* Преди да започнете работа на терена трябва да премахнете всички неравности, отпадъци и излишната трева. След това започвате с оформянето на градината, като прецените ширината на пътеките и техните посоки. Широките градински пътеки са ирационални. Те са доста скъпи и заемат много място, което може да се използва за други нужди.
* За да се маркират границите на бъдещата повърхност, се поставят колчета и върху тях се изтегля въже. Това се прави, за да се стане равна повърхността.
* Изкопавате вдлъбнатини в земята. За да се определи дълбочината на изкопа, е необходимо да измерите дебелината на плочката. Например, ако материалът е с дебелина 7 см, препоръчително е да се направи дупка с размери 10 см.
* След това, според границите на въжето, границите се отбелязват с лопата. Инструментът трябва да се държи строго вертикално. След приключване на работата отстрани можете да започнете да премахвате излишните почвени слоеве.
* Следващата стъпка ще бъде разпределението на пясък във вътрешността на образуваното пространство, като трябва да следите повърхността да е равна. Можете да поправите недостатъците с лопата.
Сега можете да започнете най-отговорното занимание: полагането на тротоарните плочи. Проверете чрез нивелир. Наклонът на 1 м от пътеката трябва да е равен на 1 см. Получените пролуки се запълват с пясък, обработвайки плочката с вода.
Стъпвате върху дърво
Целта на всяка градинска пътека е преди всичко практична, но какво ще стане, ако проявите малко въображение и творчество при оформянето и избора на материал...
Дървесината е екологично чист материал с естетически привлекателен външен вид. Дървените пътеки ще украсят всяка градина и ще изглеждат оригинални и интересни.
Материалът може да бъде бор, панели, градински паркет или дъски. Но все по-често се използват и дървени пънчета.
Преди да започнете работа, е необходимо да направите избор между множество видове дървесина. Всичко зависи от това каква трайност искате да има пътеката.
Дъбът ще издържи около десет години, борът няма да загуби свойствата си в продължение на 7 години. Лиственицата е най-издръжлива и трайността й ще бъде около 25 години.
Колкото повече ще бъде натоварването, толкова повече дърва трябва да има за диаметър. Препоръчително е да ги направите с височина най-малко 15 см, за да се фиксират здраво в предварително подготвените отвори.
ВАЖНО! Не използвайте материал с пукнатини. Преди полагане се препоръчва да се почисти дървото от кората - това ще удължи живота му.
За удобно движение на един човек ще са достатъчни 60 см от ширината на пътеката. На дъното на изкопа се полага хидроизолационен филм. Ако нямате под ръка, можете да използвате обикновен пластмасов филм.
Следващата стъпка ще бъде разпределението на необходимото количество натрошен камък върху подготвената повърхност. Натрошеният камък действа като дренаж и предпазва дървесината от нежелана влага.
Пясъкът се разпределя равномерно, след което можете да започнете да полагате дървото. Разстоянието трябва да бъде минимално. Пролуките запълвате с пясък, а за запечатване на материала се полива с малко количество вода.
Можете да украсите пътеката по много начини. Например, боядисайте нарязаните пънчета или дъски, засейте пролуките с трева или украсете с камъчета.
Не забравяйте, че дървото е подложено на отрицателните въздействия на околната среда, така че преди полагането му е по-добре да го покриете със специални съединения, които предотвратяват неговото гниене.
Препоръки за инсталиране
* От пънчета: Необходимо е материалът да се изсуши добре, да се поставят големи части по ръба на пътеката, останалите елементи могат да се използват за ограждане.
* От дървен материал: в центъра в изкопаното ространство основата трябва да бъде значително по-висока за да се изтича водата. Структурата е покрита с чакъл и добре уплътнена.
* От дъски: на няколко места от дървения материал се правят разрези, където се поставят напречни части. Дървесината може да бъде обработена с препарати, а около краищата на конструкцията може да се изгради бордюр.
Бетонът - за и против
Всеки метод за полагане на градинска пътека има плюсове и минуси. Бетонната не е изключение. Хиляди собственици на индивидуални жилища избират този начин. Бетонът е траен материал, способен да служи повече от десетина години при правилна употреба. Достатъчно лесно е да създадете дизайн, без да прибягвате до помощта на професионалисти. И освен това, бетонният път е чудесен начин да спестите пари - материалът е сравнително евтин. Издържа значителни механични натоварвания без никакви проблеми, а монтажът не отнема много време.
Но има и недостатъци. Материалът често се напуква. Това се дължи на движението на почвата при дъждовно време.
Процесът на полагане на пътека, изработена от бетон, трябва да започне с инсталирането на кофраж. По-добре е да използвате дъски за това. Ако планирате да зададете някои дизайнерски завои, използвайте всякакви пластмасови материали. Шперплатът е чудесен вариант. Моля, обърнете внимание, че във всеки случай бетонът трябва да се излива на части. Това се прави, за да се компенсира разширяването или свиването на материала от температурни крайности. Следователно, няма смисъл да правите солиден кофраж върху цялата площ. Можете да го поставите частично, като по този начин значително спестявате материали върху конструкцията.
Професионалистите препоръчват формирането на възглавница от смес от уплътнен натрошен камък и пясък. Има смисъл да се мисли за хидроизолация. За тези цели ще служи геотекстил или покривен материал.
Следващият етап е изливането на бетона. Разтворът се смесва с цимент и пясък в съотношение 1 до 3. Предпочитаната дебелина на бетона трябва да бъде най-малко 5 см. Полученият слой се изравнява с шпатула. След появата на влага на повърхността можете да премахнете всички неравности и бетонът се навлажнява с вода.
Пластмасови модули
Използването на пластмасови модули при полагане на градинска пътека е нова технология, която успя да спечели хиляди фенове по целия свят. Материалът е доста лек, евтин и издръжлив. Плюсовете включват факта, че пластмасовите модули могат да бъдат премахнати по всяко време.
Те не се влияят отрицателно от околната среда и не влизат в химически реакции. Именно в този случай можете да изберете всяка опция, тъй като на пазара има огромно количество пластмаса с различни форми и цветове.
Плочката включва подложка и външна част. Преди монтажа е необходимо да се изравни повърхността, върху която се планира да се полага материалът. По-добре е да поставите допълнителен дренаж върху почвата. За целта може да се използва натрошен камък. Самата инсталация е доста проста.
Основни видове
* Градински паркет: модули, които се подреждат в секции върху подготвена почва. Елементите са свързани чрез заключващ механизъм.
* Модулни покрития: монтажът трябва да се извърши на идеално равна повърхност. Материалът е сравнително евтин, доста издръжлив.
* Градинска решетка: клетъчен материал, който не изисква предварителна подготовка на почвата преди монтажа. Пластмасовите модули не са много скъпи и са лесни за инсталиране. Градинската скара не изисква специални подготвителни работи.


Коментари