Издънките, дали плодове, задължително се премахват

Основното правило, което трябва да спазват градинарите, които имат къпини в двора, е, че всички издънки се изрязват ниско до земята веднага след беритбата.

Основната резитба на къпините, с която се цели да се регулира плододаването, се прави през пролетта. С нея се ограничават издънките, а къпиновите храсти се просветляват. Препоръката е резитбата да се извършва след преминаване на силните студове. Така ако има растения, които са повредени от студ или по други причини, остават максимално издънки на храст.

В зависимост от силата им летораслите се съкращават, като се премахва обикновено 1/5 от дължината, т.е. неузрялата част на леторасъла. Дължината им трябва да бъде между 1,60 и 1,80 м.

Страничните разклонения на къпините също се режат с 1/4 до 1/5 част от дължината в зависимост от силата им. Долната част на храста до 50-60 см се освобождава от разклонения, за да се просветлява и проветрява.

Образуване на издънки

* Понякога през втората половина на лятото от коренището на къпината се развиват зачатъчните пъпки. През есента много от тях прорастват и се превръщат в кълнове. В зависимост от условията те нарастват малко или повече. В дъждовно време те могат да достигнат доста големи размери, като образуват и повече листа.

* През следващата година рано напролет останалите в земята кълнове израстват и се превръщат в нови издънки за плододаване и за размножаване. По-късно формираните пъпки върху тънките корени образуват издънки чак през май-юни, но тъй като са слаби - се изрязват.

В зависимост от условията

Растежът на издънките на къпините става на няколко пъти, като най-интензивен е през май-юни. Нарастването им зависи от валежите, поливките и подхранването с азотни торове.

* При нормални условия растежът приключва до средата или края на септември.

8 При силни горещини и продължителни засушавания растежът спира още през юли-август.

* При много валежи растежът е доста продължителен, почти през цялата вегетация.

При обработката на почвата през есента и пролетта, трябва да се внимава да не се унищожат кълновете на издънките, които ще се развият през следващия сезон