Пролетта настъпва, времето напредва, а в моравата се забелязват оголени петна, струва ви се, че расте бавно или имате някакъв друг проблем. Идилията не е пълна и това ви тормози. Не, това не е реклама и не, няма страшно! Ние сме на разположение. Приготвили сме ви съвети и препоръки от водещи специалисти в озеленяването и поддръжката на зеления килим.
Именно сега е идеалният момент да дадете „летящ старт" на моравата. Всичко трябва да започне от почистването. Взимайте греблото и се постарайте да отстраните всички мъртви листенца, мъхове и каквото друго не е на мястото си. Не пропускайте да извадите всички широколистни или житни плевели, които променят хомогенността на повърхността.
Плевенето е занятие, което ще се налага да извършвате през цялата година не само в моравата. Следователно, добре е да се настроите правилно. Например, вместо да отстранявате плевелите с досада, да го отлагате постоянно и да си търсите оправдания, подходете с ентусиазъм. Плевенето може да е терапевтично занимание, да лекува нерви и да дава време за размисъл, ако му придадете такава стойност.
Оголените петна изискват внимание и правилен подход. Най-важното е да подготвите добре почвата, както и да се сдобиете с качествени семена. Засяването става на ръка и следва същите правила, както създаването на цяла ливада. Семената се покриват с рохка почва торф или компост, валират се, за да се създаде добър контакт с почвата и се поливат обилно чрез дъждуване.
Най-подходящият момент за сеитба и създаване
на нова морава е пролетта – между март и май,
ако трябва да сме точни. Рискът от минусови температури трябва да е отминал. Почвата постепенно се затопля, като осигурява добри условия за поникване и следващ растеж.
От друга страна, температурата на въздуха все още не е толкова висока, че да изсушава бързо почвата и самите растения. Падат и по-редовно пролетни дъждове.
Подготовката на почвата започва от качествената обработка и подравняването на терена. Добре е да се внесат бавно действащите торове с високо съдържание на фосфор, калий и микроелементи. Семената, както стана ясно, се изсяват ръчно за малки площи. За по-големи може да се сдобиете със специална сеялка. Нея в последствие може да използвате за равномерно разхвърляне на торове.
Ако решите да подхраните
вече съществуваща ливада,
то постарайте се да разхвърляте торовете (гранулирани или прахообразни) възможно най-равномерно. Хубаво е това да стане преди обилен дъжд и при по-умерени температури. Ако не завали, полейте обилно.
Подхранването през този сезон е основно с азот и с по-малко или никакви други елементи. Две до три подхранвания са напълно достатъчни за целия сезон. През есента е добре да се внесат комбинирани торове и то с никакво или с минимално съдържание на азот. Тогава не е желателно да стимулирате нов растеж, а точно обратното.
Косенето е неминуемо задължителна дейност,
ако чимовете са съставени от райграс и подобни на него треви. Височината може да бъде според желанията на градинаря, но не по-малко от 2-3 см. Ако държите на стриктна и подредена, перфектна морава, не пропускайте да оправите и всички ръбове покрай алеите, пътеките и лехите.
Ако пък ви е писнало постоянно да косите, то решението за вас е да смените подхода кардинално. Засейте детелина, дихондра, лизимахия или друг вид почвопокривни, които нямат нужда от толкова грижи.




Коментари