Ограничените ресурси и малкото външна търговия на страната насърчават иновациите в земеделието
Всеки, който има интерес към съвременното селско стопанство, ще забележи, че израелските агротехнологични иновации се появяват една след друга. Израел харчи 4,3% от своя БВП за научноизследователска и развойна дейност - най-много спрямо всяка друга държава. Според Световния икономически форум именно там компаниите прегръщат промените най-много и иновативните фирми растат най-бързо.
73 години след като получи държавност, Израел превръща в реалност мечтата на Дейвид Бен-Гурион „пустинята да цъфти“. 17% от общия селскостопански бюджет на Израел се отделя за научноизследователска и развойна дейност, а тясното сътрудничество между фермерите, агроиндустрията, технологичните изследвания и правителството е рецепта за успех.
Кибуците засяват семена от иновации
Много преди дори да бъде постигната държавност, ранните израелски пионери посяват семената на иновациите в земеделието, като основават първия кибуц: земеделска общност, фокусирана върху споделянето на земя и ресурси и съвместна работа за справяне с трудни земеделски предизвикателства. Суровата земя, оскъдната вода, ограничената работна сила и ограничената търговия със съседните страни стимулират находчивост в израелското земеделие, а отношението „можеш да го направиш“ на кибуците все още характеризира този сектор.
Дори и днес кибуците лежат в основата на израелските иновации в агротехнологията и повече от половината начинания в тази насока се управляват от някой, израснал в кибуц.
Silicon Wadi
Точно както кибуците насърчават селскостопанските иновации, така прави и израелската технологична индустрия. Често наричан „Silicon Wadi“ (wadi означава „долина“ на арабски), Израел се превърна в основен технологичен център, а компании като Microsoft, Google и Amazon се възползват от местното ноу-хау и провеждат значителни операции в страната.
Високотехнологичните мултинационални компании обаче не са единствената движеща сила зад технологичните иновации в Израел: висшето образование също влияе върху технологичния климат в страната.
Подкрепата на GrowingIL
Третият фактор, допринасящ за положителния агротехнологичен бизнес климат в Израел, е силната подкрепа на общността, водена от GrowingIL. Правителствена инициатива на Израелския институт за иновации, Министерството на икономиката, Министерството на земеделието и развитието на селските райони и Израелския орган за иновации, GrowingIL има за цел да развие израелската агротехнологична екосистема и да прекрои израелското селско стопанство, за да отговори на възникващите глобални нужди от храна чрез прилагане на новаторски технологии.
„Опитваме се да свържем всички съответни играчи в селскостопанската общност: предприемачи, стартъпи, академични среди, инвеститори, правителство, агробизнес, хранителни компании, доставчици на услуги и други - всеки, който има отношение към тази екосистема. Опитваме се да разберем техните нужди и да изградим своите операции според това“, казва Дорон Мелер, изпълнителен директор на GrowingIL.
Голямото количество нововъзникващи израелски агротехнологични иновации поражда въпроса на какво се дължат те. Според Мелер, от една страна, е предприемаческият дух и страхотната технологична атмосфера. А от друга - фактът, че Израел е малка държава. „Едно време ресурсите бяха много ограничени: нямаше вода и оборудване, така че традиционното земеделие трябваше да направи повече с по-малко. Това се превръща в отношение, фокусирано върху точното управление на водата и фермите“, добавя той. И звучи вярно: капковото напояване е израелско изобретение, което Netafim използва, за да отглежда повече с по-малко. Мелер изтъква и това, че те се възползват от селскостопанските изследвания от института „Волкани“, аграрния факултет на Еврейския университет и Научния институт Вайцман, които имат световно признание.
3 стартъпа за интелигентно земеделие, които да следите
По-рано сме писали за израелски компании като Tevel - които спечелиха наградата за най-добър полеви робот през 2020 г., Edete Precision Technologies, Prospera, CropX и Netafim, но Silicon Wadi може да предложи много повече на света на интелигентното земеделие - от полеви роботи и дронове до опрашване, напояване и торене и още много.
Ето 3 стартъпа за интелигентно земеделие, които да следите:
* Croptimal: компанията извършва точни тестове в реално време на растителна тъкан, вода и почва в полето. Тяхното решение, което се предлага като услуга за фермери и агрономи, намалява драстично времето, необходимо за стандартен анализ, от приблизително 10 дни до някъде между 10 и 60 минути. То използва компактна мобилна лаборатория, която автоматично подготвя проби и анализира съставните елементи на материала. Технологията включва бързо и точно измерване на N, P и K (азот, фосфор и калий) и микроелементи (Fe, Mg, Mn, Zn) във всичките им форми и на определени интервали. В допълнение, компанията е разработила алгоритми за машинно обучение, позволяващи анализ на корелацията между събитията в околната среда и данните за измерване на хранителните вещества. Алгоритмите им позволяват да създават протоколи за динамичен растеж, позволявайки точни препоръки за оплождане въз основа на минали и възможни бъдещи събития.
* AgrIOT: компанията се фокусира върху предоставянето на точни препоръки за торове и поливане за редица сортове култури в различни мащаби чрез използване на големи данни, облачна инфраструктура и безсензорна IOT технология, както и усъвършенствана оптика, цифрова обработка на изображения и агрономична система за подкрепа на решения (DSS). Тяхното решение се основава на управление на нивата на торове въз основа на съдържанието на N в листата на растенията, определено чрез измерване на зеленината на листата. Продуктът е предназначен да даде възможност на производителите да изпращат изображения от полето с помощта на мобилно приложение и да получават съвети за торене и напояване. Доказано е, че продуктът работи при отглеждането на пшеница, царевица, домат, маруля, черен пипер, картофи и моркови.
* Saffron Tech: компанията дава възможност за контролирано, автоматизирано отглеждане на селскостопански култури в лабораторни условия, спестявайки земя, вода и труд, като същевременно увеличава както качеството, така и количеството продукция. Като първа стъпка компанията е специализирана в луксозната ниша на шафрана. Системата на Saffron Tech позволява пълен контрол на растителната среда, включително температура, влажност и напояване. Това е съчетано с усъвършенствана технология за изкуствен интелект, която постоянно следи здравето си.



Коментари