Обработваемата земя и даровете, които тя дава, са сред най-ценните притежания на едно селско стопанство. Зад крайната продукция, която всички могат лесно и достъпно да закупят от обособените за целта места или от агро обяви, стоят много фактори и процеси, които влияят на развитието на земеделието.

Какво представляват производствените фактори в земеделието

За начало е важно да се определи какво представлява земеделието. То е главен стопански отрасъл, който се състои от процеси и ресурси, чиято съвкупност представлява система, служеща за отглеждане на различни култури и растения.

Производствените фактори най-общо могат да се нарекат ресурси, благодарение на чието наличие и съвкупност се произвеждат различни продукти или услуги. Те участват активно в земеделския процес и са взаимосвързани.

Въпреки че се наричат ресурси, когато оказват влияние върху производството, те се превръщат във фактори. Те оказват влияние не само върху земеделската земя, а и върху отглеждането на животни, които също могат да бъдат причислени към тези условия. Могат да бъдат придобити или дадени от природата.

Защо земеделието и неговото развитие са важни

Има няколко основни причини, които посочват голямото значение, което притежава този отрасъл и неговото развитие за обществото и природата:

  • Благодарение на този отрасъл се осигурява голяма част от храната по целия свят;
  • Производството на облекла и тъкани се влияе от наличието на естествени влакна, които се добиват благодарение на земеделието;
  • Осигуряват се условия за труд и работни места за много хора по целия свят, които са в този сектор на производството;
  • Обработваемите земи се класират като половината от земите по целия свят. Там много животни, насекоми и влечуги намират своята храна. Земеделието и растениевъдството имат отношение към опазване на животинските видове;
  • Осигуряват се друг тип суровини – тютюн, захар, растително масло.

Факторите за земеделското производство

Има множество фактори, като самата земеделска земя е на първо място и е основен. Благодарение на свойствата на земята да снабдява с вода и минерални вещества, растителните култури съществуват.

  1. В зависимост от състоянието на почвата, нейната минерализация, правилно обработване и водоснабдяването, се определя продуктивността на растителните култури.
  2. Като втори основен фактор може да бъде определен трудът. Без човешкия труд, силата и усилията, които хората влагат, земеделският отрасъл е невъзможно да съществува и да търпи развитие. Именно поради голямото наличие на обработваеми земи, има и голяма заетост в този отрасъл. Земеделието дава работа на много хора, отдадени на каузата.
  3. Аграрният фактор също е много важен и без него развитието на земеделието не може да съществува. Към него се причисляват всички машини, технологично оборудване, семена, тор, съоръжения, препарати. Те спадат към придобитите, а наличието им се определя от капитала, който е основополагащ и от него зависи всеки сектор на производството. Капиталът представлява наличие на парични средства, които да бъдат вложени в производството, като те финансират снабдяване с други ресурси, необходими за производството.
  4. Биологичният фактор също е важен, като към него се причисляват растенията и животните. Благодарение на животните и хранителната верига се осъществява баланс. По-големите животни изяждат по-малките, които вредят на културите и тяхната крайна продукция. Обработваемите земи и различните сортове дават храна на милиони животни по целия свят.
  5. Природните и климатичните условия също са основно условие имат важно значение за развитието на земеделската промишленост. Те стоят в основата на състоянието и количеството на крайните продукти. Когато климатът е благоприятен и има наличие на останалите производствени фактори, крайната продукция е богата и качествена. В обратния случай – при лош климат, наводнения, градушки, обработваемата земя и земеделският отрасъл търпят липси и културите се съсипват.

Има както фиксирани ресурси, които участват активно и продължително в земеделието и производството, така и такива, които са еднократни и променливи. Фиксираните са трайните насаждения, животните, които се използват за работа, стопански сгради, съоръжения. Те участват продължително, затова стойността, която носят, е дългосрочна и се пренася на части. При променливите стойността се дава изцяло и на един път. Такива са торовете, препаратите за обработка на почвата, семената. Горивата, които се водят консуматив за машините, също се причисляват към променливите.

Развитие на земеделието в България

Земеделието е стопански отрасъл, който в световен план търпи голямо развитие, но в българските територии се характеризира със застой. Най-важно за развитието на този сектор е благоприятните фактори за отглеждането да са налице, а неблагоприятните да бъдат намалени.

Някои от важните условия са неконтролируеми от човека, като климатичните. През изминалите години летният сезон се характеризираше с множество силни валежи, продължаващи с дни, както и с градушки. Всичко това повлиява негативно върху почвата, нейните свойства и насажденията. В обратния вариант, сушата също действа негативно. За целта е добре да се обособят оранжерии и парници, където да бъде създаден необходимият микроклимат за растенията.

Напоителните системи в България също са недостатъчни, в контраст със значителните водни ресурси, с които разполагаме. Във времето на засилващ се проблем с глобалното затопляне, българските земи имат водни басейни в изобилие, които биха могли да се използват рационално. Изграждането на напоителни системи би помогнало за развитието на земеделието в положителна посока.

Снабдяването с ново поколение машини за обработка също има своето влияние върху развитието на сектора. Използването на нови технологии създава предпоставка за увеличаване на продукцията и намаляване на времето и физическия труд на работниците. За допълнително улеснение на хората, занимаващи се със земеделски дейности, има специални категории в сайтовете с обяви, където могат да се открият необходими части и ресурси на достъпни цени.