Почти всяка година се появяват новини от планинските региони за нападение на мечки и други диви животни. Ето, че наскоро отново се появиха такива случаи. По този повод ви представяме няколко правила за поведение при среща с мечки и предпазни мерки, които да ви помогнат да защитите дома и стопанството си.
Какво да правим, когато я срещнем?
Най-напред: срещите са изключително редки, защото мечките обикновено се оттеглят, когато чуят хора. Най-важното правило при среща с мечка трябва да е още в началото: запазете спокойствие!
Всеки, който се опитва да изплаши мечката с шумно поддържани жестове, прави точно обратното. Не провокирайте мечката. Мечките обикновено не нападат хора. Те ни чуват и помирисват на километри и обикновено се оттеглят, преди дори да имаме възможност да ги забележим.
Ако все пак срещнете мечки, запазете спокойствие и се отдалечете бавно, а не трескаво и бързо. Не се опитвайте да бягате от мечката, това може само да задейства ловния й инстинкт. Мечките могат да достигнат максимална скорост от 50 км/ч – за сравнение топ атлетът и рекордьор Юсейн Болт успя да постигне „само” 44,7 км/ч на дистанция от 100 метра.
В случай, че мечката ви последва и се приближи, легнете с лицето надолу, свийте се и се престорете на умрял, като защитите главата и врата си с ръце. Ако носите раница, не я сваляйте. Раницата предпазва гърба от ноктите на мечката. Обикновено мечката може да подуши малко и да продължи напред.
Защо нападат?
В повечето случаи, когато мечките нападат, женската защитава малките си. Ако все пак срещнете малки, обърнете се и бавно напуснете.
Опасни ситуации могат да възникнат и когато мечка е ранена или когато кучета се движат свободно – и следователно неправилно. Това може да бъде провокативно за мечките.
Изправянето не е заплашителен жест!
Във филмите виждате мечки да се изправят и да реват силно. Кинематографична презентация, предназначена да всява страх. Да, понякога мечките се изправят на задните си крака. По правило обаче го правят, за да видят по-добре, като насочват носа си към вятъра. Изправената мечка не напада.
Изключение от това е, когато съперничещите мечки се сблъскват една с друга. Две биещи се мечки се изправят в битка, за да покажат на съперника си размера си и да ги приковат към земята.
Какво мога да направя като предпазна мярка?
Правилата за поведение обикновено гласят, че трябва да се вдига шум. Това се отнася за шумове, които мечките чуват и които следователно привличат вниманието им към нас на ранен етап. Разговаряйте помежду си или пейте песен. Понякога съветът може да бъде прочетен и за дрънкаща тенекиена екипировка на раницата.
Но най-важният съвет е да не оставяте
никакви остатъци
Те примамват мечките в неестествени зони и ги насърчава да се държат неестествено. Тъй като са всеядни, кафявите мечки са привлечени от райони с лесен достъп до източници на храна в райони, населени с хора, особено там, където има лошо управление на отпадъците или където животните остават без храна поради интензивна свръхексплоатация на природни ресурси (гори с гъби или горски плодове). В резултат на това мечките се възприемат като заплаха и се считат за убийци.
Как да реагирате при неочаквана среща, обясняват подробно в музея на мечките между село Триград и пещерата „Дяволското гърло“. Там може да се чуят записи на предупредителен рев и да разберете повече какво трябва да правите при среща с най-едрия звяр по нашите земи.
Защита на добитъка
Ето какво можете да направите като фермер в зона с мечки, за да избегнете срещите с този вид. Съветите са взети от WWF:
- Не оставяйте фураж пред къщата или пред обора.
- Ако е възможно, приберете домашните животни в кошарата за една нощ, ако мечка е убила някое. Миризмата е основното оръжие на мечката. Никое друго животно не може да се похвали с толкова фин нос. Помага му да намери партньор, да избягва хора, да намира храна или да търси своите малки. Обонянието на мечката е 2000 пъти по-фино от човешкото, което й помага да открие присъствието на което и да е животно дори 14 часа след преминаване през даден район.
- Пазете храна за риба (напр. в стегнати метални контейнери). Дървените и пластмасовите контейнери не предлагат защита.
- Обезопасете застрашените кошери с електрическа ограда.
- Селектираните овчарски кучета са най-ефективният метод за охрана на домакинствата и придружаване на стадата. Като допълнителна мярка за защита следват електрическите огради. Ефективността на кучето не се доказва, когато хищникът стигне до добитъка, а когато кучето не го остави да стигне до мястото, където животните спят или пасат.
- Щети: В случай на щета оставете всичко както си е, направете снимки и се обадете на регионалните екоинспектори.
Опитът на съседите
Ако популацията на мечката, която е на върха на екологичната пирамида, се поддържа в големи количества, това означава, че другите животински видове в местообитанията на мечката също са в добро състояние на опазване. Именно затова WWF отделя значителни усилия и средства за опазването на този вид в Румъния – тук живее най-голямата популация на кафяви мечки в Европа, ако не броим Русия. Някои от проектите са насочени към фермери.
Там са установили, че от местните овчарски породи – карпатска, миоритска и буковинска, най-добрата за защита на добитъка е карпатската овчарка. Експертите съветват, че чифтосванията трябва да стават само в рамките на една и съща порода, защото иначе кучетата губят своя характер на охрана и защита
Тони Аврам, поредно поколение фермер от Карпатите, обяснява защо е важно да опазим популацията на кафявата мечка:
„Кафявата мечка е символ на чистотата на природата, все още недокосната от съвременното течение, което разрушително контролира всяко селище в тези диви земи. В развитите страни на Европа мечката представлява въображаем символ, без да съществува в техните гори, като унищожаването е насочено от човешкия фактор в съответните страни, който парадоксално чрез различни организации и медии се опитват да ни убедят да запазят това, което са унищожили. В Румъния, чрез разбиране и толерантност, сме поддържали стотици и стотици години един хищник да оцелее в дивата природа“.
Нищо не се е променило в поведението на мечките, от времето на дядо му като фермер. Но навиците на хората - да. Разхищението на храна, намаленият брой домашни животни в селските общности в планинския район днес, неадекватната им охрана доведоха до възникването на конфликт, прекомерно рекламиран. Това води още повече до напрежението на съжителството на човека с жителите на дивите Карпати. Появите на мечките са постоянни година след година и са пряко свързани със сезона, в който се намираме. Една от основните причини е разхищението на храна, което е довело до промяна в поведението на мечките.

Коментари