Предупредени сме да внимаваме, но едва ли има реална опасност, смята Димитър Янчев - неформалният кмет на Ченгене скеле
Обитателите на рибарското селище Ченгене скеле край Бургас нямат намерение да стоят на брега заради потенциална опасност от мини, идващи от Одеса. Времето се оправя и рибарите стягат лодките, още повече че до десетина дни очакват и първите попчета, а след това идва и сафридът, казва неформалният кмет на селището Димитър Янчев.
„Всички сме предупредени от Морска администрация и ИАРА. Ще бъдем внимателни, но няма как да се откажем от риболова“, коментира Янчев. Според него евентуални мини от Одеса не са сериозна заплаха за лодките, които излизат в морето най-вече в светлата част на денонощието.
„Няма проблем тези сферични тела да бъдат забелязани от една рибарска лодка. Опасността по-скоро засяга по-големите плавателни съдове“, смята морският вълк.
Рибари пресмятат, че ако наистина има отнесени от района на Одеса мини, до 10-15 дни морските течения и североизточният вятър ще ги отнесат далече от нашата брегова ивица.
Горе – долу тогава рибарите очакват първите пролетни попчета, а през май се надяват да пълнят мрежите със сафрид. След липсата на паламуд тази есен наскоро се появил карагьоз, но за кратко и пасажите се изтеглили навътре в морето, разказва Димитър Янчев.
Само още няколко дни е разрешен уловът на калкан, но тъй като той е на квотен принцип едва неколцина били рибарите от Ченгене скеле, участвали в търговете за деликатесната риба.
С улов на калкан обаче се прехранват много рибари по Южното Черноморие, които също са категорични, че няма да оставят риболовните си кораби на брега заради опасността от мини.
В Царево и Ахтопол, например, почти никой не вярва в информацията за над 400 мини, откъснати заради силните ветрове от бреговете на Украйна. Рибари разказват, че стари мини от Втората световна война са се заплитали в мрежите им и вече имат рефлекс как да действат при подобна ситуация. Преди 2 г. такава мина беше открита в Созополския залив, а преди 5 г. – на култовия плаж „Корал“, припомнят морски вълци.
Според други обаче корозиралите и паднали на дъното мини не могат да се сравняват с опасните боеприпаси, които в момента се използват във войната в Украйна.
От Областната администрация успокояват, че има разработен механизъм за действие при поява на мини в морето.
„Засега нито една институция няма информация за забелязани такива обекти, хората трябва да бъдат спокойни, че имаме готовност да бъдат взети всички мерки, за да не се допуснат инциденти", коментира областният управител Стойко Танков. И обясни, че военни от Морска база Атия са ангажирани с обезвреждането на подобни боеприпаси.

Коментари