Красимир Боев управлява успешно с минимум човешки ресурс и модерно технологично оборудване втората по големина овцеферма у нас в с. Сигмен, общ. Карнобат

Жени Владинова

Началото

Овцефермата е създадена през 2013 г. след реконструкция на бивша кравеферма. Тя е с обща застроена площ 12 300 кв. м. Овцете се отглеждат оборно пасищно.

Изградена е от 5 помещения, в които протича по строг и планиран начин отглеждането на животните: две родилни помещения, помощно родилно помещение с две доилни зали 2 по 10 за приучване на младите женски животни към реда на машинно доене, помещение за подрастващи агнета (след отбиване) и помещения за дойните стада с голяма доилна зала. В момента се извършва реновиране на последния обор.

Създаване на стадото

Във фермата се отглеждат 3 365 овце от породите Лакон, Асав, Аваси, Дъбинска овца и Синтетична популация българска млечна. Най-внушителен е броят на животните от породата Лакон - 2 348 животни, от които 1 775 овце-майки с кочовете, под селекционен контрол на Асоциацията за развъждане на породата Лакон в България. Животните са купени през 2014 г. от Франция - 1650 женски агнета - те са бизнес начинанието на Красимир Боев.

Има и 420 овце от Синтетична популация българска млечна - 200 под контрола на Националната асоциация за развъждане на млечни овце в България.

Идва ред и на породата Дъбинската овца - 1016 животни, от които 300 броя са под селекционен контрол на Развъдната асоциация на местни породи овце. Стадото дъбински овце е купено през 2013 г. Те са радост за окото на своя стопанин, защото си имат история.

Средната млечност на стадото за 120-дневен доен период съгласно Развъдната програма на асоциацията е 224 л, като има рекордьорки с по 347 и 336 л (за 120-дневен доен период).

Високата млечност на животните се базира на балансирано хранене с люцерново и ливадно сено, собствено производство.

Но Красимир разполага и с висококачествен допълващ фураж, произведен в Германия, специално за нуждите на породата.

Доенето се извършва в съвременна доилна зала 2 по 24 - българско производство, направена по поръчка на Краси Боев. Целта му е да бъдат избегнати всички недостатъци и животните да се доят по-лесно, с бързи изходи за по-голяма производителност.

Бързият изход намалява времето за излизане на всяка една група, издоена в доилната зала.

Фермата е оборудвана с 6 вани за охлаждане на мляко по 1 тон.

Красимир Боев няма проблем с работниците. Във фермата работят 12 човека. Осигурени са им необходимите условия за работа и почивка.

Краси Боев стопанисва общо 434,100 ха земеделска земя

Тя е в землищата на с. Глумче, с. Зимен, с. Невестино, с. Раклица, с. Сигмен, с. Черково - под формата на пасища и мери, наети по договор с общината.

Има и 111,17 ха обработваема земя, засята с люцерна и зърненожитни култури.

Овцефермата е опасана с около 300 дка пасища - 15 парцела, разделени на секции на по 25 дка, с изградени канали за вода за водопой на животните и правилна поддръжка на пасищата - поливане, създадени специално за животните във фермата.

Извършен е подробен почвен анализ, съставена е индивидуална рецепта за тревна смеска с два вида детелина, власатка, ежова главица и др.

Пасищата са създадени през 2015 г., на тях в момента животните пасат на воля. В летните месеци нощуват на пасището. През 2017 г. е засято ново пасище - 50 дка.

Във фермата си Красимир разчита изцяло на репродуктивния мениджмънт - синхронизация на еструса

Защото основният фактор, определящ икономическата ефективност в овцевъдството е плодовитостта. Високата репродуктивна ефективност в овцевъдството става чрез уплътняването на запложданията и ражданията на овцете. Репродукцията във фермата се извършва чрез синхронизация на еструса с поставяне на подкожни импланти и вагинални тампони по определена схема.

Предимствата на синхронизирането са:

Провеждане на случната и агнилна кампания в съкратени срокове със създаване на оптимална организация.

Ефективно провеждане на изкуствено осеменяване.

Целенасочена развъдно-подобрителна работа.

С труд, модерен мениджмънт...

Създаване на условия за подобряване организацията на технологичния процес чрез получаване на изравнено агнило, едновременно отбиване на големи групи агнета и сформиране на групи за доене на лактиращи овце.

Синхронизирането на заплождането дава възможност за наличност на овче мляко целогодишно.

Схемата на синхронизиран еструс във фермата на Краси Боев позволява през цялата година да се доят постоянно около 1000 овце, да се раждат средно по 300 агнета месечно и да има изравнени стада от дойни животни.

Другият важен елемент за ефективен мениджмънт е практикуването на изкуствено заплождане на животните във фермата със строга организация и много - добра ветеринарномедицинска намеса.

Предимствата на изкуственото оплождане:

Прилага се индивидуален отбор и подбор на овцете;

Предотвратява се възможността за разпространение на болести, предавани по полов начин (бруцелоза, заразаен епидидимит, заразни аборти и др.), тъй като кочовете не влизат в пряк контакт с майките;

Създава се възможност за предизвикване на синхронизиран еструс и програмирано осеменяване на голямо количество овце, предизвиква и уплътняване на ражданията.

А за да е ефективен репродуктивният мениджмънт, е задължително ранното диагностициране на бременността при овцете

Най-точният, бърз и безвреден за овцете метод за ранно диагностициране на бременността е ехографското изследване в реално време.

Предимствата от ехографското изследване:

Регистрират се незаплодените овце. Така фермерът ще реши дали да ги заплоди наново, или продаде за месо;

Определяне броя на приплодите.

По този начин могат да се съставят подходящи хранителни дажби за овцете майки съобразно хранителните норми. Това е особено важно за храненето на овцете през втората половина на бременността, когато приплодите нарастват значително.

Така се намаляват разходите за фуражи, както и правилното им разпределение и изхранване.

Стадото може да бъде разделено на части. На такива, които ще родят единаци, друга част близнаци, а трета на тризнаци. По този начин ще се облекчи технологията на раздаване на нормирания фураж. Грижите около агнилната кампания също ще бъдат по-малки

Овцефермата е опасана с около 300 дка пасища - 15 парцела, разделени на секции по 25 дка, с изградени канали за вода за водопой на животните и правилна поддръжка на пасищата
Овцефермата е опасана с около 300 дка пасища - 15 парцела, разделени на секции по 25 дка, с изградени канали за вода за водопой на животните и правилна поддръжка на пасищата
Овцете се отглеждат оборно пасищно, а овцефермата е от 5 помещения, в които се отглеждат животните според възрастта им
Овцете се отглеждат оборно пасищно, а овцефермата е от 5 помещения, в които се отглеждат животните според възрастта им
Средната млечност на стадото за 120-дневен период е 224 л. Има и рекордьорки, които дават по 347 и 336 л мляко за същия период.
Средната млечност на стадото за 120-дневен период е 224 л. Има и рекордьорки, които дават по 347 и 336 л мляко за същия период.
Ехографското изследване на бременните овце позволява стадото да бъде разделено на групи. Овце, които ще родят единаци, тези с близнаците и трети - с тризнаци.
Ехографското изследване на бременните овце позволява стадото да бъде разделено на групи. Овце, които ще родят единаци, тези с близнаците и трети - с тризнаци.
Предимствата на изкуственото оплождане са много
Предимствата на изкуственото оплождане са много