Радина Иванова
Някои държави в Европа правят повече за привличането на по-млади хора в земеделието от други.
Кои техники работят и кои не в условията на една застаряваща индустрия, това обобщава Ханс Ветцелс от Германия в Agricultural and Rural Convention - ARC2020.
Той посочва, че Австрия има най-висок процент на младежи в сектора от целия Европейски съюз.
12% от фермерите в алпийската страна са под 35-годишна възраст - доста над средното за ЕС от 5,1%, показват данните на Евростат.
“В сравнение с други европейски страни е сравнително лесно да се наеме или купи стопанство в Австрия,” обяснява Андреас Куглер от Австрийската организация на младите фермери (Osterreichische Jungbauernschaft).
Според него вАвстрия има много планини, което обуславя да има по-малко на брой големи земеделски стопанства с големи площи, както е в Източна Германия.
Цените на земята са сравнително ниски, което пък улеснява младите хора да започнат да се занимават с фермерство.
Кои са държавите с най-млади фермери
Според статистиката на ЕС има седем държави-членки, в които процентът на млади е по-висок от средния за съюза.
Освен Австрия се открояват Полша (10%) и Словакия (11%).
Тези проценти могат да бъдат и по-големи, според икономиста Алън Матюс, професор в Дъблинския колеж Тринити.
Той посочва, че според официалната дефиниция за млад фермер, такъв е този, който е до 39 години, сочат последните резултати от проучването на Евростат за структурата на земеделските стопанства.
Това прави данните от австрийския случай, базиращи се на земеделските производители под 35 години, още по-впечатляващи.
Въпреки че в Полша младите фермери са над средното за ЕС, правителството там все повече се тревожи за липсата им в сектора.
“Сегашната статистика изглежда добра, но все пак наблюдаваме спад и скоро ще се сблъскаме с проблеми с работната ръка в сектора”, отбелязва генералният съветник София Кржижановска от Министерството на земеделието във Варшава.
Преди време прилагахме схема за ранно пенсиониране на земеделските производители, за да ускорим процеса на прехвърляне на земеделските стопанства, и създадохме по-добър закон за прехвърляне на земя, казва тя. Разбира се, полската демография също се различава от тази в Западна Европа, която е с относително висока гъстота на селското население.
Подкрепата на ЕС за младите фермери
Европейската комисия се опасява, че ниският процент млади фермери може да застраши бъдещата конкурентоспособност на агробизнеса.
За да се справи с проблема, ЕС въведе няколко програми за насърчаване на младите хора в земеделието.
Сред тях са помощите за стопани под 40 г., които искат да създадат свой бизнес.
Държавите-членки предлагат на младите бонус до 25% в допълнение към техните субсидии и програми за развитие на селските райони.
Помощта на ЕС за млади земеделски стопани се прилага от средата на 80-те години. Изследванията, възложени от ЕК през 2015 г., сочат, че земеделският бизнес се нуждае от финансова подкрепа и достъп до кредити и достатъчно квалифицирана работна ръка.
Но фокусът на финансовата подкрепа не е насочен към реалния проблем, според професор Алън Матюс.
Още през 2013 г. той каза, че няма достатъчно доказателства, че предоставянето на допълнително подпомагане на доходите за ограничен период от време в стълб 1 е ефективно за насърчаване на обновяването на поколенията.
Всъщност мотивацията за навлизане на повече млади хора в агробизнеса изисква за тях да има отделна специална подкрепа и тя да бъде достатъчно справедлива за новия програмент период след 2020 година.
Според него начинът да се сведат до минимум разходите за публични ресурси е да се въведе по-обвързан елемент и при директните плащания, и да се надяваме, че ще има държави-членки, които ще го възприемат.
Необходими са национални стратегии
Матюс отбелязва също така редица фактори, които причиняват застаряването на населението на европейското земеделие, което не може да бъде разрешено само с финансова подкрепа.
Разходите за започване на агробизнес са доста високи и цените на земите растат, но също липсват и жилища на достъпни цени в селските райони.
Затова на всяка държава ще й е необходма и национална стратегия как да стимулира младите да се завръщат в селските райони.
“Размишлявайки върху начините, по които картите са подредени за новите участници, става ясно, че проблемът не е главно в недостиг на желаещи, а по-скоро в липсата на достатъчно възможности”, пише проф.Матюс.
Според него земеделието си остава просперираща индустрия в ЕС.
Ако беше обратното, цените на земите щяха да падат, а сега те растат в цялата общност.
Проблемът не е да се предоставят стимули за повече млади хора да се включват в селското стопанство, а да се преодолеят пречките. Това означава, че по-възрастните земеделски производители трябва да станат по-отстъпчиви.
За Матюс допълнителните субсидии за млади земеделски стопани са повърхностно решение на проблема. Между 2007 и 2013 г. средното подпомагане на един млад земеделски стопанин в ЕС е само 28 000 евро - доста под максимално допустимото.
Андреас Куглер е съгласен с проф. Матюс и настоява, че са необходими политики за младите и извън финансовата помощ.
Той дава за пример, че в Австрия има повече млади фермери, възползващи се от наличния бюджет, а в Чешката република младите дори не кандидатстват за субсидии.
Това, което обаче Австрия е направила през 2014 г., е било да улесни купуването на стопанства и от хора, които не са свързани със семейния бизнес. Това е една интелигентна политическа мярка, която всъщноост е дала ефект и е активирала младите в сектора.
Случаят Италия - държавна земя безплатно за 20 г. на семейства с три деца
В последните 2 г. в Италия има бум на градски младежи, мигриращи в селските райони. И на повече инвестиращи във висше аграрно образование.
За тази тенденция са повлияли няколко фактора.
Първо - закъсалата италианска икономика и безработицата, която е принудила младите да потърсят по-голяма сигурност, освен в чужбина, на село при земята, която дава продоволствена сигурност.
Друго - винаги е било сравнително лесно да се придобият земи в Италия, както в Австрия. И почти редовно правителството е давало финансови стимули и други видове държавна помощ на агропредприемачите. Селското стопанство отдавна е един от най-субсидираните сектори в страната, ползващи се и от фискални помощи и фондове.
На второ място това, което най-силно стимулира младите да идат в земеделието, е реформата, която включиха в Закона за бюджета - 2019 г. Тя предоставя държавна земеделска земя безплатно за 20 години на семейства, които имат трето дете в периода 2019-2021.
Те могат да кандидатсват и за безлихвени заеми до 200 000 евро, ако си купят жилище в близост до земята.
Предишното управление отпусна и средства за подпомагане на младите, които искат да създадат агробизнес. В резултат 1 от 10 предприемачи в Италия са заети в земеделието.

Коментари