Пътувайки с кола трябва да подсигурите достатъчно почивки за разтъпкване, уриниране и прием на вода за кучето или котката, както и циркулация на въздух, така че дори в най-задната част на багажника или в клетка до тях да достига свеж кислород. Затъмнените прозорци или пердетата по тях предпазват от пряка слънчева светлина върху животното. Помислете дали да не пътувате с охлаждаща постелка, така че вашето куче да може да избере да легне върху нея, ако желае.
При никакви обстоятелства не оставяйте домашния си любимец сам в паркирана кола. Превозното средство се нагорещява за минути до нездравословно високи температури, така че ако не можете да вземате животното навсякъде с вас по-добре го оставете вкъщи. Освен това, оставяйки кучето в колата съществува риск минувач да счупи стъклото на превозното средство в опит да му помогне. Не хранете любимеца 4 часа преди пътуването, и не тръгвайте на дълъг път, ако го качвате в колата за първи път. Разстоянията с любимеца в кола трябва да бъдат увеличавани постепенно.
Разходки
Дори да не пътувате с превозно средство, а да си правите продължителни разходки около дома ви, има какво да промените спрямо условията на сезона на високите температури. Летните вечери са изпълнени с достатъчно топъл въздух и светлина, че да преместите разходката за по-късен час. В горещо време кучетата трябва да се разхождат само сутрин и късно вечер. Прост тест за това дали е безопасно е да свалите обувките си и да стъпите на асфалта. Ако не можете да задържите краката си за поне пет секунди, тогава не е безопасно да разхождате кучето си и да му позволявате да стъпва върху парещата земя. По време на следобедния зной не е препоръчително животното да попада под обсега на слънчевите лъчи. Дори да сте излезли при високи температури, уверете се, че по трасето на маршрута ви се намират места за отдих на сянка. Също е важно да носите със себе си вода. Така предпазвате четириногото от изгаряне, дехидратация и топлинен удар.
Топлинен удар любимецът
може да получи навсякъде,
изложен пряко на горещината от слънцето и задушаващ топъл въздух. Признаците включват задъхване, затруднено дишане, прекомерно слюнкоотделяне, загуба на енергия или координация, зачервяване на лигавиците и кожата, повръщане или колабиране. Ако разпознаете тези признаци незабавно отведете кучето на сянка и му дайте да пие вода и го намокрете, за да се охлади козината. Потърсете спешна ветеринарна помощ.
Избор на хотел
Едно от най-трудните неща за планиране при пътуване с любимеца е престоят. Напоследък все повече места за настаняване се включват към политиката за настаняване с домашни любимци, но повечето също имат някои условия като допустими за любимците зони и по отношение на хигиената. Най-вече заради космите, повреждане на мебели и физиологичните „бели", други места предпочитат да не се включват към допълнителната услуга за престой с куче. Тези, които го правят може да има изискване и по отношение на размера на кучето, като вече съществуват и онлайн търсачки за места за настаняване според зададените килограми. Различните сайтове работят с различни места за настаняване, но в основните се срещат налични ориентировъчно над 600 хотела, които допускат с любимци на територията на страната: в София, Банско, Сапарева баня и по Черноморието са десетки на брой, в големи градове като Пловдив, Варна, Велико Търново са по няколко, в по-малките градчета до един-два, а в няколко села се срещат единични случаи на такива места. Цените за нощувка варират в зависимост от килограмите и реномето на хотела, като обикновено са към 30-40 лв.
Ако ще заминавате на почивка без любимците и няма кой да ги гледа у дома, има хотели за кучета и котки, където може да бъдат временно оставени под грижите на персонала. На някои места е включена допълнителната услуга за онлайн видео наблюдение, предавано от различни камери в помещението на четириногото или на двора на сградата. Тези пансиони изискват при настаняване кучето да е в добро здравословно състояние, да има валиден паспорт с попълнен ваксинационен график в него, премината процедура за външна и вътрешна профилактика. Добрата социализация на кучето също е важно изискване, за да може да пребивава безпроблемно съвместно с другите четириноги гости на хотела.
На къмпинг
При престой на къмпинг (обикновено по морето има много опции за каравани, кемпери и бунгала, които допускат любимци) цената е по-ниска като обикновено се срещат суми в порядъка на между 5 и 25 лв. Отивайки на любителски див къмпинг с любимците трябва да съобразите дали условията там са подходящи за пребиваването им – спане, хигиена, храна... За разлика от хората, кучетата нямат нужда от специално обособена тоалетна, което е един от плюсовете. Ако къмпингувате в близост до водоизточник няма да се налага и да хабите от питейната си вода за миене на лапи или разхлаждане – просто ще използвате близката река. Ако престоят ви на палатка е на морето или на брега на язовир тази опция не е толкова препоръчителна, заради солеността на морската вода и замърсяване в язовирната. Където и да сте, проверявайте чистотата на водата, в която кучето влиза. Винаги имайте достатъчно количество питейна вода, както за него, така и за готвене и миене по време на престоя ви. Внимавайте кучето да не нарушава спокойствието на близки до зоната ви за къмпинг местни общности, спазвайте основните разпоредби и мерки за безопасност. Пазете гората от пожари и кучето от изгаряне край лагерния огън – ако заспи твърде близо до него например. Не забравяйте, че репелентите за комари с цитронела и спирали срещу комари са токсични за домашните любимци. Пазете се от диви животни. За през нощта ако спи на открито бъдете сигурни, че кучето е здраво вързано за устойчиво дърво до палатката ви, и предвидете местоположението му така, че изгряващото слънце да влияе минимално върху комфорта му на сутринта. Помислете за слънцезащитно покривало. Оставете купата с вода до него за през нощта и подсигурете достатъчно мека постеля. През нощта става по-студено, така че помислете за източници на топлина както за вас, така и за любимеца. Лампите вероятно ще пречат на кучето да заспи, но може да оставите светлоотразителен знак, така че да е забележимо в тъмното от други хора и/или животни.
