Ефективното опаковане на плодове става все по-важно за производителите, които се стремят да балансират качеството на продукта, ограниченията на работната ръка и рентабилността. В отговор на тези нужди Milbor PMC предлага две специално разработени решения: ръчна линия за претегляне и динамична линия за претегляне. И двете системи имат свои предимства, казва Пьотър Милевски, главен изпълнителен директор на Milbor PMC.

Според Милевски, ръчната линия за претегляне е идеална за продукти, които изискват внимателно сортиране, като ягоди или малини. „Тази система разчита на оператори, които ръчно проверяват теглото на всяка кошница с помощта на прецизни везни, разположени на станции за претегляне. Когато дадена опаковка е с наднормено или поднормено тегло, операторът коригира теглото й ръчно, преди да премине към следващия етап на обработка. Основното предимство на тази система е нейната ефективност, съчетана с точност. Ръчната линия за претегляне минимизира загубите на продукти и поддържа ергономични условия на работа, като по този начин повишава ангажираността на служителите и намалява скъпоструващите грешки при препълване. Линията може да бъде персонализирана и адаптирана към всяка опаковъчна инсталация", обяснява Милевски.

За операции, при които продуктите изискват минимално сортиране, само контрол на теглото или преопаковане, динамичната линия за претегляне предлага полуавтоматична алтернатива. „ Тази система използва контролен кантар и 3-лентов конвейер с разклонител, който автоматично насочва опаковките въз основа на теглото им. Само опаковките с недостатъчно или превишено тегло се насочват за ръчна настройка. Щом теглото е правилно, кошничките преминават към следващия етап. Благодарение на компактния си дизайн, динамичната линия е интересен избор за опаковъчни цехове с ограничено пространство. Тя значително намалява натоварването на оператора, тъй като служителите се концентрират единствено върху добавянето или премахването на плодове, вместо да извършват пълни проверки на теглото", разказва Милевски.

Той заявява, че въпреки разликите си, и двете системи осигуряват значително подобрение на производителността, около 30%: „Системата също така намалява оперативните разходи, като намалява изискванията за труд и минимизира загубите от продукти с наднормено тегло. Освен това, те споделят модулен дизайн, който позволява бъдещи настройки и промяна на мащаба, както и по-голяма издръжливост благодарение на висококачественото производство".

„С тези решения производителите на плодове могат значително да намалят загубите от превишено тегло и да увеличат ефективността на работата, като същевременно запазват внимателното боравене с деликатните продукти. Изборът между ръчната и динамичната линия за претегляне зависи от продукта, изискванията за сортиране и оперативните цели", заключава Милевски.