Животинската кожа е нещо повече от външната обвивка на тялото. Въз основа на броя на функциите, които кожата изпълнява, тя може да се счита за отделен орган и най-големият орган в тялото.
1) Кожата изпълнява защитна функция и е бариера за проникването на патогенни бактерии и гъбички от външната среда в тялото.
При домашните говеда епидермисът е много плътен и повърхността на кожата има леко кисело pH. Това предотвратява проникването на патогенни бактерии, тъй като те изискват леко алкална среда, за да се размножават.
Освен това клетките на кожата произвеждат имунни тела и ензима лизозим, който може да се сравни с естествен антибиотик.
Така се повишават защитните сили на организма и помага на животните да устоят на инфекции.
2) Ако кожата и козината на добитъка не се поддържат, тя се задръства с мъртви епидермални клетки, пърхот и мръсотия, което създава благоприятни условия за развитие на патогенна микрофлора.
Докато животното е здраво, патогенните гъбички по повърхността на тялото не причиняват вреда. Но ако вече е направено нарушение в имунната система, гъбичките влошават ситуацията, „атакуват" отслабения организъм, което води до развитие на различни дерматити, които са по-лесни за предотвратяване, отколкото за лечение.
3) Пропускливостта на кожата позволява въвеждането на лекарства чрез триене. Алкохолната основа на препаратите разтваря мазнините, отделяни от мастните жлези, позволявайки на активното вещество да проникне между клетките на епидермиса и да навлезе в кръвния поток. Ясно е, че за външна употреба на лекарства е необходимо кожата да е чиста.
4) Редовната грижа помага
да се открият навреме паразитите:
въшки, кърлежи и да се вземат мерки за тяхното унищожаване. Невъзможно е да забележите малки насекоми в слой от мръсна, сплъстена вълна. И въпреки че техните ефекти не представляват смъртна опасност, паразитите отслабват тялото. Животните стават по-уязвими към инфекциозни заболявания и продуктивността им намалява.
Коментари