Всяка градинарка рано или късно се сблъсква с онова странно усещане, че няма достатъчно цветя, че растенията на съседката са по-хубави, че иска повече “Уау” ефект на балкона или двора си. За да задоволим това желание, днес ще ви издадем някои от най-големите тънкости на специалисти с дългогодишен опит. Пригответе си лист и химикал и си водете бележки, както се казва.
Лесно е да насадите по 3-4 сакъзчета или мушката в сандъчета и да ги подредите на балкона. Трудното идва с напредване на времето, когато все нещо не достига – дали светлина, дали вода, дали почистване на прецъфтели цветове, или пък достатъчно пространство, синхрон и т.н.
Още по-трудна става задачата, когато в един контейнер ще отглеждате няколко различни растения. Най-добрите комбинации до голяма степен зависят от това какво сте склонни да дадете и направите, за да се получат.
На първо място е важно да се сдобиете с качествена, обезпаразитена и обогатена торфена смеска. Не щадете пари за нея, защото почти винаги големите проблеми с цветята започват от лошия субстрат. На първо място е и здравния статус на растенията. Няма как да очаквате чудеса от слаби или болни такива. Ако пък се заемете със задачата да спасявате и възстановявате някое, то неминуемо ще отлети сезона в напразни опити.
Не без значение е и размерът на контейнера. Колкото по-малък, толкова повече ядове. В малък съд субстратът пресъхва бързо, хранителните вещества се изчерпват бързо, пространството за корените свършва бързо и те хукват да си търсят своето през дренажните отвори. Регулярното и адекватно напояване в съчетание с правилната схема на подхранване е основен фактор за красиви цветя. Ако водата се изчерпва бързо, едно увяхване на листата и цветовете, особено в летните жеги води до стрес, който трудно може да бъде преодолян или поне е необходимо повече време. При две, картинката се променя драстично.
Ако създавате цветни комбинации на балкона, започнете от това, което няма да можете да променяте в бъдеще, а именно съдовете. Уверете се, че харесвате формата, материала, цвета и всяко друго тяхно качество, което ще допринася за естетиката.
Правилното съчетание на живата и неживата материя е от съществена важност за пропорциите и завършената цялост. С други думи, малък съд с големи и обемни растения ще доведе неминуемо до разочарование. Най-малко ще бъде неустойчив и небалансиран. Факт е, че доста често човек вижда нещо, което не харесва, но не може да обясни защо. Тайната е в баланса и хармонията. Правило е контейнерът да може да побере обем от почва поне на половината от евентуалния размер на растенията.
Можете да се ръководите и от още едно правило, което се използва в изкуството, това на третините. То гласи, че за да създадете една приятна и естетически издържана композиция, тя първо трябва да се визуализира в завършен вид, след което да се оразмери. Контейнерът трябва да заема една до две трети от евентуалната обща височина на контейнера заедно с растенията. И растенията трябва да заемат съответно останалите две или една трета.
Много или малко растения?
Красиво е, когато различните цветя са пищни сами по себе си, но не се блъскат едно в друго, а всяко стои на собственото си място. Създаването на такъв ефект започва или от големи, вече цъфтящи видове или от разсади с голям потенциал. При всички положения трябва да знаете какви ще бъдат габаритите на всяко цвете в зряла възраст, така да се каже, тоест, когато са достигнали крайните си размери.
Съобразявайки се с това, в момента на засаждане оставете достатъчно място, но и не разреждайте прекалено. С течение на времето и в практиката ще се убедите, че е много по-лесно да изрежете някое клонче или дори да отстраните цяло растение, а съседните му да запълнят бързо мястото, отколкото да се опитвате да напъхате ново растение във вече готова композиция.
Добавянето в по-късен етап от сезона е трудно и опасно, защото субстратът вече е зает от корени. Нарушавайки ги, рискувате да не засадите добре новото, както и да повредите необратимо някое от старите цветя.
Тънкостите на засаждането
Подредбата на различни цветя в общ контейнер трябва да бъде съобразена с височината и ширината на надземната маса на всяко едно от тях. Обикновено това се преценява лесно, защото тези размери са известни до голяма степен. Проблемът идва, когато избраните растения се окажат с по-големи саксии от очакваното. Тогава повечето градинари всячески се опитват да ги наблъскат, а това води само до още проблеми. Най-големият от тях е, че няма място за поливната вода и тя изтича без изобщо да омокря почвата.
Имайте предвид, че скоро пресадените цветя нямат нужда от много вода, но с напредване на вегетацията и с повишаване на температурите, количеството ще се увеличава. Затова винаги оставяйте поне два-три сантиметра разстояние от ръба на саксията. Препоръчва се подхранване през десетина дни, защото без храна също няма да се получи особено, когато няколко растения се съревновават в една саксия.
Според условията
Винаги цветята и техните изисквания трябва да са съобразени спрямо условията, които имаме. Няма как да отглеждаме сенколюбиви растения на слънчево място и обратно. Във всеки контейнер трябва да има акценти и пълнеж. Следователно отлични комбинации биха били:
0 Петуния + ипомея + копривка + висока декоративна трева;
0 Летен гербер + дихондра + декоративна трева;
0 Бордюрна петуния + каскадна петуния + алисум + ипомея + декоративна трева;
0 Бръшлян + импатиенс + папрат + лизимахия;
0 Копривка + папрат + лизимахия;
0 Бегония + папрат + лизимахия + конволвулус;
0 Петуния + калибрахое + вербена и т.н.

Коментари