Цветарят е създател на първата ферма за водни лилии и други езерни растения у нас
В България вече можем да се снабдим с различни цветове водни лилии, ако искаме да направим по-специален двора и дома си.
Това става благодарение на цветаря Дойчин Владимиров и неговото семейство - собственици на градински център, които създават първата ферма за водни лилии и други водни растения у нас.

Преди шест години Дойчин отива на почивка в Индонезия, където се удивил от картината, която видял в езерата и градинските центрове.
Поискал и той да създаде такава красота. Казал си: не могат само другите да са напред в тази област. И така надградил своя семеен бизнес с нови 3 дка водни корита.
Лимитираната серия сортове

Освен че подбира най-доброто цветарят предлага лимитирана серия. Това ще рече, че сортовете са от най-доброто най-доброто.
Казва ни също, че докато западните му колеги предлагат дребничък разсад за 30-50 евро, то той го дава до 30 лв., но и готов за директно пресаждане в дъното или съд.
До миналата година Владимиров е предлагал 11 цвята, днес вече отглежда и размножава 39 патентовани цвята.
Патентовани, защото всеки селекциониран цвят се патентова в специализирана международна асоциация.
А миришат ли водните рози?

Водните лилии, наричани и водни рози, са изключително ароматни.
За аромата се убедихме от историята на нашия събеседник.
В една гореща лятна сутрин към 10 часа идват клиенти. Развеждам ги из фермата. Клиентката на няколко пъти ми казва, че й мирише на нещо. Притесних, се да не съм се изпотил повечко. След време тя ме попита какъв парфюм използвам, а аз се сещам, че точно в тези часове, между 9 и 10 часа, водните лилии отварят цветовете си и ухаят на километри. Във фермата се отварят между 500 и 1500 цвята на ден, споделя той.
Къде виреят най-добре?

Навремето у нас е имало естествени находища на водни лилии в Ропотамо и Камчия, обяснява ни стопанинът. Сега обаче ги няма. И за да отговори на някои екоатаки, че отглежда защитени видове като блатно водно кокиче и жълта роза, Владимиров доказва, че не отглежда диви, а само култивирани сортове, като има документ за размножаване с право на продажба.
За да направи своята ферма, Владимиров, освен че е ползвал контактите на свои колеги от чужбина, много му помагали и знанията от цветарството, лозарството и овощарството, трупани с години.
Като повечето водни растения лилиите се гледат лесно.
Те се делят на два вида: зимоустойчиви, наричани Харди, и тропически. У нас чудесно виреят хардите в цялата страна.
Имат само едно изискване - да са сложени на слънце.
Могат да се поставят както в езерце на двора, така и в съд в стая или на терасата на дълбочина 20-50 см.
Препоръчително е езерото да е с дълбочина 50 см, за да може лилиите да зимуват под леда. През зимата съдът се прибира.
Рядко боледуват, има вероятност да се появява някаква въшка, но лесно се гони. За специфични нужди могат да се добавят торове - азот, фосфор, калии и други.
Цъфти от май до септември.
Един цвят държи от 3 до 7 дни в зависимост от дълбочината и хранителните вещества.
Идея: Могат и да са в стъпаловидно езеро в комбинация с други водни растения и животни.
Красивият воден филтър

Водните лилии могат да се гледат и в рибни стопанства, но в определени условия, защото ако на рибата не й се осигурява нужната храна, тя ще ги изпасе.
Поставени в определени условия обаче, водните лилии филтрират водата, те са укритие за рибите, които хвърлят хайвера си. Понякога цветарят получава оплаквания от свои клиенти, които искат да изгонят появили се жаби. На всички тях отговаря: Няма как да ги изгоните, това е природния кръговрат - има ли вода, има водна лилия, има ли водна лилия, има жаба, има ли жаба, има змия, има ли змия, има вода, има и комар, и водно конче и т.н. Всичко е живо!

Коментари