В няколко материала ще ви представим най-новото и еко в света на строителството, и по-специално в изолацията на домове. Цитираме елитното френско списание Maison & Travaux (в превод „Дом и работа“).
В статията си авторите се позовават на Afnor (Френска асоциация за стандартизация), които издават етикет (със зелено цвете), гарантиращ възможно най-малко отрицателно въздействие върху околната среда. А и качеството им на употреба трябва да бъде задоволително в сравнение с подобни продукти на пазара.
В същото време процесът на получаване на етикета е сравнително скъп и не всички производители имат финансовата възможност, но това не означава, че продуктите им не отговарят на стандартите. Някои фирми, дори преди бума на екопазара, в продължение на години са надхвърляли необходимите критерии. За да го докажат, те не се притесняват да публикуват точния състав на своите продукти, което успокоява потребителите.
Немският вариант на етикет за екоматериали в строителството е Natureplus. Той се дава на продукти, съставени от 85% възобновяеми суровини и/или с минерален произход. Продукт, носещ този етикет, трябва да бъде придружен от пълното съдържание на всички негови компоненти, за да може потребителят да идентифицира по-добре въпросния продукт.
Макар признати за здравословни за хората и околната среда, тяхното производство и разпространение все още е ограничено, което понякога ги прави трудно достъпни.
Икономика
Да поговорим за цената. Счита се, че екологичните продукти са по-скъпи. Това често е вярно за изолаторите, но е по-малко сигурно за боите. Освен покупната цена има и висока транспортна цена. Но тук отново е необходимо да разширим темата.
В допълнение към своята нетоксична същност и щадяща околната среда екологичните продукти могат да предложат предимства, за които си струва. По-дълъг живот, обявен за определени бои и покрития (следователно ще трябва да пребоядисваме по-рядко), топлинна инерция на определени изолатори (акумулиращата способност на материалите) или по-добра устойчивост във времето и следователно по-добра ефективност и дългосрочно спестяване на енергия.
За целта Maison & Travaux сравнява производителността на изолаторите, от които: корк, целулозни влакна, лен с латекс, вълна, коноп, памук, перлит, дървен материал и други.
Дървесни влакна
(Съкратено ИДВП или ДВП – Дървесно Влакнести Плочи)
Често те са отпадъци от дъскорезниците. Влакната се натрошават и агломерират (превръщат се в едър къс чрез спичане) без химически добавки. Продуктите на пазара може да са 100% естествен изолатор. Панелите от дървесни влакна, направени от кора и трици, акумулират и след това освобождават топлината.
За да отговаря на екостандартите, използваното свързващо вещество е лигнин, естествена смола, която също изолира от вода. Панелите от дървесни влакна са херметични и пропускливи за водни пари. Използват се за топло- и звукоизолация на покриви, стени и подове, за монтаж на прегради или за облицоване на стени.
Подобно на целулозата, дървесните влакна имат коефициент на топлопроводимост между 0,040 и 0,042 W/(m.K) в зависимост от производителя и плътността на панела (колкото по-ниска е тази стойност, толкова по-изолационен е материалът). Малко по-малко ефективна от вълната, тази изолация има предимството да акумулира топлина, което ѝ позволява да предлага оптимален комфорт през лятото.
Гамата от продукти включва гъвкави панели, подходящи за изолация между дървени греди (те са в размери с дебелина от 40 до 160 мм); твърди панели за монтаж на стени, покриви и под масивен паркет; GUTEX Thermosafe - универсална многослойна, с еднородна плътност по дебелина ДВП с отлични характеристики срещу летни горещини и зимни студове; и други.
Честа практика във френското строителство е твърди ДВП между греди, от вътрешната страна, след това покрити с вар, като така служат за поддръжка на тухли.
Корк
Коркът е материал, произвеждан от кората на корковия дъб и съставен основно от суберин.
За да може да се свали част от кората, корковият дъб трябва да навърши поне 30 години, без дървото да загине. И още 8 до 10 години за вземане на нова част. Следователно това е възобновяем материал, който се намира в ограничени количества и винаги ще бъде скъп.
Кората на дървото, свита до гранула, се споява горещо без добавки, т.е. коркът е свързан чрез собствената му смола след топлинна обработка. Така се образува ефективна изолация, устойчива на гниене и много устойчива на смачкване, защото е еластична. Коркът е и естествен изолатор на вибрации и шум.
Използва се пестеливо там, където качествата му като лекота, естествена устойчивост на влага, насекоми, огън и смачкване са особено нужни.
Топлопроводимостта на корка е x = 0,041 W/(m.K), а неговият коефициент на акустична редукция при 5 cm дебелина е 30 до 35 dB за ударен шум. Ако искате да сте максимално екологични, уверете се, че не съдържат синтетично лепило. За нуждите на строителството на пазара се предлага корк във формата на плоскости и гранули.
Той е трудно запалим и е класиран в клас B1 огнеупорни продукти. По време на изгарянето не отделя хлор и цианид.

Целулозни влакна
Получена от рециклирана хартия или дърво, тази вата се насипва или инжектира в полутвърди панели за стени, под или покрив.
До голяма степен се е доказала в англосаксонските страни, но плахо пристига във Франция. Независимо дали е насипна или в панели, тази изолация има коефициент на топлопроводимост x = 0,040 W/(m.K) (или дори 0,038 W/(m.K) за определени панели) и плътност, която е около 55 kg/m³.
Благодарение на тази относително висока плътност, тя забавя преминаването на топлина (фазово изместване от приблизително 10 часа за 180 mm дебелина на изолацията в сравнение с 6 часа с минерална вата). На практика това означава, че топлината, получена в средата на деня, достига до стаята едва в средата на нощта и температурата не се повишава толкова много. По този начин вътрешната температура остава относително постоянна през лятото. През зимата изолацията ще забавя топлинните загуби по същия начин, като акумулира топлина, която постепенно ще освобождава.
Целулозната изолация също осигурява добра звукоизолация, пожароустойчивост, не дразни, не предизвиква алергии и не представлява интерес за гризачите. Обработени с борни соли и борна киселина, целулозните влакна са биоразградими.
Благодарение на контролираното калибриране на влакната в заводите, тази система може да запълни всички празноти така, че да не създава топлинни мостове. Целулозните влакна гарантира звуков и топлинен комфорт през всички сезони.





Коментари