Пътуване със самолет
Не забравяйте, че макар намеренията и целта ви да са атрактивна ваканция за вас и любимите животни, пътуването до далечна дестинация за тях преминава в неблагоприятни условия. Багажното отделение на самолетите вероятно не е любимо място на повечето кучета, които трябва да прекарат няколко часа в клетка, неподвижни и на тъмно. Така, че преди да предприемате дълъг път с тях се замислете доколко е наложително и си струва да ги подложите на това в продължение но повече от няколко часа, 6 например.
Само някои авиокомпании позволяват превозването на животни в самолета. Условията за превоз са строго индивидуални за различните превозвачи. Добре е да имате предвид, че животните не могат да пътуват без придружител. Нискотарифните полети забраняват транспортирането на животни, с изключение на кучета-водачи. Bulgaria Air разрешава любимци в пътническата кабина срещу допълнителна такса от 100 лв. Условието е котката или кучето да е с максимално тегло на животното и клетката до 8 кг и размери – 48х35х22 см. Срещу 160 лв. могат да пътуват и по-големи животни, като с контейнера не трябва да надвишават 32 кг и размери 80х74х64 см. Важно е да се знае, че превозът на животни между България и Великобритания е забранен.
Авиокомпанията ITA Airways също позволява превоз на животни на борда и в багажното отделение на самолета. Максималното тегло на домашен любимец, превозван в пътническата кабина не трябва да надвишава 10 кг заедно с клетката. Максималните размери на клетката са 44,5х21,5х26 см. Теглото на животните в багажното отделение на самолета не трябва да надвишава 72 кг заедно с контейнера и храната. Таксата за превоз на животно зависи от неговите размери и маршрута на полета. С „Търкиш еъруейс" можете да превозвате почти всякакви животни. Забранен е превозът на десетина породи кучета, класифицирани като опасни. Като домашни любимци могат да бъдат превозвани само кучета, котки и птици от разред врабчови.
Lufthansa също има специални изисквания за класифицираните като опасни породи, като според размера на четириногото може да бъде разрешено превозването им както в багажното отделение, така и в пътническата кабина. „Франс еъруейс" също позволява малки животни да пътуват на борда, а големите в багажното отделение. Авиокомпанията Air Berlin позволява превоз на животни, с изключение на влечуги. За гризачи се прилагат специални правила, докато кучета и котки под 8 кг могат да бъдат превозвани на борда на самолета. „Аустриън еъруейс" позволява превоз на животни, отговарящи на условията за здравословно състояние и поведение. Малки кучета и котки на възраст не по-малко от 12 седмици могат да пътуват на борда на самолета, а останалите животни - в багажното отделение.
Пътуване с влак
Повечето международни железопътни линии са оборудвани с климатик, така че ще можете спокойно да пътувате с любимеца си. Все пак, при превоз на територията на страната с БДЖ не е зле да се уверите, че вагонът и купето, в което сте настанени са снабдени с работеща климатична система. В държавните железници могат като ръчен багаж да се превозват до три зайчета, малко коте или куче, поставени в непромокаеми контейнери, скут или на пода на второкласните вагони, стига да не пречат на останалите пътници. При условие, че някой от тях се противопоставя да пътува в едно купе с животни, и ако няма място в друго купе, собствениците на домашни любимци пътуват на платформата на вагона. Само на платформата на последния вагон е допустим превозът на големи, ловджийски и служебни кучета. Те трябва да са с поставен намордник и ветеринарно свидетелство, като за пътуването им се заплаща половин редовен билет за втора класа за съответната категория влак. Не се допуска превозът на животни в спални, кушет вагони и вагон-бистра, или когато са планирани ремонтни дейности на железопътната структура налагащи превоз с автобус на пътници в определени участъци от маршрута. Във всички категории влакове, в първи и втори клас, както и в спалните и кушет вагони се допуска безплатно пътуване на кучета водачи и кучета асистенти на лица с увреждания и лица с ограничена подвижност, обучени в специализирани училища, което се доказва със сертификат за преминато обучение, отличителна служебна екипировка и знаци.
Пътуване извън България
Вашият любимец може да пътува с вас до друга държава в ЕС или извън него, ако има:
- поставен микрочип (в съответствие с техническите изисквания Приложение II от Регламента на ЕС относно движението на домашни любимци) или ясно четлива татуировка;
- ваксинация против бяс;
- третиране срещу тения Echinococcus multilocularis, ако дестинацията ви е място, свободно от нея (Финландия, Ирландия, Малта, Норвегия и Северна Ирландия);
- валиден европейски паспорт за домашни любимци, когато пътува от държава от ЕС до друга от ЕС или Великобритания и Северна Ирландия, или ветеринарен здравен сертификат на ЕС, когато пътува от или към държава извън Съюза.
Коментари